7 bin kişiye iş fırsatı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 02 Ekim 2010 13:12Haziran 2010 sonu itibariyle bankalarda çalışanların sayısı 176 bine çıktı. Yaklaşık ilk dokuz ay itibariyle bankaların bu yıl 10 binden fazla kişiyi işe aldığı belirtiliyor. Yıl sonuna kadar 7 bin yeni eleman alınacak.

Para Dergisi

Halen 9 bin 149 olan şube sayısındaki artışa bağlı olarak bankalar, yıl sonuna kadar 7 bine yakınyeni eleman alacak...

2001 krizinin aksine geçen yılki global krizden fazla etkilenmeyen Türk bankalarınınbüyüme süreci sürüyor. 2001 krizinde küçülme sürecine giren ve birçok şube kapatan sektörde 50 binden fazla çalışan da işsiz kalmıştı.

Bankacılık sektörü son krizde iseyeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor.

Bu yıl şimdiye kadar 10 bini aşkın kişiyi işe alan bankalar, son üç ayda istihdama 7 bin kişi daha katkıda bulunmayı planlıyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, Haziran 2010 sonu itibariyle bankacılık sektöründe çalışanların toplam sayısı 176 binin üzerine, şube sayısı ise 9.149’a yükseldi.

İki orta ölçekli bankadaki (TEB ve Fortis) birleşme sürecine rağmen sektördekiyeni şube açma iştahı sürüyor.

Türkiye’de halen 30 milyon “bankasız nüfus” olduğu tahmin ediliyor. AB’de 1 milyon kişiye 580 şube düşerken, bizde bu rakam 110 civarında. Yani daha alacak çok yol var.

İşte bu açığı gören bankalar dayatırımlarını artırmaya,yeni şubeler açmaya devam ediyor. Şube açmada özel bankalar öncü olsa da elemanalımlarında kamu bankaların daha aktif olduğu dikkat çekiyor.

Hem kamu bankalarının genel müdürlüklerinin İstanbul’a taşınacak olması hem de emekli olanların özel bankalara göre daha fazla olması bunda önemli bir etken.

KAMU YARIŞTA OLDUKÇA ETKİN

Eskiden çok fazla etkin olmayan, elemanalımlarını bile sessiz sakin yapan kamu bankaları artık daha agresif davranıyor. Hatta özel bankalarla resmen yarış ediyorlar, transfer bile yapıyorlar.

Örneğin Ziraat Bankası, bu yıl en fazla eleman alan banka oldu. Yılbaşından bu yana 1.500 kişiyi işe alan banka, yılın sonunda kadar 1.250yeni bankacıyı bünyesine katacak.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, eylül ve ekim ayında sınavla 1.250 kişiyi işe alacaklarını, sınavın bankanın şubelerinde, personelin çalıştığı ekranlarda yapılacağını söylüyor.

Çağlar,yeni elemanlardan binin memur olarak görevlendirileceğini, diğerlerinin bankacılık okulu ve müfettişlikle ilgili departmanlarda göreve hazırlanacağını açıklıyor.

ZİRAAT’TE KPSS YOK!

Ziraat Bankası’nda işe başlamak için KPSS’de (Kamu Personeli Seçme Sınavı) yüksek puanlar almaya, hatta bu sınava girmeye bile gerek yok.

Banka, KPSS şartını kaldırarak, şubelerinde personelin çalıştığı ekranlarda sınav uyguluyor.Katılımcılar sınavdan sadece 10 dakika sonra sonuçlarını öğrenebiliyor. Söz konusu sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar mülakata çağrılıyor.

Çağlar, bu yeni sistemin ciddi bir maliyet ve zaman tasarrufu sağladığını vurguluyor. “Böylecefırsat eşitliği sağlıyoruz.

Halen birçok şubemizde uygulanan sistem sayesinde ayrıca, örneğin Erzurum’da, Van’da yaşayanların başka şehirlere gitme, otel, yol parası gibi maliyetlere katlanma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oluyoruz.”

İNTERNET ÜZERİNDEN SINAV

Ziraat Bankası, şimdi bu sınavın daha ileri bir aşamasını uygulamayı planlıyor. Can Akın Çağlar,internet üzerinden sınav yapmak için birçalışma yürütüyoruz.

İlgili çalışmalar sonuçlanınca bankamız eleman sınavlarınıinternet üzerinden yapacak. Yine belli bir puanın üzerindekileri kendi sistemimize davet edeceğiz. Bu uygulama hayata geçerse Türkiye’de bir ilk olacak” diyor.

