Global Haberler
Bazı Ülkelerin Borsalarındaki Son Durum PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 01 Ekim 2010 10:55

İMKB'nin Yüzde 0,02 Değer Kaybederek Güne Başladığı Saatler İtibarıyla, Bazı Ülkelerin Borsalarındaki Son Durum Şöyle Oluştu: Borsa Endeks Değeri Değişim (Yüzde) Dow Jones Industrial 10788,05 -0,44 Nasdaq Comb.comp.

 
Bu Haberi Paylaş:


Nike haberleri

Honkong haberleri

İstanbul Menkul Kıymetler BorsasıİMKB'nin yüzde 0,02 değer kaybederek güne başladığı saatler itibarıyla, bazı ülkelerin borsalarındaki son durum şöyle oluştu:

Borsa Endeks Değeri Değişim (Yüzde)

Dow Jones Industrial 10788,05 -0,44

Nasdaq Comb.Comp.Inx (Gecikmeli) 2368,62 -0,33

S&P 500 Index (CME) 1141,20 -0,31

Bovespa (BRAZIL) 69429,78 +0,29

Argentina Merval Index (ARGENTINA) 2643,42 +0,08

FTSE 100 (CS Comp) 5548,62 0,00

DAX Performance Index 6229,02 -0,29

CAC 40 Index (Paris)(Gecikmeli) 3715,18 -0,59

MIBTEL - MIB 30 (CED Borsa) 20505,20 +0,65

Hang Seng (Honkong) 22358,17 -0,09

Nikei 225 (Tokyo) 9404,23 +0,37

(Cihan Haber Ajansı) 1 saat önce.. [2261272]


1 dk.'da mucize diş beyazlığı için tıklayın
Son Güncelleme: Cuma, 01 Ekim 2010 19:11
 
KRİZDEN ÇIKIŞ ÖNERİSİ: BUKALEMUN BONOLAR PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 22 Ağustos 2010 07:15
Batık bankaları bir daha devletlerin kurtarmasını kimse istemiyor. Bankaların hem sermayelerini güçlü tutmaları hem de bunu kredi musluklarını kısıp ekonominin daralmasına neden olmamaları için bazı ekonomistlerin çözüm önerisi bukalemun tahviller

2008 yılında Lehman Brothers adlı yatırım bankasının çökmesiyle zirve noktasını yaşayan küresel finans krizinin ardından kapitalizmin sonunun geldiği, yeni bir ekonomik sistemin kurulması gerektiğine dair pek çok makale, yazı ve haber kaleme alındı.
Bir yandan mortgage piyasası kaynaklı varlık balonları patladıktan sonra ortaya çıkan hasar gelişmiş ülkelerde devletlerin bankalara el koymasıyla ve “toksik varlıkları” piyasadan almasıyla temizlenmeye çalışılırken, bir yandan da aynı hatanın tekrarlanmaması için nasıl bir kurallar dizisi oluşturulması gerektiğine ilişkin çalışmalar yürütüldü.

Lloyds öncü oldu
Hükümetler düzeyinde G20 zirveleri bu görevi yerine getirmeye çalışırken uluslararası finans kurallarını yeniden yazma görevi de Basel Bankacılık Denetleme Komitesi’ne verildi. Bu komitenin yıl bitmeden bankalara uygulanan sermaye yeterlilik oranını yukarı çekecek bir karar alması bekleniyor. Söz konusu düzenlemenin pek çok yan etkisi olacak.
Bunların başında da dünya çapında bankacılık kuruluşlarının istenen sermaye rasyosunu yakalayabilmek için yeni kaynak üretmesi geliyor. Kendini küresel iş yönetimi okulu olarak tanımlayan ve dünyanın pek çok ülkesinde kampüsü bulunan INSEAD’ın finans profesörlerinden Theo Vermaelen, dönüştürülebilir kıymet tahvilleri (contingent convertibles, ya da kısaca coco tahviller) olarak bilinen yatırım enstrümanlarının bu konuda çözüm olabileceği görüşünde.
Bu yatırım enstrümanları, satın alındıktan belli bir süre sonra ya da belli bir gelişmenin ardından hisse senedine dönüştürülebilir tahvillerden oluşuyor. Yani bir nevi bukalemun tahviller. Banka bunları ihraç ettikten bir süre sonra borç/özkaynak oranı belli bir eşiğin altına düşerse hisse senedine dönüştürebiliyor.
İlk bukalemun tahviller Lloyds tarafından 2009 yılında ihraç edilmişti. Lloyds, sermayesini yeniden yapılandırırken toplam 15.7 milyar dolar değerinde tahvil ihraç etti. Bu tahviller, bankanın ana sermaye kaldıraç oranı yüzde 5’in altına düştüğü anda hisse senedine dönüşebiliyordu.
Amaç, “batmak için çok büyük” denilen bankalar sıkıntıya girdiği takdirde 2008 krizinde olduğu gibi devlet parasıyla kurtarılmasını önlemekti.

