Global Haberler
Fransa polisi PKK kampını biliyordu PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:55


AP Fransız Milletvekili Jose Bove, ortaya çıkarılan PKK kampında düzenlenen toplantılara katıldığını söyledi

ANKARA - Terör örgütü PKK'ya yönelik İtalya, Fransa ve Belçika'da düzenlenen operasyonların ardından, Avrupa Parlamentosu üyesi Fransız Milletvekili Jose Bove, ortaya çıkarılan PKK kampından Fransız polisinin haberi olduğunu ve bu kampta düzenlenen toplantılara katıldığını söyledi.

Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosunda bir grup milletvekili ile terör örgütüne destek vermek için toplantı yapan Fransız Parlamenter Jose Bove, seçim bölgesi olan Larzak Ovası'nda PKK'nın eğitim kampları olduğunu kabul ederek, bu kamplardaki toplantılara bizzat katıldığını söyledi.

Küreselleşme karşıtı olarak bilinen Avrupa Parlamentosu milletvekili Fransız Parlamenter Jose Bove, Fransız güvenlik birimleri tarafından 26 Şubat 2010 tarihinde tutuklanan terör örgütü sorumlularından Mehmet Ali Doğan'ın yakın arkadaşı ve komşusu olduğunu kaydetti.

Silahlı eğitim verildiği iddia edilen çiftliği bulma konusunda kendisine yardımcı olduğunu, 10-15 senedir yaz aylarında çiftliğe gelen çok sayıda Kürt gencinin burada eğitim aldıklarını bildiğini belirten Bove,  kendisinin de bizzat bu eğitim kampına konuşmacı olarak katıldığını açıkladı.

Fransa, İtalya ve Belçika'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları eleştiren ve örgütün Avrupa üst düzey sorumlularının yakalanmasını 'cadı avı' olarak nitelendiren Fransız Parlamenter Jose Bove, PKK'lı teröristlere silahlı eğitim verildiği iddia edilen Larzak Ovası'ndaki kampta sürdürülen faaliyetlerden Fransız güvenlik birimlerinin haberi olduğunu, Mehmet Ali Doğan'a ait çiftliğe bir kilometreden daha az mesafede Fransız ordusuna ait askeri bir birlik bulunduğunu öne sürdü.

Terör örgütü PKK kadrolarına silahlı eğitim verildiği belirtilen ve Fransız Parlamenter Jose Bove'nin seçim bölgesi olan Larzak Ovası, terör örgütü ETA'nın arka bahçesi olarak biliniyor.

Bu arada, Fransız güvenlik birimlerinin terör örgütünün yayın organı Roj TV'ye yönelik Paris, Strasbourg ve Orleans'ta operasyon gerçekleştirdiği bildirildi. Soruşturma kapsamında 10 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

 
Yunanistan'a yardım için pazartesi karar verilecek PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:48

Yunanistan'a yapılacak mali yardımın 25 milyar euroya ulaşabileceği belirtiliyor

BRÜKSEL - Euro bölgesi Maliye Bakanlarının, Yunanistan'a yapılacak mali yardımın prensipleri ve parametreleri konusunda pazartesi günü anlaşmalarının beklendiği belirtildi.

Avrupa Birliği'nden kıdemli bir yetkili, Yunanistan'ın istemesi halinde devreye girebilecek bir mali yardımın temel çerçevesiyle ilgili bir hazırlığın yapılacağını kaydetti.

Bu arada, İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Yunanistan'a yapılacak mali yardımın 25 milyar euro ulaşabileceğini yazdı.

Yunanistan'ın, 2010 yılı borçlanma ihtiyacı 53,2 milyar euro düzeyinde bulunuyor.

Son Güncelleme: Cumartesi, 13 Mart 2010 22:08
 
ABD'de perakende satışlarda sürpriz artış PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Mart 2010 21:47

Satışlarda düşüş beklenirken yükseliş olduğu ortaya çıktı

WASHINGTON - ABD'de perakende satışlar şubat ayında oto sektöründeki düşük talebe rağmen sürpriz bir artış yaşadı.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre Şubat ayında perakende satışlar yüzde 0.3 oranında arttı. Beklentiler satışlarda yüzde 0.3 oranında düşüş yaşanacağı yönünde idi.

Ocak ayı perakende satışları ise aşağı yönlü revize edilerek yüzde 0.5 artıştan yüzde 0.1 artışa revize edildi.

Oto sektörü hariç perakende satışlarda ise yüzde 0.8 oranında artış yaşandı. Beklentiler artışın yüzde 0.1 oranında olacağı yönünde idi. Ocak ayı oto hariç perakende satışlar verisi ise yüzde 0.6 artıştan yüzde 0.5 artışa revize edildi.

Perakende satışlar verisi tüketici harcamalarının önemli bir bölümünü oluşturması nedeniyle yakından takip ediliyor.

