Global Haberler
”Çin piyasa odaklı hareket etmeli” PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 11 Mart 2010 19:19

Obama, Çin'in, küresel yeniden dengeleme çabalarına katkıda bulunması için döviz kurunda daha fazla piyasa odaklı hareket etmesi gerektiğini söyledi

WASHİNGTON - ABD Başkanı Barack Obama, Çin'in, döviz kurunda daha fazla piyasa odaklı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Obama, gelecek yıllarda ABD ihracatını destekleme planıyla ilgili yapacağı konuşmanın önceden dağıtılan metninde, ''Daha önce söylediğim gibi, Çin'in, döviz kurunda daha fazla piyasa odaklı hareket etmesi, küresel yeniden dengeleme çabalarına temel katkıda bulunacak'' dedi.

Obama, ''Hepimizin yeniden dengelemeye ihtiyacımız var. Dış ticaret açığı veren ülkelerin tasarrufa ve daha fazla ihracata, dış ticaret fazlası veren ülkelerin ise tüketimi ve iç talebi desteklemeye ihtiyacı bulunuyor'' diye konuştu.

Gelecek beş yılda ihracatı ikiye katlamanın, ABD'li şirketlerin dışarıya mallarını ve hizmetlerini satmaya yardım ederek ve içeride yeni istihdam yaratarak ekonomiyi destekleyeceğine işaret eden Obama, ihracatı teşvike odaklanacak mini bir kabine (İhracatı Teşvik Kabinesi) oluşturulmasına değindi ve Kongre'den ihracatı teşvik programlarını destek için yeni fon ayrılmasını talep etti.

Potansiyel ABD'li ihracatçılara danışmanlık yapacak yüzlerce ticaret uzmanının istihdam edilmesi için 134 milyon dolar talepte bulunan Obama, ayrıca uluslararası ticaret konusunda başkanlık danışma komitesini yeniden kurmayı planlıyor.

 
”En geç üç yıl içinde mali krizden çıkarız” PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 07 Mart 2010 12:28

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Papandreu, ülke üzerinde vurguncu oyunlar oynamaya çalışan çevreler bulunduğunu öne sürdü

ATİNA - Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, "ülkesinin üç yıl içerisinde mali krizden çıkarak farklı bir ülke olacağını" söyledi.
Papandreu, "Kozmos tu Ependiti" gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan'ın içinde bulunduğu mali krize değinerek, "Ülkenin kurtulması ve böyle bir olayın tekrarlanmaması için hepimiz tüm benliğimizi ortaya koyacağız" dedi.
"Yunan halkının bu konudaki fedakarlıklarının boşa gitmeyeceğini ve en çok üç yılda kalkınmada yeniden yapılanma sağlanarak, ülke ekonomisinin düze çıkacağını" savunan Papandreu, "Yunanistan üç yıl içerisinde, belki de daha erken vatandaşları için ümit vaat eden onurlu başka bir ülke olacak" ifadesini kullandı.
Papandreu, "Hükümetin ve Yunan halkının bu konuda insanüstü çaba gösterdiğini, ancak ülke üzerinde vurguncu oyunlar oynamaya çalışan çevreler bulunduğunu" öne sürdü.
"Bu çevrelerin cezalandırılmalarının sadece Yunanistan'ın değil, aynı zamanda AB'nin meselesi olduğunu" ifade eden Papandreu, hükümetin ve halkın bu çabalarına karşı olanlarla savaşacaklarını söyledi.
Papandreu, "Her şeyden önce vurgunculara karşı mücadele edeceğiz. Hükümet insanüstü çaba gösterirken, New York'ta ya da başka yerde bazı çocukların, bilgisayarların önüne geçerek bu çabaları sabote etmeleri sadece haksızlık değil, aynı zamanda da antidemokratiktir. Bunların oyunlarının engellenmesi için Avrupa'da başı ben çekeceğim" diye konuştu.