VAKIFBANK, 900 KİŞİ ARIYOR

Ziraat Bankası gibihızlıbüyüme trendini sürdüren bir diğer kamu bankası da VakıfBank... Hatırlanacağı gibi İş Bankası’ndan transfer edilenyeni Genel Müdür Süleyman Kalkan, bankanın 2010 yılının ilk sekiz ayında 61yeni şube açarak toplam şube sayısını 602’ye çıkarmasında etkin rol oynadı.

Söz konusu dönemde VakıfBank, çalışan sayısını da 10 bin 252’ye yükseltti.

Banka bu yılın sonuna kadar İstanbul, İzmir,Antalya, Hatay, Manisa, Balıkesir, Kırklareli, Tokat,Bursa ve Mersin’deyeni şubeler açacak. Aynı zamanda bankanın genel müdürlük birimleri de Ankara’dan İstanbul’a taşınacak.

VakıfBank ekim ayında 300’ü uzman, 600’ü memur olmak üzere 900 kişiyi bünyesine katmaya hazırlanıyor. Taşınma nedeniyle işealımlarınınbüyük bölümü İstanbul’da yapılacak. Memur adaylarının KPPS’den 65 puanın üzerinde not almaları gerekiyor.

İŞ, İÇERDE DE DIŞARDA DA BÜYÜYOR

Türkiye İş Bankası, gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki büyümesini sürdürüyor. Banka, 2010 yılının ilk sekiz ayında 34yeni şube açtı. Yılın kalan döneminde ise 26yeni şube açmayı planlıyor. İş Bankası, söz konusu dönemde çalışan sayısını da 1.600 kişi artırdı.

Yeni elemanlar daha çok kadro ihtiyacı duyulan genel müdürlük birimleri ile şubeler için yapıldı. Banka, 2009 yılında Anadolu ve İstanbul şubeleri için 1.800, genel müdürlük birimleri için 559,yurtdışı şubeleri içinse 22 eleman almıştı.

İş Bankası’nınyeni elemanalımları yılın son aylarında da sürecek. Emekli olanların yerine geleceklerle birlikte bankanın 500yeni eleman alması bekleniyor.

İş Bankası,yeni elemanalımlarında, sektördekiyenilikleri takip eden, satışa dönük, değişime açık,müşteri odaklı düşünebilen, katmadeğer yaratan, öğrenmeye istekli,iletişim becerisi yüksek ve takımçalışmasına yatkın olanları tercih ediyor.

YKB, ANADOLU’YA DA AĞIRLIK VERİYOR

Yapı Kredi Bankası, Ağustos 2010 sonu itibariyle 23yeni şube açtı. Banka, bu yılın geneli için 60yeni şube açmayı planlamıştı. Bu plan çerçevesindeçalışmalar sürüyor.Yeni açılan şubelerde toplam 137yeni eleman görev yapıyor.

Yapı Kredi Bankası, 2010 yılı işealım planlarını ağırlıklı olarak çağrı merkezi ve şubelerdeki ihtiyaçlar için yapmıştı. Banka, önümüzdeki yıl için debüyük ve gelişmekte olan illerdeki KOBİpiyasalarına yönelikbüyüme planları yapıyor.

Bunun yanı sıra perakende şubeler açmaya da devam edecek.Büyük il merkezleri dışında Anadolu’daki gelişmekte olan il ve ilçelerde de şube açılışlarını sürdürmeyi planlıyor.

Yapı Kredi Bankası İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel MüdürYardımcısı Cihangir Kavuncu,yeni alınacak elemanlarda aranan özellikleri şöyle sıralıyor:

“Öğrenmeye vegelişime açık, dinamik, geleceğin yöneticileri olabilecek nitelikte adayları işealım süreçlerimize dâhil ediyoruz.

Deneyimsiz eleman işealımlarımızda ise lisans mezunu ve yabancı dil bilgisine sahip, bankamızda uzun soluklu çalışabilecek, Yapı Kredideğerlerine uyum sağlayabilecek genç yetenekleri bünyemizde istihdam etmeyi tercih ediyoruz.

Yönetici adayı seçim sürecimizde; Türkiye veyurtdışındaki önde gelen üniversitelerin lisans ve/veya mastır programlarından mezun, çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip, erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da iki yıl süre ile tecilli olmaları aradığımız öncelikli özellikler arasında yer alıyor.”

AKBANK, 3 AYDA 450 ELEMAN ALACAK

2010 yılında 80yeni şube açılışı planlayan Akbank 27 Ağustos itibariyle bunun 31’ine ulaştı. Bu da bankanınfarklı illerde 49yeni şube daha açacağı anlamına geliyor.