Perakende satışlar raporuna göre Şubat ayında oto ve oto parçası satışları yüzde 2 oranında geriledi. Toyota'nın geri çağırmaları nedeniyle satışlarının yüzde 8.7 oranında gerilemesi bu durumda etkili oldu.

Akaryakıt istasyonlarının satışları ise yüzde 0.3 oranında arttı. Benzin ve oto satışları hariç tutulduğunda ise diğer alanlardaki perakende satışlar yüzde 0.9 oranında artış gösterdi.

 
ABD'de ocakta dış ticaret açığı 37,3 milyar dolar PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 11 Mart 2010 19:24

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, dış ticaret açığı ocak ayında yüzde 6,6 düşüşle 37,3 milyar dolar oldu

WASHİNGTON - ABD'de Ocak ayında dış ticaret açığı daralarak 37,3 milyar dolar oldu.

Ticaret Bakanlığı, revize edilen Aralık ayındaki 39,9 milyar dolar tutarındaki dış ticaret açığının, Ocak ayında yüzde 6,6 düşüşle 37,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Dış ticaret açığının 41 milyar dolar olması bekleniyordu.

Dış ticaret açığındaki beklenmedik daralma, petrol ve araç ithalatındaki büyük düşüşü yansıttı. ABD'nin Ocak ayında ithalatı yüzde 1,7, ihracatı da yüzde 0,3 oranında azaldı.

Bu arada Çalışma Bakanlığı, geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının 6 bin azalarak 462 bin olduğunu bildirdi. Bu rakamın 460 bin olması bekleniyordu.

Önceki hafta için işsizlik maaşı başvuruları ise 468 bin olarak revize edildi.

İşsizlik maaşı almaya devam edenlerin sayısı ise 40 bin artarak 4,56 milyon oldu.

 
Yunanistan'daki grev kaos yaşattı PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 11 Mart 2010 19:22

Yunanistan'da 24 saatlik grev, göstericilerin molotof kokteyli ve taşlı saldırılarına, polisin göz yaşartıcı gazlı müdahalesine sahne oldu

ATİNA - Yunanistan'da hükümetin kemer sıkma politikasını protesto etmek amacıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının düzenlediği 24 saatlik grev, hayatı felç etti.

Greve tüm basın-yayın organları mensupları, toplu taşıma araçları, havaalanı, yargı, güvenlik, yerel yönetim, vergi, elektrik, su daireleri, postane, temizlik, benzin istasyonları çalışanları, gümrük memurları, öğretmenler ve doktorlar katıldı.

Televizyon kanalları ve radyo istasyonlarında hiçbir haber bülteni yayımlanmadı. Haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi. Yazılı basın mensupları bugün çalışmadığı için gazete bayilerinin rafları yarın boş kalacak.

Toplu taşıma araçlarının tümünün el freni çekmesiyle ulaşımda zorluklar yaşandı. Havaalanları trafik kontrol çalışanlarının greve katılmaları nedeniyle iç ve dış istikametlere yapılması programlanan tüm seferler iptal edildi.

Yargı çalışanlarının iş durdurma eylemleriyle greve destek vermeleriyle duruşmalar ertelendi, elektrik ve su işleri daireleri ile postanelerde ise müşteri hizmetlerinde aksamalar yaşandı. Benzin istasyonları da kapalı kaldı.

Temizlik çalışanlarının da iş başı yapmaması nedeniyle toplanmayan çöpler yollara yığıldı, öğretmenler okula gitmediği için dersler boş geçti. Sağlık çalışanları ve doktorlar da greve katıldığından hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik birimleri görev yaptı.

Atina'da üç ayrı gösteri

Başkent Atina'da Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ve Sol koalisyon pertilerinin desteklediği Mücadeleci İşçi Sendikaları'nın (PAME) çağrısıyla üç ayrı gösteri düzenlendi.

Göstericilerden ayrılan, kendilerini 'iktidar karşıtı' ve 'anarşist' olarak adlandıran, maskeli şahıslardan oluşan bir grup ise çevre dükkanların camlarını kırdı, bir araç da kundaklandı. Saldırılarda ciddi maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Çevik Kuvvet (MAT) ekiplerine de molotof kokteyli ve taşlarla saldıran gruba, polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Yunanistan'da 16 Mart'ta bir grev daha yapılması planlanıyor.

Ekonomik önlem paketinin halkı yoksulluktan sefalete götüreceğini savunan çalışanlar, bütçe açığına neden olanların zengin hayatı sürenler olduklarını ve onların yerine bedeli kendilerinin ödemeyeceğini belirterek, hükümet önlemleri geri çekinceye kadar protestolarını sürdürmekte kararlı olduklarını duyurmuştu.

 

vob borsa forex

Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Nisan 2010 17:22
 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 5 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.