Son Güncelleme: Pazar, 07 Mart 2010 12:36
 
ABD' de tarım dışı istihdam beklentilerden daha az geriledi PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 07 Mart 2010 12:26

Ülkede tarım dışı istihdam şubat ayında 36 bin kişi geriledi

İSTANBUL - ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Şubat ayında tarım dışı istihdam 36 bin kişi geriledi. Beklentiler istihdamdaki kaybın 75 bin kişi olacağı yönünde idi. Çalışma Bakanlığı Aralık ayında istihdamda yaşanan kaybı ise 20 bin kişi azalıştan 26 bin kişi azalışa revize etti.

Analistlerin beklentileri ŞUBAT ayında istihdamın 75 bin kişi gerilyeceği yönünde idi. Zira kötü hava koşullarının istihdam piyasasını olumsuz etkilediği görüşü yaygındı.

İşsizlik oranı yüzde 9.7 seviyesinde

Şubat ayında işsizlik oranı ise bir önceki ay olduğu gibi yüzde 9.7 seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler Şubat ayında işsizlik oranının yüzde 9.8.'e yükseleceği yönünde idi.

Çalışma Bakanlığı'nın açıklamasında "Kış koşulları ülkenin bazı kesimlerinde istihdam koşullarını ve çalışma saatlerini etkilemiş olabilir, ancak bu etkinin boyutlarını hesaplamak mümkün değil" ifadeleri yer aldı.

İstihdam, inşaat ve iletişim alanında gerilerken geçici hizmetler alanında yükseldi.

Bugün açıklanan rakamlar ayrıca saatlik ücretlerin Şubat ayında 18.93 dolara yükseldiğini gösterdi. Ocak ayında bu rakam 18.90 dolar seviyesinde idi. Ortalama haftalık çalışma saatleri ise 0.2 saat düşüşle 33.1 saat oldu.

 
İhracatta zayıf Euro kaygısı PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:17

İhracatın yarısı Euro cinsinden ama ithalatta bu oran üçte bir düzeyinde. Euro/dolar paritesi Euro lehine gelişirse ihracatçı için sorun yok. Ama tersi olduğunda iş değişiyor

Leyla İLHAN - Mehmet FİLOĞLU - Sayime BAŞÇI
İSTANBUL - Euro'da kan kaybı devam ediyor. Euro/dolar paritesi son bir yıl içinde 1.52'lerden 1.35'lere kadar geriledi.
Analistler, "Daha da gerileyecek" diyor. 2010 için en düşük tahmin 1.25. Ancak bazı görüşlere göre burada durmayacak. 1'in de altına bile gerileyebilecek... Bunlar tahmin ama spekülasyon değil. Euro'nun kaderini belirleyen AB ekonomisinin gücü. Bölge ekonomisinde ciddi sorunlar var. Sadece Yunanistan değil büyük borç yüküyle başa çıkmaya çalışan... Birliğin en büyük ekonomilerinden İngiltere, yanı sıra Portekiz, İtalya, İspanya ve İrlanda gibi birçok AB üyesi sıkıntılı günler yaşıyor. AB ekonomisi küresel krizden çıkış ve yeni büyüme temposunda diğer gelişmiş ülkelerden ayrışıyor...
Bu gelişme Türkiye'yi çok yakından ilgilendiriyor.
AB, Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı. Bu bölgeye ihracattan sağlanan Euro gelirinin düşmesi Türkiye'nin ekonomik dengelerini etkileme riski taşıyor. Bu konuyu gündeme getiren ASKON Başkanı Mehmet Koca'ya göre "Euro, dolara karşı büyük bir yenilgiye uğrarsa ihracatının yarısını AB'ye yapan Türk reel sektörü kriz yaşar." Ancak ihracat örgütlerinin başkanları 'kriz' ölçüsünde bir etki beklemiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İki yönlü etkisi olur, birincisi ihracat kayıt rakamlarını düşürür. İkincisi, dolarla ithal edip Euro'yla ihracat yaparsanız karınızı kaybedersiniz" dedi.
Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde

 
Cenevre otomobil fuarı kapılarını açtı PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:15

Fuarda elektrikli veya alternatif sistemli 16 yeni aracın tanıtımı yapılacak

CENEVRE - Bu yıl 80'incisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı başladı. Bu yıl 100'ün üzerinde modelin dünya ve Avrupa prömiyerinin yapılacağı fuarın basın açılışı yapıldı. Yarın da basına açık olacak fuar, 4-14 Mart 2000 tarihleri arasında ziyaretçiler tarafından görülebilecek.

