Global Haberler
Bu kez yağ hortumu sorun yarattı PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:14

Toyota, potansiyel sızıntı nedeniyle bazı araçlarında yağ hortumu değiştiriyor. Hortumu değişecek 1,6 milyon aracın 1,3 milyonu Kuzey Amerika'da

TOKYO - Dünya genelindeki geri çağırma krizlerinin ardından Toyota, araçlarının bazılarında potansiyel sızıntı nedeniyle yağ hortumu değiştirme kampanyası başlattı. Yağ  hortumu değiştirilecek araç sayısının 1,6 milyona ulaşması bekleniyor. Ancak araçlar bu kez geri çağrılmayacak.

Japon otomobil devi, sızıntı yaparak motora zarar verebileceği için bazı araçlarında yağ hortumunu değiştirdiğini, değiştirmeye konu olacak araçlardan 933 bin 800 adedi ABD'de olmak üzere 1,3 milyonunun Kuzey Amerika'da olduğunu açıkladı.

Şirket sözcüsü, 1,6 milyon rakamının Japonya'da 45 bin, Kanada'da 76 bin, ABD'de ek olarak 315 bin ve Avrupa dahil diğer 90 ülkede 230 bin aracı kapsadığını belirtti.

Yağ hortumu değiştirme kampanyası 2007-2010 model Camry, 2005-2009 model Avalon, 2006-2009 model Rav4, 2007-2008 model Lexus ES 350 ve 2007-2009 model RX 350 araçları kapsıyor.

Sorunun güvenlik tehlikesi oluşturmadığı gerekçesiyle araçları geri çağırmayı düşünmeyen Toyota'nın, bu durumu bir 'servis kampanyası' olarak sınıflandırıyor.

Toyota, gaz pedalındaki sıkışma, hatalı paspaslar ve fren sistemindeki sorun nedeniyle bütün dünyada 8,5 milyon aracı geri çağırmış, Toyota Başkanı Akio Toyoda, müşterilerini rahatlatmak adına ABD ve Çin'i ziyaret etmişti.

Güney Kore otomotiv şirketi Hyundai Motor da, 515 Tucson model aracını geri çağırıyor. Şirket, hava yastıklarıyla ilgili güvenlik cihazlarındaki arıza yüzünden 10-30 Kasım 2009'da üretilen Tucson'ları geri çağırdığını kaydetti.

ABD'de Toyota'ya güven sarsıldı

Bu arada USA Today gazetesi ve Gallup araştırma şirketi tarafından yapılan bir anket sonuçları, Amerikalıların Toyota ve Lexus marka araçlara olan güvenlerinin azaldığını ortaya koydu.

Ankete katılanların yüzde 55'i de firmanın potansiyel güvenlik eksiklerine yaklaşımlarının yavaş olduğunu düşünüyor.

Öte yandan Toyota marka aracı olanların sadece yüzde 14'ü markayı güvenilmez bulurken, yüzde 74'ü araçlarına bakışlarının değişmediğini söylüyor.

 
Euro Bölgesi'nde enflasyon düştü PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:14

Düşüşte, ekonomideki toparlanmanın hız kesmesi ve işsiz sayısındaki artışın talebi dizginlemesi etkili oldu

BRÜKSEL -  Euro Bölgesi'nde yılın ilk ayında yüzde 1'e çıkan enflasyon, şubat ayında yüzde 0,9'a geriledi.
Enflasyondaki düşüşte, ekonomideki toparlanmanın hız kesmesi ve işsiz sayısındaki artışın talebi dizginlemesi etkili oldu.
Bu arada AB istatistik kurumu Eurostat, Euro Bölgesi'nde üretici fiyatlarının Ocak 2009 - Ocak 2010 döneminde yüzde 1 gerilediğini duyurdu.
Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı bu yılın ocak ayında yüzde 9,9'la son 11 yılın zirvesinde bulunuyor. AB Komisyonu geçen hafta yayımladığı ara ekonomik tahminler raporunda AB ve Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 0,7 büyüyeceğini öngörmüştü.

