Resimli Haber
Kredi kartı olanlara uyarı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Cuma, 23 Eylül 2011 15:27

Kredi kartında son yapılan düzenleme ile tüketicileri neler bekliyor? Bir sürprizle karşilaşmamak için bu 3 maddeyi aklınızdan çıkarmayın!


Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte, 17 Aralık 2010 tarihinde yapılan değişiklik ile kredi kartı asgari ödeme oranları, nakit çekim ve limit artırım uygulamaları yeniden düzenlendi.


Buna göre;

1- İlk kez kredi kartı sahibi olanlar için asgari ödeme oranı, kartın ilk kullanımından itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ı olarak uygulanacak, bu sürenin dolmasından sonra ise kredi kartının limitine göre belirlenecek.

2- Asgari ödeme oranları 17 Aralık 2013 tarihine kadar kademeli olarak artırılacak, bu tarihten sonra, kredi kartı limiti 15.000 TL'ye kadar olan kişilerde yüzde 25, 15.000 TL'den 20.000 TL'ye kadar olanlarda yüzde 30, 20.000 TL ve üzeri olan kişilerde yüzde 40 olarak uygulanacak.

3- Bir takvim yılı içerisinde 3 kez dönem borcunun yüzde 50'sinden az ödeme yapılması durumunda, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar limit artışı yapılmayacak ve kredi kartı nakit çekim işlemlerine kapatılacak.

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:05
 
POS'lardan artık para çekilecek PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 23 Eylül 2011 15:23

Kartlı ödeme sistemlerinde POS'tan alışveriş ve para çekme dönemi başlıyor.

Visa Electron banka kartlarına ilişkin vizyonunu açıklayan Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Electron banka kartlarına POS'tan alışveriş ve para çekme özelliği, SMS'le bakiye sorgulama, online alışverişlerde yaygın kabul ve temassız kart özelliklerinin ekleneceğini söyledi.

Visa Europe, Visa Electron banka kartlarına ilişkin 5 yıllık vizyon ve hedeflerini Visa Europe Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak ile Visa Europe Banka Kartları ve Ön Ödemeli Kartlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Tony Gibbons'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda açıkladı. Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak da ürün geliştirme sürecinde yaptıkları araştırmalarda söz konusu yenilikçi avantajların banka kartı kullanımını artıracağını gördüklerini belirterek, tüketicilerin yüzde 90'ının POS'tan alışveriş ve para çekme özelliğini olumlu karşıladığını söyledi. Bu özelliğin, üye iş yerlerine de önemli faydalar sağlayacağını dile getiren Kurak, araştırmaya katılanların yüzde 40'ının bu hizmet sunulduğu takdirde her zaman alışveriş yaptığı marketlere daha sık gideceğini, yüzde 45'inin müşterisi olduğu marketlerden daha çok harcama yapacağını belirttiğini söyledi.

5 YILDA 50 MİLYAR TL HEDEFİ

Visa Europe Bölge Genel Müdürü Ülman, Avrupa genelinde banka kartlarının alışverişlerde kullanım oranının yüzde 65, Türkiye'de ise yüzde 5 olduğunu belirterek, ''Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 50 milyar liranın ATM'den POS'a yönelebileceğini öngörüyoruz. Lider sorumluluğu anlayışımızla, bu potansiyeli harekete geçirmekte önemli rol oynayacağını düşündüğümüz 4 yeni özellik saptadık. Sektör genelinde gerçekleştirilen yoğun çalışmalar sonucunda bu özellikleri hayata geçirme yönünde önemli mesafeler katedildi. Fikir öncülüğünü yaptığımız bu vizyonla Türkiye'de banka kartları alanında yeni bir dönem başlayacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

EN AZ 10 TL, EN FAZLA 100 TL
Minimum 10 liralık bir alışveriş yapıldığında, POS'tan en az 10 lira, en fazla ise 100 lira nakit para çekilebildiğini bildiren Kurak, banka kartıyla POS'tan para çekebilme özelliğinin ilk etapta bazı süpermarketler ve benzin istasyonlarında mümkün olacağını, uygulamanın bu yılın son çeyreğinde devreye gireceğini ifade etti. ABD'de POS'tan alışveriş ve para çekmenin 25 yılı aşkın süredir geçerli olduğunu, İngiltere'de tüketicilerin yılda 260 milyon adet POS'tan alışveriş ve para çekme işlemi gerçekleştirdiğini anlatan Kurak, bir soru üzerine, ''Banka kartı çıkaran tüm bankalarımızla birlikte çalışmalarımızı yapıyoruz. Perakendecilerle de çalışıyoruz. Bir komisyon söz konusu olmayacak, genelde tavsiyemiz bu yönde. Ancak ücretlendirme bankalarla perakendeciler arasında belirlenmekte'' diye konuştu.

 
Altın tepetaklak PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 23 Eylül 2011 15:21

Küresel büyümeye yönelik kaygılar altın fiyatlarını düşürüyor. Altının onsu 1700 doların da altına geriledi.