Bu yıl toplam 78 bin metre karelik bir alanda, 30 ülkeden 250 katılımcı ve 700 markanın yer alacağı fuarı, 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuarda bu yıl, 100'ün üzerinde dünya ve Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek. Bu 100 yeni modelin çok önemli bir kısmı çevreye yönelik yeniliklerle dikkati çekiyor.

Dacia Duster ilk defa sergilendi

Açılışta, ürün gamının 6. modeli olan arazi aracı Dacia Duster'ı ilk defa sergiledi. Dacia, fiyatıyla devrim yaratarak '4x4 modeller pahalıdır' inancını kırmayı hedefleyor.

Dacia Duster'in 4x2 versiyonu Türkiye'de 29 bin 990 lira, 4x4 versiyonu 35 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla, Avrupa'da ise 4x2 versiyonu 11 bin 900 euro, 4x4 versiyonu 13 bin 900 eurodan başlayan fiyatlarla müşterilere sunulacak.

Rakipsiz bir fiyat, iç mekan genişliği ve donanım sunan Dacia Duster, düşük yakıt tüketimli ve karbondioksit salınımlı motor seçeneklerine de sahip. Dacia Duster, her türlü yol koşulunda etkin sürüş kapasitesi sunan bir araca ihtiyaç duyan müşterilere yönelik sağlam, güvenilir, çekici tasarımlı ve kullanımı kolay bir 4X4 olarak tasarlandı.

Romanya'da Piteşti fabrikasında 4x2 ve 4x4 versiyonlar olarak üretilen Dacia Duster, Türkiye'de 1.6 16V 110 beygir benzinli ve 1.5 dCİ 85 bg ile 110 beygir dizel motor seçenekleriyle sunulacak.

Duster üretim ve satış anlamında uluslararası hedefleri olan bir araç. Logan ve Sandero'da olduğu gibi, Duster da dünyanın farklı bölgelerinde Renault veya Dacia markaları altında üretilip ticarileştirilecek.

Piteşti fabrikasında Duster projesinin geliştirilmesi ve endüstrileşmesi için, yeni vites kutusu (6 ileri 4x4 TL8 mekanik şanzıman) ve yakında çıkarılacak tüm Euro4 ve Euro5 uyumlu motor seçenekleri dahil, toplam 290 milyon euro yatırım yapıldığı belirtildi.

Fuarda neler var?

Bu yılki fuarın geçtiğimiz yıllara göre en önemli farkı ise 16 elektrikli ya da diğer alternatif sisteme sahip aracın da tanıtılacak olması.

Her yıl olduğu gibi bu yıl 'Yeşil Pavyon'da geleceğe bakan teknolojileri yakından izlenebilecek. Fuar, otomobil markalarının yanısıra yan sanayi, tuning ve diğer katılımcıların sunacağı 40'ın üzerinde yeniliği de yine bu yıl yakından görme ve tanıma olanağı veriyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 700 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı iki gün boyunca çeşitli ülkelerden basın mensupları takip ediyor.

Cenevre Otomobil Fuarı üretimi Türkiye'de yapılan dünya markalarının da boy göstereceği bir alan olacak. Renault'un elektrikli Fluence'ı, Fiat'ın yeni Hibrid Doblo'su ilk kez Cenevre'de ziyaretçilerin karşına çıkıyor.

Fiat Doblo Natural Power (Doğal Güç) adıyla tanıtılacak olan doğal gazla çalışan ve 1.4 litre 120 BG'lik T-jet motorla kombine edilen yeni versiyon, hem ekonomik hem ekolojik özellikleri bir arada sunan fakat performanstan da ödün vermeyen bir seçenek olarak dikkati çekiyor.

Nissan, Opel, Mitsubishi, Peugeot gibi markalarının fuarda elektrikli ürünlerini ve diğer yenilikleri de sergiliyor.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 6 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.