Global Haberler
Yunanlılar bankalardaki paralarını yurt dışına kaçırıyor PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 21 Mart 2010 21:20

"Kaçış furyası" çerçevesinde, bankalardaki hesaplardan çekilerek yurt dışına yaklaşık 10 milyar euro götürüldü

ATİNA - Yunanistan'da mali krizle mücadele çerçevesinde alınan önlemler çerçevesinde bankalarda bulunan paralarının vergilendirilmesinden korkan ve Yunan ekonomisinin geleceğinden endişe eden Yunanlıların paralarını yurt dışına kaçırdıkları bildirildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, 2009 yılının son aylarında başlayan "kaçış furyası" çerçevesinde, bankalardaki hesaplardan çekilerek yurt dışına götürülen miktarın yaklaşık 10 milyar euro olduğu belirtildi.

Paralarını yurt dışındaki bankalara taşıyan Yunanlıların ve şirketlerin büyük bölümünün, "Mevduat hesaplarındaki kar payını vergilendirmeyen ve çok az bir meblağ ile şirket kurulabilen Güney Kıbrıs Rum kesimini tercih ettikleri" belirtilen haberlerde, Rum Finans Danışman şirketlerinin de buna yardımcı oldukları bildirildi.

Haberlerde, Rum şirketlerinin, Yunanlı iş adamlarına, şirketlerini ve banka hesaplarını "usulüne uygun olarak" hangi yöntemlerle Kıbrıs'a aktararak, ne şekilde daha az vergi vereceklerine dair ayrıntılı bilgiler içeren e-mailler gönderdikleri belirtilerek, "Müşterilerini vergiden kurtarmak için bugünlerde fazla mesai yapan noterlerin, avukatların ve muhasebe şirketlerinin para altında kaldıkları" kaydedildi.

Yunanistan'da, hisselerini yurt dışına götürebilmek için Kıbrıs (Rum) şirketi kuran iş adamlarının sayısının her gün arttığı bildirilen haberlerde, "Dışarıya olan finans akımını faiz oranlarını arttırarak durdurmaya çalışan Yunan bankalarının tedirginlik içerisinde oldukları" belirtildi.

Bu arada, Yunanistan'ın içinde bulunduğu büyük mali sıkıntılara rağmen silahlanma konusundaki harcamaları eksiksiz sürdürdüğü bildirildi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, "Bütçe kriziyle mücadele çerçevesinde kamu harcamalarına büyük kısıtlamalar getiren hükümetin, vatandaşlar için sert kemer sıkma döneminde silahlanma programına dokunmadığı" belirtildi.

Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesi, "Kriz silahlanmaya dokunmuyor" başlıklı haberinde, "Seçim öncesinde tüm silahlanma programlarının sıfırdan başlanarak gözden geçirileceği vaadinde bulunan PASOK'un, iktidara geldiğinde 'devletin devamlılığın' keşfettiğini" yazdı.

Elefterotipia, "Eski hükümet döneminde silah satın alımı konusunda Fransa, Almanya ve Rusya ile başlatılan görüşmelerin sürdürülerek son aşamaya gelindiğini ve bu ülkelerden alınması planlanan çeşitli silahların toplam tutarının 7 milyar euroyu bulduğunu" belirttiği haberinde, "Buna, alınması planlanan silahların bakım masrafları da eklendiğinde, Yunanistan'ın önümüzdeki 25 yıl içerisinde silahlanmayla ilgili yapacağı harcamaların 28 milyar euroyu bulacağı hesaplanıyor. Sonuçta, silah söz konusu olunca para var mı?" ifadesi kullanıldı.

 
Lehman Brothers’tan 50 milyar dolarlık 'makyaj' çıktı PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 14 Mart 2010 08:37
ABD'li bankacılık devi Lehman Brothers'ın çöküşünün ardındaki nedenler ortaya çıkmaya başladı
13 Mart 2010 Cumartesi, 09:03:54

İflasıyla, küresel ekonomik krizin tetikleyicisi olarak kabul edilen Lehman Brothers’ın yargı süreci için hazırlanan bir rapor, yatırım bankasının kârını yüksek göstermek için 50 milyar dolarlık bir işlemi ‘makyajladığını’ ortaya çıkardı. Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, aralarında bankanın eski CEO’su Dick Fuld’un da bulunduğu birçok üst düzey yöneticinin, yatırımcıları ve kredi derecelendirme kuruluşlarını yanıltmaya yönelik açıklamalar yaptıkları ve ‘muhasebe hilelerine’ başvurulduğu belirtildi.
Yargı süreci için görevlendirilen müfettiş Anton Valukas, Lehman’ın mali denetimini yapan Ernst&Young’ın da kâr sonuçlarına yönelik yetersiz ve hatalı açıklamaları sorgulamadığını ifade etti. Bir yıldan fazla sürede hazırlanan, 30 milyon dolara malolan ve toplam 2 bin 200 sayfa olan rapor, ABD’li bankalar JPMorgan Chase ve Citigroup’un, finansal sıkıntı içindeki bankadan 16 milyar doları bulan tutarda teminat talep ederek, 2008 yılı Eylül ayında batmasına neden olduğunu iddiasını da ortaya attı.


