Borçluya tarihi af açıklandı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Pazartesi, 15 Kasım 2010 14:38

Son yılların en kapsamlı borç affı düzenlemesini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan açıkladı.

Hükümet Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı borç yapılandırmasını devreye soktu.

Tarihi affa ilişkin açıklamayı şu sıralarda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı.

Babacan'ın açıklamalarına göre tarihi af paketinin satır başları şöyle:

Vatandaşların kamuya olan borçların asıl alacağının reel değerini korumak suretiyle borçların belli plan dahilinde ödemesi amacıyla tasarı hazırladık. Yapılacak ödemelerde finansman sıkıntısı yaşanmaması için taksitli ödeme imkanı sağlanacak.

HANGİ KURUMLAR KAPSAMDA?
Kamu alacaklarının yeniden yapılanmasına ilişkin yasa tasarısı kapsamına Maliye, Gümrük Müsteşarlığı, SGK, il özel idareleri, TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil), TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB'ler giriyor.

HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA GELİYOR?
Vergi ve cezaları, gümrük vergileri, SGK primleri, bazı harç ve alacaklar, belediyelerin su ve atık alacakları, TRT'ye borçlar, TEDAŞ'ın elektrik alacakları tasarı kapsamına giriyor. Yedi özel elektrik dağıtım şirketi de tasarı kapsamına girdi. Yurt-Kur'un öğrenim kredisi alacakları, KOSGEB'in alacakları, organize sanayi bölgelerinin elektrik, su doğalgaz alacakları kapsamda.

HANGİ TARİHİ KAPSIYOR?
Vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010'dan önceki dönem geçerli olacak.  SGK primleri açısından Haziran 2010'dan önceki dönem geçerli olacak. Elektrik ve su alacakları açısından 31 Temmuz 2010'dan önce ödenmesi gerekenler kapsamda olacak.

Tasarıyla kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması mümkün. İhtilaflı alacakların ihtilafına son verilerek tahsilatının hızlandırılması sağlanıyor. Tarh edilecek vergiler için de kanundan yararlanma imkanı getiriliyor. Vergi borçlarının kredi kartıyla da ödenmesi sağlanacak. Varlık barışı kapsamında beyanda bulunmak suretiyle yararlanamayanlara haklar sağlanması.

Tasarı ile kesinleşmiş alacaklar yeniden yapılandırılıyor, ihtilaflı alacakların ihtilafına son verilerek tahsilatının hızlandırılması amaçlanıyor. Matrah ve vergi artırımı, stok beyanı, vergi borçlarının kredi kartıyla ödenmesi, vergi barışında ilave bazı haklar da olacak.

GECİKME ZAMMI YERİNE GÜNCELLEME ORANI
Borcu bugüne getirirken güncelleme oranı kullanılacak. Gecikme zammı yerine güncelleme oranı hesap alınacak tutar ödenecek. Vergide gecikme zammı gibi alacaklardan vazgeçiliyor.

İhtilaflı kamu alacaklarında duruma göre alacakların yüzde 50 ya da yüzde 20'si dikkate alınabilecek. İnceleme ve tarhiyat safhasındaki alacaklarda başlanmış olan incelemelere işlem devam edecek.

EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEDİYSENİZ
Emlak vergisinde süresinde beyanname veremeyenlere yeni beyanname kapısı açılılyor. Ödenmesi gereken tutarın tamamıyla güncelleme oranı tahsil edilecek.

Matrah ve vergi artırımında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV açısından mükelleflere 2006-2009'a ait yeni matrah bildirimi imkanı verilecek, o yıllarla ilgili inceleme yapılmayacak.

Stok beyanında kayda alma imkanı ya da kayıtta olup işletmede olmayanlara düzeltme imkanı getiriyoruz. Mükelleflerin beyan ettikleri değerlerden vergi ödemeleri halinde vergi ve ceza uygulanmayacak. İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale gelmesi sağlanmış olacak.

VARLIK BARIŞI YENİDEN
Varlık Barışı'nda daha önce bildirim ve beyanda bulunup bundan yararlanamayanlara yeni hak tanınacak. Bu düzenlemeden yararlanmak için yazılı başvuru yapılacak, devam eden davalardan vazgeçilecek.

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?
Kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen ikinci aya kadar başvurunun yapılması gerekiyor. Tasarı Aralık ayında geçerse Şubat sonuna kadar başvurmak gerekiyor.

TAKSİTLE ÖDEME İMKANI
Ödemeler peşin ya da taksitle yapılabilecek. İki ayda bir taksit ödemesi yapılacak. Vergi borçlarının kredi kartıyla taksitle ödenmesi imkanı getiriliyor. Protokol yapılan bankaların kartına sahip olan bankalarla vatandaşlar bu işlemi yapabilecek. Bankalar bugün itibariyle bu işe sıcak baktığını söylüyor. SGK alacakları için ödeme, kanunun girdiği dördüncü aydan itibaren diğerleri için üçüncü aydan itibaren başlayacak.

TAKSİTLE ÖDEME NASIL YAPILACAK?
Alacağın aslı bugünün enflasyonuna getirildi. Bu peşin ödeme için uygulanacak rakam. İlk ay bu tutarın tamamı ödenirse borç kapanacak.

Taksit isterlerle 6 taksit için alacak 1.05 katsayıyla çarpılacak. (6 taksit 12 ay anlamına geliyor). 9 taksit için 1.07 ile, 12 taksit için 1.1'le, 18 taksit için 1.15'le çarpılacak. Peşin ödemek rakam olarak daha avantajlı olacak ama taksitte de küçük katsayılar var.

Bir takvim yılında en fazla iki taksitin ödenmemesine izin veriliyor. Cari dönem vergi ve prim yükümlülüklerinin de yerine getirilmesi gerekiyor.

NEDEN TEMMUZ AYI BAZ ALINDI?
Babacan, neden Temmuz ayının baz alındığı konusunda "Başbakan Temmuz ayı içerisinde ilk defa bu açıklamayı yaptı. Daha sonraki ödemeleri günü gününe yapın demiştik. Ağustos-Ekim arasında gecikme olduysa normal usüle göre ödeme yapılacak. Bu yapılandırma kapsamına girmiyor" dedi.

PAKETİN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR?
Babacan, paketin büyüklüğünün 50 milyar lira olduğu konusunda "Tahsilat konusunda bir rakam vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Kasım 2010 18:38
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.