Altında 1.500 dolara doğru mu PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 02 Nisan 2011 18:04Altın fiyatlarında yeni bir yükseliş yaşanacak mı? Altındaki artış sürerse Türk yatırımcısı bundan ne kadar faydalanabilecek?.. Bu soruların cevabı için piyasanın önde gelen kurumlarından Finansonline’nın uzmanları bir analiz hazırladı… İşte Finansonline tarafından hazırlanan ‘altın’ analizi...

“ABD’de nicel gevşemeden çıkışın “kademeli” gerçekleşebilecek olması, doların zayıf kalmayı sürdürmesi ve Euro Bölgesi’ndeki “zayıf halka” endişelerinin devam etmesiyle, altın yatırımcının “güvenli liman”ı olarak ons başına çok tartışılan 1.500 dolar seviyesini görebilir. Ancak TL’deki güçlenme ile Türk yatırımcısı ons fiyattaki yükselişle aynı ölçüde getiri şansı yakalayamayabilir”.

Enflasyon dönemlerinin güvenli sığınağı, Türk yatırımcısının ise en geleneksel yatırım aracı olan altında aylardır tartışılan 1.500 dolar seviyesi kapıya dayandı. Dönem dönem teknik düzeltmeler yaşanma ihtimali yüksek olsa da, 2011 yılı altının yeni rekorlara imza atabileceği bir yıl olarak görülüyor.

Petrol Anketi’nin ardından Finansonline’dan yeni bir çalışma daha

Üç hafta önce yayımlanan “Petrol Anketi” ile Mart sonu Brent tipi petrol fiyatını 116 dolarlık öngörü ile tam olarak tahmin eden Finansonline uzmanları, bu defa altını masaya yatırdı. Finansonline yazarları ve FinansInvest uzmanlarının katılımı ile hazırlanan yeni çalışmaya göre, 3 aylık süre zarfında ABD’de sürmekte olan nicel gevşeme programından çıkışın halen tartışılıyor olması ve doların zayıf kalma ihtimali, Euro Bölgesi’nde EFSF fonuna yeni isimlerin başvurabilecek olması ve Japonya ve Orta Doğu krizi gibi bölgesel olayların etkisi, altının ons fiyatını 1.500 dolarlara taşıyabilir.

Ancak Türk yatırımcısı için ons fiyatta beklenen bu yükseliş aynı ölçüde bir getiri şansı yaratmayabilir. Altında özellikle Haziran ayına doğru dalgalanmalar yaşanacağını belirten uzmanlar, Türk yatırımcısı için belirleyici faktörün dolar kuru olduğunu belirtiyor. TL güçlenmeye devam ederse, Türk altın yatırımcısı ons fiyattaki rallinin kaymağını fazla yiyemeyecek.

ABD aynı hızla para basmaya devam etmese de musluğu aniden kısmayacak

“Altın’da 1.500 Dolara Doğru” başlıklı çalışmaya göre; Haziran ayı altının gideceği yönü belirlemede en kritik dönemeç olacak. Küresel piyasaları 2 senedir bol likiditeye boğan ABD Merkez Bankası’nın (FED) ikinci parasal gevşeme programı Haziran ayında sona eriyor. Tahvil alım programının devam etmesi daha fazla likidite ve dolayısıyla altında yeni ralliler getirebilir. Ancak Finansonline uzmanlarının genel beklentisi bu programın devam etmeyeceği, buna karşılık para musluklarının ise ancak kademeli bir şekilde kısılabileceği yönünde. Küresel faiz artışları ise, altın köpüğü için en önemli aşağı yönlü risk olarak görülüyor.

MERT ÜLKER – Finansinvest Genel Müdür Yardımcısı

Zayıf Dolar = Güçlü Altın : “Dolardaki zayıflığın altın için pozitif yansımaları olmasını ve 3 aylık vadede altının ons fiyatının 1.400 - 1.600 dolar aralığında kalmasını bekliyorum. 1.360 dolara stop-loss koyarak altını kısa ve orta vadeli portföyümde bulundururdum”.

ALİ AĞAOĞLU – Finansonline yazarı, Gazeteci, Piyasa Yorumcusu

ABD’nin bedava para programı devam ederse 1.550 dolar ihtimali yüksek : “Dünya genelindeki faiz artırımı dalgası altın fiyatları için aşağı yönlü risk. Ancak ABD üçüncü bir parasal gevşeme programına geçerse, 1.500 doların üzerinde bir fiyat kaçınılmaz. Haziran’a kadar altın fiyatı  1.350-1.450 dolar bandında hareket eder”.

ATİLLA YEŞİLADA – Finansonline yazarı / Ekonomist

1.400 doların altı alım fırsatı olur, FED’in temkinli olması ralliye zarar vermez:  “Portekiz’le beraber Euro Bölgesi’ne ilişkin artan endişeler euro yatırımcısını altına yönlendirebilir. ABD’nin para musluğunu kapaması altın için büyük risk değil, musluk yavaş yavaş kısılırsa fiyatlardaki yükselişe fazla zarar vermeyebilir. 1.400 doların altı alım fırsatı yaratır”.

TANJU GÖRGÜLÜ – Finansonline yazarı

Bedava para ile enkaz finansmanı sekteye uğrayacak, altının hak ettiği değer 700 dolar: “Spekülasyon etkisi dışarıda bırakıldığında, altının 700-800 dolar olması gerekiyor. Küresel faizlerde artış beklentisinin olduğu bir ortamda temel arz ve talep dengesi değişmezken yaşanan artış yıl sonuna doğru gevşeyebilir”.

İNAN DEMİR – FinansInvest Ekonomisti

Enflasyonist konjonktür ihtimali az, altında yükseliş “sınırlı” olur: “MENA ve Avrupa Borç Krizi’nin altında yükseliş getirmesi ihtimali düşük, Japonya’nın küresel likiditeyi artırmış olması altından çok bakırı etkiler.”

SERHAN YENİGÜN – FinansInvest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni

Yerli yatırımcı altının matematiğine dikkat etmeli: “Altında genel resme baktığımızda 2011 için 1.500 dolarlık yeni bir rekor bekliyoruz. Ancak Türk altın yatırımcısı ons fiyat kadar TL’nin değerine de bakıp altın yatırımı yapmalı. TL’de güçlenme beklediğimiz 2011’de altının getirisi sınırlı kalabilir”.

IŞIK ÖKTE - FinansInvest Yurt Dışı Kurumsal Satış Birim Yöneticisi

Altında 1.500 dolar mümkün, bu seviye satış fırsatı olur: “ABD parasal gevşemede üçüncü raunda geçmeyecek. Bu, Haziran sonrasında altında gevşeme yaşanabileceği anlamına geliyor.  Altın 1.500 dolara doğru yönelirse, bunu satış fırsatı olarak değerlendirmek gerekir. Haziran sonuna kadar sert hareketler olabilir.”

 

BİGPARA

 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.