Global Haberler
Petrol fiyatı 82 dolar seviyelerinde PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 05 Ağustos 2010 21:13

Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 82 dolar seviyelerine geriledi.

ABD ham petrolünün varil fiyatı, Eylül ayı teslimi Asya'daki işlemlerde şu sıralar 38 sentlik düşüşle 82,12 dolardan satılıyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 30 sentlik düşüşle 82,35 dolardan işlem görüyo

 
Toyota 2,2 milyar dolar kar etti PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 05 Ağustos 2010 21:13

Japon otomobil üreticisi Toyota Motor Corp, mali yılının ilk çeyreğinde 2,2 milyar dolar (190,47 milyar yen) kar etti. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 77,82 milyar yen zarar etmişti.

Şirket yetkililerince yapılan açıklamaya göre, şirketin Nisan-Haziran dönemini kapsayan mali yılının ilk çeyreğinde hisse başına 60,74 yen karı oldu. Şirketin gelirleri ise ilk çeyrekte 57,3 milyar dolara (4,87 trilyon yen) ulaştı.

Gelirlerin artmasında Kuzey Amerika, Japonya ve Asya'daki satışların artmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Toyota ayrıca, cari mali yılın tamamı için kar beklentisini 4 milyar dolar (340 milyar yen), ciro beklentisini ise 229 milyar dolar (19,50 trilyon yen) olarak açıkladı.

Şirket, bu mali yılda küresel satışlarının 7,38 milyon adete çıkacağını tahmin ediyor. Şirketin global satışları geçen mali yılda 7,24 milyon düzeyinde bulunuyordu.

 
Türk firmaların yurtdışı yatırımı 17 milyar doları geçti PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 25 Temmuz 2010 11:39


Yatırımdan en çok payı alan ülke KKTC, en yüksek payı alan sektör ise 'enerji'.

ANKARA - Türk firmaları, Avrupa ülkeleri, Rusya, ABD, Çin gibi ülkeler yanında, Afganistan, Angola, Etiyopya, Gana, Kolombiya gibi ülkelerde de yatırım yaptı.

Devamını oku...
 
"Bütçe açığını yüzde 3'e indirin" PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 07 Temmuz 2010 19:08

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'ın en geç 2011 yılına kadar kamu sektöründeki harcamalarını düşürmesi gerektiğini belirtti.

SOFYA – Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'dan bütçe açığını yüzde 3,9'dan yüzde 3'e indirmesini istediği bildirildi.

Avrupa Komisyonu basın bürosundan yapılan açıklamada, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği(AB) istatistik kurumu Eurostat'a sunduğu bütçe ve bütçe açığı parametrelerinin analiz edildiği belirtilerek, "Avrupa Komisyonu ülkenin bütçe açığının yüzde 3,9 dan yüzde 3' indirilmesini talep etmektedir" denildi.

Açıklamada, ekonomik kriz gözönünde bulundurularak Bulgaristan'ın en geç 2011 yılına kadar kamu sektöründeki harcamalarını düşürmesi ve daha önce planlanan yapısal reformları da tamamlaması gerektiği dile getirildi.

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'nin yanı sıra İspanya, Portekiz, Romanya ve Macaristan'a da alınması gerekli ekonomik tedbirler konularında çeşitli uyarılarda bulundu.

Avrupa Komisyonunun Bulgaristan'la ilgili analizde ülkenin bütçe açığını kontrol altına alamaması durumunda bazı Avrupa fonlarının kesilebileceği uyarısı da yapıldı.

Avrupa Komisyonu ayrıca, alınacak önlemlerin Brüksel'e düzenli olarak rapor edilmesini talep etti.

Bulgaristan'ın geçen yıl Eurostat'a bütçe açığını gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 0,7'sini oluşturduğunu beyan etmiş ancak geçen Nisan ayında yeni beyanda bulunarak rakamı yüzde 3,9'a yükseltmişti. Maliye Bakanı Simeon Dyankov, bütçe açığındaki şok artışı "Farklı hesaplama yöntemi ve son anda çıkan eski borçlarla" açıklamaya çalışmıştı.

 

 
AB ilk çeyrekte yüzde 0.5 büyüdü PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 07 Temmuz 2010 19:08

07.07.2010 - 13:35
Geçen yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte AB üyelerinin yarıdan fazlası küçüldü.

BRÜKSEL - Yılın ilk çeyreğinde AB yüzde 0,5 ve Euro Bölgesi yüzde 0,6 büyüdü.

AB istatistik Kurumu Eurostat'ın verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre ilk çeyrekte AB üyelerinin yarıdan fazlası küçüldü.

Yılın ilk çeyreğinde küçülen 14 AB üyesi, yüzde 5,1'le Letonya, yüzde 3,6'yla Bulgaristan, yüzde 3,2'yle Romanya, yüzde 2,6'yla Litvanya, yüzde 2,5'le Yunanistan, yüzde 2'yle Estonya, yüzde 1,7'yle Kıbrıs Rum kesimi, yüzde 1,3'le İspanya, yüzde 0,9'la Macaristan, yüzde 0,8'le Slovenya, yüzde 0,6'yla Danimarka, Finlandiya ve İrlanda ile yüzde 0,2'yle İngiltere oldu.

Lüksemburg'un ilk çeyrek verileri açıklanmazken, büyüyen AB üyeleri ise yüzde 0,4'le Avusturya, yüzde 0,5'le İtalya, yüzde 0,6'yla Hollanda, yüzde 1'le Belçika, yüzde 1,1'le Çek Cumhuriyeti, yüzde 1,2'yle Fransa, yüzde 1,5'le Almanya, yüzde 1,8'le Portekiz, yüzde 2,3'le Malta, yüzde 2,8'le Polonya, yüzde 2,9'la İsveç ve yüzde 4,5'le Slovakya şeklinde sırlandı.

İlk çeyrekte Norveç yüzde 0,5 küçülürken, İsviçre yüzde 1,7, ABD yüzde 2,4 ve Japonya yüzde 4,2 büyümeyi başardı.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 2 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.