 
Almanya'da otomobil satışları geriledi PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:13

Ülkede şubat ayında otomobil satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,8 oranında azalma oldu

BERLİN - Almanya'da otomobil satışları, beklendiği gibi Şubat ayında düşüş gösterdi.

İthalatçılar Birliği tarafından Bad Homburg kentinde yapılan açıklamada, Şubat ayında yaklaşık 195 bin yeni aracın trafiğe çıktığı, eski araçlar için devlet tarafından prim verilmeye başlandığı geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 29,8 oranında azalma olduğu belirtildi.

Almanya'da bu yılın ilk 2 ayında da yaklaşık 376 bin yeni aracın trafiğe çıktığı, bunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,5 oranında bir azalmaya denk geldiği kaydedildi.

 
AB: Yunanistan daha fazla önlem almalı PDF Yazdır e-Posta
Salı, 02 Mart 2010 22:12

AB Komisyonunun ekonomiden sorumlu komiseri Rehn, "Belirlenen ekonomik hedeflere ulaşılması için yeni önlemler alınması gereğinin" altını çizdi

ATİNA - AB Komisyonunun ekonomiden sorumlu komiseri Olli Rehn, Yunanistan'da bütçe açığının kapatılması için daha fazla önlem alınması gerektiğini söyledi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'yı ziyaret eden Rehn, Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu ile biraraya geldi.

Rehn, görüşmeden sonra,  ülkede ekonomik dar boğazdan çıkılması için daha fazla önlem alınması gerektiğini ve hükümeti bunları değerlendirmesi ve uygulamaya alması için cesaretlendirdiğini kaydetti.

Yunan hükümetinin ekonomik zorluklarla mücadele vereceğine olan inancını dile getiren Komiser, "Hali hazırda uygulanacakları açıklanan önlemleri olumlu karşıladığını da" vurguladı.

"Mücadele sırasında başa çıkılması gereken tehlikeler bulunduğuna" dikkati çeken Rehn, "Belirlenen ekonomik hedeflere ulaşılması için yeni önlemler alınması gereğinin" altını çizdi.

Rehn, "Harcanan çabanın kolay olmadığını biliyoruz ancak AB Komisyonu Yunanistan'ı, Yunan halkının çıkarı çerçevesinde ekonomisini yörüngesine oturması için desteklemeye devam edecektir" diye konuştu.

Öte yandan Papakostandinu ise, Hükümetin, istikrar ve kalkınma programı doğrultusunda yeni önlemlerin de alınmasını kapsayacak biçimde, elinden geleni yapacağını söyledi.

Rehn ile görüşmesini "açık ve yapıcı" olarak nitelendiren Maliye Bakanı, AB Komiseri'ne istikrar ve kalkınma programı hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Papakostandinu, söz konusu programın "Riskli ve tehlikeli" tarafları olduğunu belirtti.

Öte yandan, Yunan basını, alınması beklenen ek önlemlerin KDV'nin yüzde 21'e yükseltilmesi, akaryakıta ek zam yapılması, ödeneklerde yüzde 10 oranına ulaşan kesintiye gidilmesi, sigara ve alkollü içeceklerde fiyat artışı, emekli maaşlarının dondurulması, 14. maaşın kesilmesi ve emeklilik yaşının 65'in üzerine çıkması gibi düzenlemeleri kapsayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Ortalama emeklilik yaşı 61 olan Yunanistan'da çalışanlara Noel'de tam maaş, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için ise 14. maaş olarak nitelenen yarımşar maaş ikramiye veriliyor.

Ekonomik düzenlemelerde hedef

AB'nin Şubat ayı başında mali planını onayladığı Yunanistan, geçen yıl gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 12,7'si oranındaki bütçe açığını, 2012 yılına kadar GSYH'nin yüzde 3'ünün altına indirmeyi hedefliyor.