Küresel piyasalarda büyümeye yönelik kaygılarla düşüşler sürerken altın fiyatlarında da ivme aşağı döndü.

Büyüme kaygıları yatırımcıları bu kez güvenli liman olarak dolara yöneltti. Gelişmekte olan piyasalardan çıkışın hızlanmasıyla dolar değer kazandı. Emtia fiyatları ise ters yönde hareket ediyor; petrol ve altın düşüyor.

Altının ons fiyatı yüzde 2 düşüşle 1700 doların altına indi. Altın böylece Ağustos başından beri en düşük düzeye geriledi.

Altın fiyatları 22 Ağustos'ta 1911 doları aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

İç piyasada altının gramı 101, çeyrek altın 165 liradan işlem görüyor.

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:12
 
Birada 10 milyar dolarlık dev birleşme PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 22 Eylül 2011 10:00

İngiliz bira üreticisi SABMiller, Avustralyalı bir diğer üretici Foster'ı 10.2 milyar dolara satın almak üzere anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Açıklamaya göre, şirketin ödenecek borçlarıyla birlikte toplam maliyetin ise 11.5 milyar dolar olacağı belirtildi.

Satın alım için yapılan ilk teklif 9.5 milyar dolar olmuştu. Ancak, Foster teklifi çok düşük olduğu için geri çevirmişti.

SABMiller CEO’su Graham Mackay, “Foster’s işimizin önemli bir parçası haline gelecek. Foster’s yöneticilerinin planları dahilindeki girişimleri devam ettireceğiz” dedi.

Üretim hacmi açısından dünyanın ikinci büyük bira üreticisi olan SABMiller, gelirinin yüzde 80’ini kazandığı gelişmekte olan piyasalardaki varlığını artırmak istiyor.

Avustralya’nın en ünlü markası Foster’s, satış açısından ülkenin en büyük bira üreticisi ve aralarında VB, Carlton Draught, Crown Lager, Pure Blone gibi markaları var.

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:13
 
Memurlara şok! PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 22 Eylül 2011 09:58

Memur referandumda neden ‘Evet’ dedi? 12 Eylül 2010’da referanduma giden paketin en onemli maddelerinden biri de memurlara toplu sözleşme hakkı getirecek maddeydi.

Memurun zam oranını Hakem Heyeti belirleyecekti. Hükümet bağımsız hakem heyetini kabul etmedi.Memurların toplu sözleşme hakkını kullanabilmeleri için gereken yasayla ilgili zaman daralırken, memurların toplu sözleşme süreci Hükümetin “samimiyetine” kilitlendi. Anayasa değişikliğiyle memurlara “toplu sözleşme hakkı” getiren Hükümet, bu hakkın kullanılabilmesi için kritik önemdeki “hakem heyeti”nin bağımsız olmasını kabul etmiyor. Memur konfederasyonları, kararları bağlayıcı olacak olan Hakem Heyeti’nin, hükümet temsilcilerinden oluşmamasını, bağımsız bir heyet oluşturulmasını istedi. Aksi halde toplu sözleşme sürecinin hiçbir anlamı olmayacağını, görüşmelerin ardından yine Hükümet ne derse o olacağını savundu ve ‘Madem böyle olacaktı biz niye referanduma evet dedik” diye serzenişte bulundu.

Önceki günkü toplantıda Memur Sen, bağımsız Hakem Heyeti oluşturulması için, memur konfederasyonlarından 4, kamu bürokrasisinden 4 ve tarafsız 3 olmak üzere Hakem Kurulu’nun 11 üyeden oluşmasını istedi. Üniversitelerin İdare Hukuku ve İş Hukuku alanlarında çalışan akedemisyenler ile yargı temsilcilerinden bir adayın da yer alacağı bir yapı önerdi. Diğer konfederasyonlar da bağımsız “hakem heyeti” konusunda ısrar ettiler. Kamu Sen, Hakem Heyetinin tamamen bağımsız olması, kurulda her iki taraftan da hiç üye olmaması, kamu ve memur taraflarının kurula sadevce danışmanlık yapmasını önerdi. Hükümet ise kamu kesimi 5, memur konfederasyonlarından 4 olmak üzere 9 kişiden oluşması, kurula da ya Çalışma Bakanı’nın ya da Bakanlar Kurulu’nca seçilecek bir üyenin başkanlık yapmasını istiyor.

Ancak Hükümet “kararı verici” konumundan vazgeçmek istemedi. 2012 yılı memur maaş ve haklarını belirleyecek “toplu sözleşme” sürecinin bir an önce başlayabilmesi için sözkonusu yasanın Meclis’e gönderilmesi ve yasalaşarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu amaçla Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlığında önceki gün kamu sendikaları konfederasyonları heyetleriyle yapılan toplantıdan sonuç çıkmadı. Toplantıya Cuma günü devam edilmesi kararlaştırıldı. Hakem Kurulu’nun şekli de aynı toplantıya bırakıldı.(VATAN)

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:14
 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 1 > 463

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.