Bu süreçte Akbank, yaklaşık 1.500 deyeni elemanalım planlıyordu. 27 Ağustos itibariyle 1.050yeni eleman istihdam edildi. Bu durumda bankanın yıl sonuna kadar 450yeni eleman daha alması bekleniyor.

Akbank İnsan Kaynakları İş Biriminden Sorumlu Genel MüdürYardımcısı Bade Sipahioğlu Işık, ağırlıklı olarak şube satış kadroları için eleman aldıklarını, bunlarınbüyük bölümünün deyeni mezunlardan oluştuğunu belirtiyor.

Yeni alınan elemanlar, gişeden başlayacak şekilde satış kadrolarına yerleştirilmek üzere eğitiliyor. Böylece Akbank gişe kadrolarınısürekli besliyor ve orada deneyimkazanan, potansiyeli veperformansı yüksek olanları şube satış kadrolarına transfer ediyor.

Akbank’ın bu yıl işe aldığı elemanların yüzde 76’sını deneyimsiz, yüzde 24’ünü ise sektör/fonksiyon deneyimi bulunan adaylar oluşturuyor.

Akbank, sadecebüyük illerde değil Türkiye genelinde yaygınalımlar yapıyor. Deneyimsizalımlarda; 28 yaşını doldurmamış olmak, üniversitelerin bankacılıkla ilgili bölümlerinden mezun olmak, yetkili kulvarında askerliğini tamamlamış olmak önkoşulları aranıyor.

Hem deneyimli hem deneyimsiz adaylarda;müşteri odaklılık, kişiselgelişime açıklık, sonuç odaklılık, inisiyatif alabilme, analitik düşünebilme, değişen koşullarakolay uyum sağlayabilme, ekipçalışmasına yatkınlık gibi temel yetkinlikler aranıyor.

GARANTİ, 75 ŞUBE DAHA AÇACAK

En çok şube açan bankalardan biri de Garanti... Yılbaşından bu yana 24’ü il, 14’ü de ilçe merkezinde olmak üzere 38yeni şube açan banka, bu süreçte personel sayısını da 1.231 artırdı.

Ocak ayından bu yana şube açılan veyeni eleman alınan il ve ilçe merkezleri şöyle: Siirt ve Tunceli il merkezlerinin yanı sıra Adana, Ankara,Antalya,Bursa, Hatay, İstanbul, Mersin, Sakarya ve Uşak il merkezleri, Alanya, Bandırma, Bodrum, Edremit, Gebze,Kazan, Kulu, Serik ve Susurluk ilçe merkezleri...

Garanti Bankası,2011 yılında dabüyümeye devam edecek. Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Osman Tüzün2011 yılında 75yeni şube açmayı ve yaklaşık 1.104 kişiyi işe almayı planladıklarını söylüyor.

Banka, yetiştirilmek üzere alınan deneyimsiz adaylarda kişisel özelliklere özellikle dikkat ediyor. Örneğin “gişe asistanı” pozisyonu için adayların insan ilişkileri, ikna yetenekleri, aktif ve dinamik bir ortamdaçalışma istekleri bile sorgulanıyor.

Çünkü bu elemanlarmüşteriyle yüz yüze çalışıyor ve bankanın temsil edilmesinde önemli bir role sahipler. Bankacılık deneyimi olan adaylarda ise sahip olunan deneyimin göreveuygunluğuna dikkat ediliyor.

DENİZBANK, 1.000 KİŞİ ALACAK

DenizBank, yılın ilk sekiz ayında 12yeni şube açtı. Banka, yılın sonuna kadar 38 şube daha açmayı planlıyor. Bu süreçte 500 deyeni eleman alındı.

DenizBank, ağırlıklı olarak şube operasyon ve satış pozisyonlar için elemanalımı yaptı. Bu elemanlar, önemli bir kısmıBüyükşehirlerde olmak üzere 67 ilde istihdam edildi. DenizBank2011 yılında da 50yeni şube açmayı planlıyor. Önümüzdeki yıl personel sayısı da 1.000 kişi artırılacak.

DenizBank Yönetim Hizmetleri Grubu Genel MüdürYardımcısı Tanju Kaya, iş başvurusu yapan adayların sahip oldukları yetkinliklerin işeuygun olması gerektiğini söylüyor.

Kaya, “Yeni adayların katmadeğer yaratabilmeleri, problem çözücü ve analitik düşünce yapısına sahip olmaları aradığımız öncelikli kriterler arasında” diyor.