Yunan hükümeti, kamu sektöründeki israfı azaltacağını ve bu hedefe ulaşmak için vergilendirmede reform yapacağını açıklamış ancak AB, Yunanistan'dan, planladığı adımlar konusunda 16 Mart'a kadar daha fazla ayrıntı vermesini istemişti.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, daha önce açıkladığı ekonomik istikrar ve kalkınma paketi önlemleri çerçevesinde, kamuda işe alımların durdurulacağını, maaşlara zam yapılmayacağını, ödeneklerde ise yüzde 10 oranında kısıtlamaya gidileceğini açıklamıştı.

Papakostantinu ise program çerçevesinde, Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri de dahil olmak üzere, yüksek ücret alan memurların maaşları dondurulurken, kamuda emekliye ayrılan her 5 memura karşılık bir kişinin işe alınması, 12 bin avronun üzerindeki kazançlara yüzde 18'den başlayarak, yüzde 40'a kadar varan vergi getirilmesi ve kiliseye ait mal varlıklarının da vergilendirilmesinin öngörüldüğünü kaydetmişti.

Maliye Bakanı, kamu çalışanlarına verilen ikramiyelerin kaldırıldığını, borsada yer almayan KİT yöneticilerinin ücretlerinde yüzde 50'ye varan kısıtlamalar getirildiğini ve değeri 400 bin avronun üzerinde olan taşınmaz mal varlıklarının yıllık yüzde 1 oranında vergilendirilmesinin kararlaştırıldığını bildirmişti.

Papakostandinu, 2010 yılı içerisinde sadece 2 bin avronun altındaki emekli maaşlarının yüzde 1,5 oranında artırılmasının öngörüldüğünü açıklamıştı.

İstikrar ve kalkınma programı

Papakostandinu ayrıca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında da, "2012 yılı sonuna kadar bütçe açığının GSYH'ya oranının yüzde 2,8'e düşürülmesinin 3 yıllık ekonomi programının temel hedefi olduğunu" belirtmişti.

Ekonomide 2008 yılında yüzde 2 oranında büyüme kaydedilmesine rağmen 2009'da yüzde 1,2 oranında küçülme yaşandığını, yatırımlarda yüzde 20, ihracatta yüzde 16, ithalatta ise yüzde 25 oranında azalma görüldüğünü vurgulayan Maliye Bakanı, 2010 yılında yüzde 0,3 oranında bir büyüme kaydedilmesinin hedeflendiğini, bu çerçevede 2012 yılı için beklentinin, kalkınma hızının yüzde 1,9'a ulaşması, 2013 yılında ise yüzde 2,5 oranına yükselmesi olduğunu belirtmişti.

Ekonomi ve İstikrar Programı'nda, bütçe açığının GSYH'ya oranının 2010 yılında yüzde 4, 2011'de yüzde 3,1, 2012'de ise yüzde 2,8 olarak öngörüldüğünü belirten Bakan, bu çerçevede 2009'da yüzde 12,7 olan bu oranın, 2013'te de yüzde 2 olarak şekilleneceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Son Güncelleme: Salı, 02 Mart 2010 22:14
 
ABD'de kredi piyasası rahatlamaya başladı PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 28 Şubat 2010 08:21

Ticari bankaların, acil kredi imkanı için başvuruları 13,96 milyar dolara geriledi

WASHINGTON - ABD'de kredi piyasası rahatlamaya başladı.
Ticari bankaların, ABD Merkez Bankası'nın acil kredi imkanına başvurusu azaldı.
Önceki hafta, acil kredi imkanı için 14,26 milyar dolarlık başvuru varken, geçen hafta bu miktar 13,96 milyar dolara geriledi.
Ekonomistler, son göstergelerin, özel kredi piyasası üzerindeki baskının azaldığını gösterdiğine dikkati çekiyor.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 7 > 22

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.