Borsada 6 favori hisse PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 18 Eylül 2010 21:16

Borsacılar İMKB'de işlem gören 17 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) hissesinden 6'sını orta ve uzun vadeli portföyler için öneriyor.


Bayram ve Anayasa referandumu gibi iki önemli gelişmenin geride bırakıldığı geçen hafta İMKB’de hisse bazlı hareketlerin devam etmesi bekleniyor.

Para Dergisi'nden İdil Taraklı'nın haberine göre; borsacılar, ağırlıklı olarak bankacılık, sanayi, sigorta ve perakende sektörünün yanı sıra dokuz aylık ve yıl sonu bilanço beklentisi iyi şirketlerin yakından takip edilmesini öneriyorlar.

Ancak bu kez farklı bir sektöre daha dikkat çekmeden geçemiyorlar. Başlık ve spottan da rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi, bu sektör gayrimenkul yatırım ortaklığı.


Kısa okunuşuyla GYO...

Evet, borsa uzmanlarına göre, iyi bir analiz yapmak kaydıyla GYO hisseleri iyi bir yatırım alternatifi olabilir. Öyle ki son bir yılda yüzde 170’in üzerinde oranlarda prim yapan GYO hissesi var.

Tabii artık o hissede riskin çok çok artmış olduğunu hatırlatmaya gerek yok...

Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen gayrimenkul yatırım ortaklıkları; gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak faaliyet gösteren özel bir portföy yönetim şirketi olarak tanımlanıyor.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve bu tür projelere yatırım yaparak, kar elde ediyor. Bu şirketler ayrıca portföylerindeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım-satım kazancı da elde ediyor.

 

İSKONTO ORANI ÖNEMLİ
Peki GYO hisselerin nasıl seçilmeli?

Öncelikle şirketin portföyüne ve projelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ekspres Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Sinan Gökşen, diğer kıstasları ise şöyle sıralıyor:
“Ayrıca şirketin nakit akışının düzgünlüğü, proje geliştirme için yeterli bilgi birikimi ve arsa stoğu olması da önemli. Periyodik olarak temettü ödemesi yapıp yapmadığı da incelenmeli. Değerleme açısından ise şirketin net aktif değerine göre iskontosu ve sektör iskontosuna bakılabilir. Benzer şirketlere göre de karşılaştırılma yapılabilir.”

Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Tuğba Saygın da borsada işlem gören bir gayrimenkul yatırım ortaklığı hissesi seçilirken, piyasa değeri ve net aktif değerine göre oluşan prim/iskonto oranına bakılması gerektiğini düşünüyor. Yatırımcı için “iskonto oranı yüksek” hisselerin cazip olduğunu ifade eden Saygın, otaklığın toplam portföy değerine hazır değerler, alacaklar, diğer aktiflerin eklenmesi ve portföy değerinden borçların düşülmesiyle ulaşılan net aktif değeri de önemli buluyor. GYO’lar açısından birim pay değerinin önemine de dikkat çeken Saygın, bunun da GYO’nun net aktif değerinin pay sayısına bölünmesiyle bulunduğunu hatırlatıyor. Prim/iskonto oranı ise hissenin o tarih itibariyle piyasa fiyatının birim pay değerine bölünmesiyle elde ediliyor.

Bütün bunlara bakıldığında, 6 Eylül 2010 itibariyle en yüksek iskonto oranıyla işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığının yüzde 44.2 ile Atakule GYO olduğu görülüyor. Atakule’yi yüzde 42.4 iskonto oranıyla Pera GYO, yüzde 41.9’le de İş GYO izliyor...

 

Sinan GÖKŞEN / Ekspres Yatırım Genel Müdür Yardımcısı

SİNPAŞ GYO YÜKSEK İSKONTOLU
Sinpaş GYO: Şirketi, mevcut düşük faiz ortamında devam eden konut projeleri ve net aktif değerine göre yüksek oranda iskontolu işlem görmesi sebebiyle beğeniyoruz.

Sinpaş GYO’nun halihazırda satışları devam eden beş projesi bulunuyor. Şirketin bu yıl içerisinde İstanbul Sarayları’nın ikinci etabına ve Şişli’de bir projeye başlaması bekleniyor. Sinpaş’ın 2011 proje takvimi de yoğun.

Ankara ve yine Şişli’de yeni projelere başlamayı planlıyor. Bosphorus City projesinde teslimler başladığı için, yılın ikinci yarısında şirketin hem cirosunda hem de net karında ciddi artışlar bekliyoruz.