Şekerbank, 2010 yılının ilk sekiz ayında İstanbul/Esenyurt, Muğla/Ortaca, Konya/Ilgın veBursa/Mustafakemalpaşa şubelerini hizmete açtı.

Banka, yıl sonuna kadar 6 şube daha açarak toplam sayıyı 266’ya çıkarmayı planlıyor. Şekerbank, oluşan ihtiyaçlar veyeni açılan 4 şube için toplam 40 personel aldı.

Özelikle Anadolu’daki yaygın şube ağıyla 70 ildeki 260 şubesiyle hizmet veren Şekerbank,yeni açılan şubelerin bulunduğu illerdeki pazarlama ve operasyon kadroları için 40 eleman aldı. Yıl sonuna kadar 6 şube için de 60yeni eleman alınması bekleniyor.

2011 planları yıl sonuna doğru netleşecek olmakla birlikte Şekerbank, “Anadolu bankacılığı” misyonu gereği, bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanmayan bölgelerdeki şube açılışlarına devam edecek.

2001 yılına göre çalışan sayısının yüzde 38 arttığını vurgulayan Şekerbank Genel MüdürYardımcısı Nejat Bilginer, elemanalımlarında önem verdikleri kiriterleri şöyle sıralıyor:

“Deneyimsiz işealımlarda üniversitedenyeni mezun olmuş, kurumdaçalışmaya istekli, dinamik, takımçalışmasına yatkın, yüksek katmadeğer yaratacak adayları seçiyoruz.

Bankamızın ihtiyacı olan deneyimli personelalımlarında ise pozisyonun gerektirdiği bilgi, deneyim ve yetkinliklere sahip olunması bizim için önem taşıyor.

Tüm işealımlarda, kurum kültürüneuygun, açıkiletişim vesürekligelişime inanan, kurum aidiyetine sahip,müşteri ve sonuç odaklı, pozisyon için gerekli eğitim, yabancı dil gibi özellikleri taşıyan adayların Şekerbankailesinekatılımına dikkat ediyoruz.”

ŞUBE MÜDÜRLERİ ARANIYOR

Türkiye’dehızlı büyüyen bankalardan biri deEurobank Tekfen... 2010, bankanın şube ağını hızlagenişlettiği bir yıl oluyor. Hatırlanacağı gibiEurobank Tekfen, ilk perakende şubelerinden ikisini şubat ayında İstanbul Davutpaşa ve Sahrayıcedit’te açmıştı.

Mart ayında bunları İstanbul Kartal veAntalya Çallı şubeleri izledi. Nisan-ağustos ayları arasında ise sırasıyla İstanbul’da Hasanpaşa, İzmir’de Karabağlar,Bursa’da ise Yıldırım ve Nilüfer şubeleri hizmete girdi.

Son olarak 1 Eylül’deAntalya Lara’da hizmete açılanla birlikteEurobank Tekfen’in toplam şube sayısı 51’e ulaşmış oldu.

2010 geneli için 16 şube açılışı planlayan banka, bugüne kadar bunun 9’una ulaşmış oldu. Bu da yıl sonuna kadar 7yeni şube açılacağı anlamına geliyor.

Yeni açılan 9 şubeden dördü, hemticari hem de perakende bankacılık kadrolarıyla “karma şube” şeklinde hizmet veriyor. Diğerlerinde ise işletme bankacılığı vebireysel bankacılık hizmeti sunuluyor. Bunlar “perakende şube” olarak hizmet veriyor.

Eurobank Tekfen, özellikle KOBİ’ler için uzman portföy yöneticisi kadroları oluşturuyor. Yıl sonuna kadar açılacakyeni şubelerin de “perakende bankacılık” hizmeti verecek doğrultuda konumlanması bekleniyor.

Eurobank Tekfen İnsan Kaynakları Grup Başkanı ve Genel MüdürYardımcısı Ahmet Türkselçi, ağırlıklı olarak işletme bankacılığı potansiyeli yüksek olan lokasyonları tercih edeceklerini belirtiyor.

Eurobank Tekfen,yeni şubeleri için 1 Eylül itibariyle 54 kişiyeyeni istihdam sağladı.Yeni şubelerde daha çok satış kadrosu için eleman alındı.Ticari, KOBİ vebireysel portföy yöneticiliğine yönelikalımlar devam ediyor.