Not alamıyorlar
Eğer Basel Komitesi onaylarsa birçok Avrupalı bankanın bukalemun tahvili ihraç etmek için sırada beklediği biliniyor. Financial Times gazetesine bu ayın başında konuşan bir Fransız bankasının yöneticisi, “Eğer bu enstrümanları özsermayemize katabileceksek oldukça çekici olurlar.
Bu yılın sonunda ve gelecek yıl çok fazla ihraç olacağını düşünüyorum” demişti. O günden bu yana yalnızca Hollandalı Rabobank benzer bir ihraç girişiminde bulundu.
Kredi derecelendirme kuruluşları bukalemun tahvilleri notlamaya yanaşmadığı için uygulamanın yaygınlaşmadığı belirtiliyor. Ancak Basel Komitesi’nin sermaye rasyosunda yapacağı değişikliğin ardından birçok bankanın bu yola başvurması bekleniyor. Komite bu konuda eylül ayı içinde görüşünü açıklayacak.Bukalemunlar ne zaman dönüşecek?
Vermaelen, Wall Street Journal için kaleme aldığı makalede, bukalemun tahvillerin hayat kurtarıcı gibi görülmesinin doğru olmayacağını, bazı riskler taşıdıklarını da söylüyor. Her ne kadar somut tanımlaması yapılsa da bukalemun tahvillerin ne zaman hisse senedi muamelesi görmeye başlayacağı konusu her zaman çok net olmayabiliyor. Örneğin ilk bukalemun tahvil ihraççısı Lloyds’un borç/özkaynak rasyosu, her bilanço açıklayan kuruluş için geçerli olduğu gibi yılda dört kez, yani üç ayda bir ölçülüyor. Bu arada yaşanacak ani bir gelişme tahvillerin hisse senedine dönüşmesi için bilanço döneminin beklenmesi gerektiğinden zamanında müdahale edilemeyebilir.

Yatırımcıyı korumak için...
Hisselerin defter değeri yerine piyasa değerine göre ölçüm yapmak bu sorunu azaltabilir. Vermaelen’in verdiği örnek, bin dolar değerinde bir tahvil hisselerin fiyatı borsada 5 doların altına düşerse 200 hisseye karşılık gelecek şekilde ayarlanabilmesi. Ancak bunun da yatırımcıların hisseyi açığa satarak dönüşüm işlemini tetikleme riski var. Böylece tahvili ihraç eden banka, tahvili alan yatırımcılara ne olursa olsun fiyat belirtilen seviyeye düştüğünde hisse vermek zorunda. Ayrıca hisse senedi piyasalarında zaman zaman yaşanan dalgalanmalar hisselerin olması gerekenin çok altında fiyattan işlem görmesine neden olabiliyor. Bu durumda banka zor duruma düşmüş olmasa da tahvilleri hisseye dönüştürmeye zorlanabilir. Hisse hareketleri anlık olduğu için tahviller hisseye çevrilene kadar hisse fiyatı çok daha düşük seviyeye gelebilir, bu da tahvili alan yatırımcının kayba uğraması anlamına geliyor.
Vermaelen, George Pennacchi ve Christian Wolff adlı iki akademisyenle birlikte kaleme aldığı makalede, bu olumsuzlukları engellemek için hissenin fiyatı piyasada ne kadar olmuşsa, yatırımcılara ona uygun miktarda hisse verilmesini öneriyor. Yani hisse fiyatı 5 doların altına düştüğünde bin dolarlık tahvil 200 hisse senedine dönüştürülecekse ve dönüştürme anında hisseler bir dolardan işlem görüyorsa 200 yerine bin adet hisse verilmesi gerekiyor. Tahvili ihraç eden banka, daha sonra bu hisseleri sattığı fiyattan geri alma hakkına sahip olacak.
Melis Şenerdem - Milliyet Global Piyasalar

 
General Motors'un arzıyla yardım tamamen geri ödenebilir PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 08 Ağustos 2010 12:42

Obama, "ABD yönetimi tarafından GM'ye yatırılan vergi ödeyenlerin parasının tamamının, yapılacak halka arz ile geri alınmasını bekliyorum" dedi.

İSTANBUL- ABD Başkanı Barack Obama, General Motors'un (GM) yapmayı planladığı halka arzın gerçekleşmesi halinde, şirketin kurtarılması için geçen yıl verilen devlet yardımının tamamının geri alınabileceğini söyledi.

Obama, "Yönetim tarafından GM'ye yatırılan vergi ödeyenlerin parasının tamamının yapılacak halka arz ile geri alınmasını bekliyorum" diye konuştu.

Obama yönetimi geçen yıl GM ve Chrysler'i kurtarmak için toplam 60 milyar dolar vermişti.

 

 

 
ABD'de tarım dışı istihdam kötü geldi PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 08 Ağustos 2010 12:41


Temmuzda 87 bin kişi azalması beklenen tarım dışı istihdam 131 bin kişi azaldı.

WASHINGTON - ABD'de tarım dışı istihdam, Temmuz ayında 131 bin kişiyle beklentilerin üzerinde azaldı.

Ekonomistlerin beklentisi, tarım dışı istihdamın 87 bin kişi azalması yönündeydi.

Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede Temmuz ayında işsizlik oranının yüzde 9,5'ta kaldığı belirtildi. Analistler, ülkede işsizlik oranının yüzde 9,6'ya yükselmesini bekliyorlardı.

Açıklamada, Haziran ayında 125 bin kişi azaldığı belirtilen tarım dışı istihdam verisi de revize edilerek 221 bine yükseltildi.

 
Moody`s Kuveyt`in görünümünü yükseltti PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 05 Ağustos 2010 21:14

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Kuveyt'in genel görünümünü “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, ülkenin genel görünümünün yükseltilmesinde parlamentonun uzun süredir beklettiği bir dizi ekonomik yasal düzenlemeyi onaylamasının etkili olduğu belirtildi.

Açıklamada, hükümetin yeni özelleştirme yasası, dört yıllık kalkınma planı, sermaye piyasaları ve çalışma yasalarının ülkenin ekonomik çeşitlenmesini katkı sağlayacağı vurgulanarak, ülkenin mali performansında görece güçlülüğü işaret edildi.

Açıklamada, bazı sınırlayıcı yönlerine karşın mevzuatın ülkedeki özel sektörün gelişmesine ve ülkeye yabancı yatırımı çekilmesine katkıda bulunacağı ifade edildi. Kuveyt'in kredi notu halen “Aa2” seviyesinde bulunuyor.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 1 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.