50 milyar dolarlık makyaj
Müfettiş Valukas’ın raporuna göre, Lehman Brothers’ın CEO’su Fuld ve bankanın finans işlerinden sorumlu genel müdürleri Christopher O’Meara, Erin Callan ve Ian Lowitt gizli bir muhasebe enstrümanı kullanarak, 2008’in ilk iki çeyreğinde bilançodaki 50 milyar dolarlık işlemi makyajlamayı başardı. Bankanın bu makyajlamayı gerçek olmayan bir repo piyasasından gerçekleştirdiği belirtildi. Bu piyasada firmalar, yeni şirketler kurmak için nakit para karşılığında varlıklarını satıyordu. Kısa sürede tamamlanan bu işlemler bazen tek gecede bile halledebiliyordu. Valukas, rating kuruluşlarından olumlu değerlendirmeler almak isteyen Lehman ’ın bu piyasada Repo 105 adlı bir muhasebe yöntemi ile kayıt altındaki borcunu daha az göstermeye çalıştığını kaydetti. Normal bir repo işleminde, Lehman Brothers’ın birkaç gün içinde geri satın almak koşuluyla elindeki varlıkları satarak nakit elde edeceğini açıklayan müfettiş, bu şekilde işlemlerin finansman olarak gösterilip, varlıkların bilançoda kalmaya devam edeceğini dile getirdi. Lehman’ın, Repo 105 işlemiyle aktardığı varlıklar, elde edeceği kazancın yüzde 105’inden fazla bir nakdi temsil ettiği için işlemler finansmandan ziyade satış olarak değerlendirildi. Bunun sonucunda şirketin yatırımcılarına sunduğu raporlarda borç yükü daha az gösterildi.

 
Toyota'nın gaz pedalı öldürüyordu PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:59

Geri çağırılan Toyota'nın araçlarından birinin yolaçtığı kaza ucuz atlatıldı

OSLO - Norveç'te gaz pedalı sıkışan bir Toyota Prius'un sürücüsü, hızı saatte 176 kilometreye çıkan aracını durdurabilmek için güvenlik bariyerine çarpmak zorunda kaldı.

Polis ve Toyota yetkilileri, ABD'de ölümlü kazaya ve Japon otomobil üreticisinin tüm dünyada 8,5 milyon arızalı aracın tamir için servise davet edilmesine yol açan gaz pedalı sıkışması sorunundan beri Norveç'te ilk kez böyle bir durum görüldüğünü söyledi.

Sürücünün otoyolda saatte 100 kilometre hızla giderken, bir anda azami hızı olan saatte 176 kilometreye çıktığı kaydedildi. Medya, 49 yaşındaki sürücünün aracını durdurmak için güvenlik bariyerine çarpmak zorunda kaldığını, ancak yaralanmadığını duyurdu.

Toyota yetkilileri, kazanın neden kaynaklandığını açıklamanın erken olduğunu belirtirken, sorunun nedeninin araştırıldığını kaydetti.

 
İsrail'in konut planına büyük tepki PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:58

BM, AB, ABD ve Rusya, Doğu Kudüs'te bin 600 yeni konut inşa etmek ısteyen İsrail'i kınadı

WASHINGTON - 'Ortadoğu dörtlüsü' olarak bilinen BM, AB, ABD ve Rusya ortak bir bildiri yayımlayarak, Doğu Kudüs'te bin 600 yeni konut inşa edilmesiyle ilgili projeyi onaylayan İsrail'i kınadı.

'Ortadoğu Dörtlüsü, İsrail'in Doğu Kudüs'te (yerleşimciler için) yeni konutlar yapılması konusundaki kararını kınamaktadır' denilen bildiride, Ortadoğu Dörtlüsü'nün Kudüs'teki gelişmeleri yakından izlemeye karar verdiği ve mevcut durumla ilgili gerektiğinde yeni adımlar atılmasının gündemde olduğu kaydedildi.

Ortadoğu Dörtlüsü'nün bildirisinde, 'İsrail veya Filistin tarafından yapılacak tek yanlı girişimlerin barış görüşmelerine yarar sağlamayacağı ve uluslararası topluluk tarafından tanınmayacağı' vurgulandı.

Filistin ve İsrail arasındaki diyaloğun bir an önce tekrar başlatılması ve barışın sağlanabileceği bir görüşme atmosferinin oluşturulmasının ilgili tüm taraflarca desteklenmesi çağrısının da yer aldığı bildiride, 'Arap-İsrail barışı ile bağımsız, kendi ayakları üzerinde durabilen, (İsrail'e) komşu Filistin devletinin kurulması tarafların, tüm bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun temel çıkarları arasındadır' denildi.

Bildiride, Dörtlü'nün 19 Martta Moskova'da yapılacak toplantısında bu konunun bir bütün olarak ele alınacağı da ifade edildi.

 
İsveç basını: Ermeni kararı yanlış PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:57

Gazetede yayımlanan makalede, "Parlamentolar tarihte yaşanan olayların haklılığını ya da haksızlığını oylama yeri değildir" denildi

STOCKHOLM - İsveç'in etkin gazetelerinden Dagens Nyheter, parlamentonun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan karar almasını eleştirdi.

Gazetede yayımlanan makalede, düşüncenin doğru, ancak yöntemin yanlış olduğu belirtilerek, "Parlamentolar tarihte yaşanan olayların haklılığını ya da haksızlığını oylama yeri değildir" denildi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla iki ülke arasında imzalanan protokollerin anımsatıldığı makalede, 'parlamentonun söz konusu kararıyla Türkiye'deki reform karşıtlarına ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine karşı çıkanlara koz verildiği' görüşü savunuldu.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 4 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.