Global Haberler
"Bütçe açığını yüzde 3'e indirin" PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 07 Temmuz 2010 19:07

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'ın en geç 2011 yılına kadar kamu sektöründeki harcamalarını düşürmesi gerektiğini belirtti.

SOFYA – Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'dan bütçe açığını yüzde 3,9'dan yüzde 3'e indirmesini istediği bildirildi.

Avrupa Komisyonu basın bürosundan yapılan açıklamada, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği(AB) istatistik kurumu Eurostat'a sunduğu bütçe ve bütçe açığı parametrelerinin analiz edildiği belirtilerek, "Avrupa Komisyonu ülkenin bütçe açığının yüzde 3,9 dan yüzde 3' indirilmesini talep etmektedir" denildi.

Açıklamada, ekonomik kriz gözönünde bulundurularak Bulgaristan'ın en geç 2011 yılına kadar kamu sektöründeki harcamalarını düşürmesi ve daha önce planlanan yapısal reformları da tamamlaması gerektiği dile getirildi.

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'nin yanı sıra İspanya, Portekiz, Romanya ve Macaristan'a da alınması gerekli ekonomik tedbirler konularında çeşitli uyarılarda bulundu.

Avrupa Komisyonunun Bulgaristan'la ilgili analizde ülkenin bütçe açığını kontrol altına alamaması durumunda bazı Avrupa fonlarının kesilebileceği uyarısı da yapıldı.

Avrupa Komisyonu ayrıca, alınacak önlemlerin Brüksel'e düzenli olarak rapor edilmesini talep etti.

Bulgaristan'ın geçen yıl Eurostat'a bütçe açığını gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 0,7'sini oluşturduğunu beyan etmiş ancak geçen Nisan ayında yeni beyanda bulunarak rakamı yüzde 3,9'a yükseltmişti. Maliye Bakanı Simeon Dyankov, bütçe açığındaki şok artışı "Farklı hesaplama yöntemi ve son anda çıkan eski borçlarla" açıklamaya çalışmıştı.

 

 
”IMF'nin varlığı yeni önleme neden olmayacak” PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 28 Mart 2010 15:36

Yunanistan Maliye Bakanı, destek mekanizmasının bütçe açığı sorununu kendi başına çözmekteki kararlılığının görülmesi nedeniyle oluşturulduğunu vurguladı.

ATİNA - Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, Brüksel'de geçen hafta yapılan zirve toplantısında AB ülkelerinin Yunanistan'ın bütçe açığının kapatılması yönündeki çalışmalara verdikleri desteğe ilişkin kararlarının gerek Yunanistan gerekse Euro kuşağı için büyük bir galibiyet olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Papakostandinu, Atina'da yayımlanan Elefterotipiya gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan'ın bütçe açığı sorununun giderilmesi yönünde, AB ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) katılımıyla bir destek mekanizması oluşturulması konusuna değindi.

Maliye Bakanı, AB ile IMF'nin aldıkları kararla bir destek mekanizmasının oluşturulacağını ve piyasalardan gelecek olan finansın yeterli olmaması halinde devreye sokulacağını belirttiği demecinde, Yunanistan'ın hedefinin ise söz konusu mekanizmanın devreye girmesine hiçbir zaman gerek duyulmaması olduğunu kaydetti.

IMF'nin bu destek mekanizması içindeki rolüne de değinen Papakostandinu, IMF'nin mekanizmada "azınlık halinde bulunduğunu, rolünün ise ilave teşkil ettiğini" söyledi.

IMF'nin mekanizma içindeki varlığının, Yunanistan'ın yeni ekonomik önlemler almasına neden olmayacağının altını çizen Bakan, destek mekanizmasının Yunanistan'ın bütçe açığı sorununu kendi başına çözmekteki kararlılığının görülmesi nedeniyle oluşturulduğunu vurguladı.

Papakostandinu, bu açığın kapatılması hedefiyle hayata geçirilen İstikrar ve Kalkınma Programı'nın harfiyen uygulanmasında kararlı olunduğunu da sözlerine ekledi.

 
Şirket birleşmeleri yüzde 18 arttı PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 28 Mart 2010 15:35

Belirsizliklerin dengelenmesi için daha iyi finansman koşullarına ihtiyaç duyuluyor

 

NEW YORK - Yılın ilk çeyreğinde şirket birleşmeleri ve satın almaları yüzde 18 oranında artışla 520.4 milyar dolar oldu. Enerji sektöründe yoğunlaşan şirket birleşmeleri dikkat çekti.

Reuters tarafından açıklanan verilere göre 2010'un ilk çeyreğinde şirket birleşmeleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında arttı. Bununla birlikte bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 16 oranında düşüş gözlendi.

Konunun uzmanları şirket birleşmeleri ve satın almalarının geçen yıl son 5 yılın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından girdiği toparlanma sürecinin devam edeceğini ön görüyor. Bununla birlikte ekonomik görünüm ve şirket karlarına dair belirsizliğin dengelenmesi için daha iyi finansman koşullarına ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor.

Goldman Sachs'ın Avrupa piyasaları şirket birleşmeleri ve satın almaları bölüm başkanı Simon Dingemans konuya ilişkin açıklamasında "Konuştuğumuz pek çok insan en kötünün geride kaldığına inansa da görünümün halen çok belirsiz olduğunu hissediyor. Bu nedenle bir tırmanış görmemiz uzun zaman alacak" ifadelerini kullandı.