Bankanınyeni elemanalımları daha çok İstanbul,Bursa, İzmir veAntalya illerinde oldu. Genel MüdürYardımcısı Ahmet Türkselçi,Eurobank Tekfenailesinekatılacak elemanlarda aradıkları özellikleri şöyle anlatıyor:

“Pozisyonun gerektirdiği niteliklere ve bankamızı temsil edebilecek kültürel birikime sahip;sürekli gelişime inanan, çevik, etikdeğerlere saygılı,katılımcı, dinamik, yaratıcı, analitik düşünebilen, azimli, başarma isteği olan, hırslı, dürüst, motivasyonu yüksek, sorumluluk sahibi kişileri tercih ediyoruz.”

Eurobank Tekfen, önümüzdeki günlerde açılması planlanan “karma” ve “perakende”yeni şubeler için şube müdürü, KOBİ vebireysel bankacılık portföy yöneticileri alacak. Şube müdürlüğü için en az 10, portföy yöneticileri içinse 5 yıl bankacılık sektörü deneyimi aranıyor.

KATILIM BANKALARI DA BÜYÜYOR

Albaraka TürkKatılım Bankası, 2010 yılı başından bu yana 216yeni personel aldı. Banka, yıl sonuna kadar bu sayıyı 300’e çıkarmayı planlıyor.

Yenialımlar daha çok genel müdürlük birimleri ve şubelerin ihtiyacına göre norm kadro çerçevesinde yapılıyor. Başta İstanbul olmak üzere şubelerinin bulunduğu tüm iller için eleman alınıyor.

Albaraka Türk, ağustos sonu itibariyle bu yıl 5yeni şube açtı. Banka, yıl sonuna kadar 5 şube daha açacak.2011 yılında 20 şube açmayı planlayan Albaraka Türk, 160 de personel alacak.

Yeni işe alınacak adaylarınkatılım bankacılığı alanındaçalışmaya istekli olması, özgüvenin veiletişim kabiliyetinin yüksek olması isteniyor.

Adayların öncelikle bankacılık alanında kariyer yapmayı hedeflemesi, severek ve isteyerekçalışması gerektiği vurgulanıyor.

TürkiyeFinansKatılım Bankası, 2010 yılı başında şubeleşme konusunda kesin bir hedef belirlemedi. Banka, bunun yerineekonomik gelişmeler paralelinde açılışlara yön verme stratejisini benimsedi.

Bu strateji uyarınca da 2010 yılının ağustos ayına kadar geçen bölümünde sadece İstanbul Taksim ve Kurtköy’de olmak üzere ikiyeni şube açtı. Banka, aynı döneminde 195 kişiyi işe alarak toplam çalışan sayısını 3 bin 389’a yükseltti.

Yeni elemanlar daha çok genel müdürlük birimlerinde yani İstanbul’da istihdam edildi. Ankara, İzmir, Adana,Antalya, Afyon, Şanlıurfa, Yalova, Yozgat, Van, Sivas, Gaziantep gibi illere ise ihtiyaç gereği personelalımları yapıldı.

Bank AsyaKatılım Bankası iseOrdu, Kastamonu,Antalya/Muratpaşa ve Siirt’te olmak üzere 4yeni şube açtı. Banka, yıl sonuna kadar 10-15 şube daha açmayı planlıyor.

Bu süreçte 350 kişi işe alındı.Alımlar şube ve genel müdürlük birimleri için yapıldı. Bank Asya, yıl sonuna kadar 150 kişiyi daha işe almayı planlıyor.

Kuveyt TürkKatılım Bankası, 2010 yılı geneli için 22yeni şube açmayı 354yeni personel almayı planlamıştı. Ancak banka daha sonra planlarını büyüttü ve 10 şube daha açma kararı aldı.

2010 yılının ilk sekiz ayında 17 şube açan Kuveyt Türk, personel sayısını ise 442 kişi artırdı.Yeni şubeler İstanbul,Antalya, Bolu, Diyarbakır, Ankara ve Kayseri’de açıldı.

Yıl sonuna kadar 15yeni şube daha açılması ve yaklaşık 235yeni personel istihdam edilmesi planlanıyor.

Kuveyt TürkKatılım Bankası,2011 yılında ise minimum 20 şube açmayı ve 400yeni personel almayı planlıyor.

Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel MüdürYardımcısı Ahmet Albayrak,büyümenin ağırlıklı olarak şube kadrolarında, özellikle şube satış ve gişe yetkilisi pozisyonlarına yönelik olduğunu söylüyor.

Genel müdürlükte yürütülen projeler nedeniyle bilgiteknolojileri için deyenialımlar yapıldı.

Son Güncelleme: Pazar, 03 Ekim 2010 11:33
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.