 
ABD'de büyüme beklentilerin altında PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 28 Mart 2010 15:34

GSYİH geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5.6 oranında arttı. Beklentiler oranının yüzde 5.8'e revize edileceği yönünde idi

İSTANBUL - ABD'de yılın dördüncü çeyreğine ait GSYİH rakamının son revize değeri beklentilerin altında kaldı. Açıklanan rakam bir önceki hesaplama rakamının da altında kaldı. Tüketim ve yatırım harcamalarının aşağı yönlü revize edilmesi bu durumda etkili oldu.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre GSYİH geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5.6 oranında arttı. Geçen ay yapılan açıklamada dördüncü çeyrek GSYİH rakamının yüzde 5.9 olduğu ifade edilmişti. Beklentiler bu oranının yüzde 5.8'e revize edileceği yönünde idi.

Öte yandan geçen yılın üçüncü çeyreğinde ise GSYİH'da yüzde 2.2 oranında artış yaşanmıştı. GSYİH'nın bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 2.5 ila yüzde 3 oranında artması bekleniyor. Yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYİH verisi 30 Nisan tarihinde açıklanacak.

ABD'de yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 13.8 oranında artan şirket karları dördüncü çeyrekte yüzde 8.2 oranında arttı. Yıllık bazda ise karlarda yüzde 51.8 oranında arttığı gözlendi.

Geçen yılın son çeyreğinde gerçekleşen tüketici harcamaları yüzde 1.7 artıştan yüzde 1.6 artışa revize edildi.

Kişisel tüketim fiyat endeksi (PCE) ise dördüncü çeyrekte yüzde 2.3 artıştan yüzde 2.5 artışa revize edildi. Çekirdek PCE endeksi ise yüzde 1.6 artıştan yüzde 1.8 artışa revize edildi.

GSYİH fiyat endeksi yüzde 1.9 artıştan yüzde 2 artışa revize edilirken, Zincir ağırlıklı GSYİH fiyat endeksi yüzde 0.4 artıştan yüzde 0.5 artışa revize edildi.

 
"Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya adayız" PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 21 Mart 2010 21:21

Bakan Ergün, Türkiye'nin krizden hasar almadan çıktığını belirtti

BOLU - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya adaydır, ülkemiz böyle büyük bir potansiyele sahiptir" dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bolu'da Karadeniz Döküm Fabrikasının açılışını yaptı. Ergün, fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2003 yılından itibaren yapısal sorunlarını çözerek, iş dünyasının önündeki engelleri kaldırarak, hızlı ve uzun bir büyüme dönemine girdiğini söyledi.

Ekonominin ayağına dolanan, iş hayatını zorlaştıran, Türkiye'yi kırılgan bir ülke haline getiren bütçe açıkları, faiz ve enflasyon gibi büyük sorunların artık geride bırakıldığını dile getiren Ergün, şöyle devam etti:

"2003-2008 döneminde milli gelirimiz ve yatırımlar yaklaşık 3 kat artmış, özellikle reel sektör yatırımları büyük bir hız kazanmıştır. Türkiye'nin zenginleşmesi daha çok yatırım, üretim ve ihracat yapması ve işsizlik sorununa çözüm üretmesi için, ülkemizin her yerinde yeni fabrikaların kurulması gerekiyor. Bu nedenle hükümetimizin yerli ve yabancı yatırımcıların önündeki engelleri kaldırmaya, ihracat kanallarını daha aktif olarak kullanmaya büyük önem vermiştir."

Bakan Ergün, 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatın sürekli rekorlar kırdığını ve 2008'de 132 milyar dolara ulaştığını kaydederek, "2009'da ise küresel krize rağmen 100 milyar dolar seviyesini aşmayı başardık. Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik kriz, Türkiye'yi yavaşlatsa da Türkiye, bu krizden kalıcı bir hasar almadan çıkmayı başarmıştır" diye konuştu.

Son günlerde ekonomide, bütçe sonuçlarında, sanayi üretiminde ve ihracatta yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin krizi geride bıraktığını bir kere daha teyit ettiğini bildiren Bakan Ergün, dünya ekonomi çevrelerinin de küresel kriz sonrası dönemde Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olacağını ifade ettiklerini hatırlattı.

"Türkiye'nin hızla yükselişe geçeceği bu dönemde, yatırım yapma konusunda erken davrananlar öne çıkacak, orta ve uzun vadede son derece karlı bir iş yapmış olacaklar" diyen Bakan Ergün, şunları kaydetti:

"Aksi yöndeki propagandalara rağmen, iş dünyamız bu gerçeklerin farkındadır ve yeni yatırımlara ağırlık verme isteğindedir. İş dünyamızla yaptığımız görüşmelerde , onların yatırım, üretim ve ihracat yapma konusunda ne kadar karlı olduklarını, suni gündemlerle oyalanmadıklarını görmek, ülkemiz adına umutlarımızı arttırıyor. Türkiye dünyanın  en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya adaydır, ülkemiz böyle büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli açığa çıkartacak esas unsur, özel sektörümüzün gücü olduğundan bu hedefimizi, özel sektörümüzün de benimsemiş olması büyük önem taşır.

Kriz ortamında hızlı bir şekilde çıkmamızı sağlayacak, ülkemizin her şehrinde yatırımları artacak, tarihimizin en kapsamlı teşvik paketini hazırladık.  Kısa süre içerisinde bir çok girişimcimiz bu teşvikten yararlandı, krizin etkilerinin iyice azalmasıyla birlikte teşvikten yararlananların sayısında önemli bir artış olacağını, yatırımların artacağını düşünüyorum."

Hükümet olarak, insanlara iş ve aş kapısı olacak yatırımlara bugüne kadar ellerinden gelen desteği verdiklerini belirten Ergün, bundan sonra da vermeye devam edeceklerini söyledi.

 

vob borsa forex

Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Nisan 2010 17:21
 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 3 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.