Temettü dağıtma potansiyeline sahip Sinpaş GYO’nun hisseleri için hedef fiyatımız yüzde 35 yükselme potansiyeli doğrultusunda 2.30 TL. Orta ve uzun vadeli portföyler için öneriyoruz.

 

Belgin MAVİŞ / Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü

SAĞLAM GYO’DA FİYATLAR EN UYGUN YERDE
Sağlam GYO: Şirket, bu yılın ilk yarısında 723 bin 558 TL zarar bildirdi. Yılın ilk çeyreğinde zararı 215 bin 892 TL’ydi. Defter değeri 0.90 TL olan Sağlam GYO’nun hisseleri son dönemde düşük fiyatlarda seyretti.

Bunun nedeni ise ortak satışlarının gelmesiydi. Yüzde 50’si halka açık olan şirketin ortakları yüzde 12.50 ile Murat Ülker, yüzde 10.71 ile Ülker Gıda, yüzde 7.29 ile Yıldız Holding, yüzde 7.14 ile Ülker Çikolata, yüzde 12.50 ile de Ahsen Özokur. Şu anda hissede ortak satışlarının bittiği görülüyor.

Bu arada hisse senedi bedelli bölündükten sonra da yukarı yönlü bir hareket yapmadı. Ancak işlem hacminde yükseliş olduğunda yukarı yönlü hareket bekliyoruz.

Yüzde 30 yükselme potansiyeli öngördüğümüz Sağlam GYO hisseleri için hedef fiyatımız 1.15 TL. İlk destekleri 0.79 ve 0.75 TL, dirençleri ise 0.81 ve 0.86 TL’de. Hisse, orta vadeli portföylerde bulunmalı.

 

Alarko GYO: Şirket, bu yılın ilk yarısında 3 milyon 35 bin TL kar bildirdi.

Geçen yılın eş döneminde 3 milyon 516 bin TL kar açıklamıştı. Böylece karı 2009 yılı ilk yarısına göre yüzde 13.67 gerilemiş oldu. Alarko GYO, 2010 yılının ilk çeyreğinde ise 348 bin 950 TL kar bildirmişti.

Hisse senedinin seyri grafik olarak satıcılı görünüyor. Ancak para çıkışı olmadığı için düzeltme hareketi içinde olduğu görüşündeyiz. Defter değeri 18.30 TL olan Alarko GYO, bu değerinin altında işlem görüyor. İşlem hacmi çok daraldı. İşlem hacminde artış olduğunda hissede yukarı yönlü hareket bekliyoruz.

Alarko GYO için hedef fiyatımız 20.60 TL. İlk destekleri 14.90 ve 14.60 TL’de olan hissenin, dirençleri ise 15.40 ve 16.00 TL’de bulunuyor. Yüzde 50 yükselme potansiyeli öngördüğümüz şirket hisseleri orta ve uzun vadeli portföylerde yer alabilir.

 

Doğuş GE GYO: Defter değeri 1.80 TL olan hissenin işlem hacmi çok düşük.

Ancak hisseye para girişi var ve indikatörler “al” sinyali vermiş durumda. Doğuş GE GYO hisseleri uzun süredir endekse pek ayak uyduramıyor.

Buna karşılık işlem hacminin artmasıyla birlikte hisse senedinde yukarı yönlü hareket bekliyoruz. Doğuş GE GYO için hedef fiyatımız 1.65 TL. Hissenin ilk destekleri 1.25 ve 1.28 TL’de.

Dirençleri ise 1.34 ve 1.46 TL’de bulunuyor. Yüzde 40 yükselme potansiyeli öngördüğümüz şirket hisseleri, orta ve uzun vadeli portföylerde yer alabilir.

 

Tuğba SAYGIN / Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı

ATAKULE GYO YÜZDE 46 İSKONTOLU
Atakule GYO: Şirketin 2010 yılı ilk yarısındaki finansal gelirleri, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 36 düştü. Atakule GYO’nun 2010 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre net karı 2 milyon TL.

Bu rakam, geçen yılın eş dönemine göre yüzde 44 gerilemeye işaret ediyor. Şirketin 2010 yılı ilk yarısındaki cirosu da geçen yılın eş dönemine göre yüzde 6.1 düşerek 5 milyon TL oldu. Cironun düşmesi, kira gelirlerindeki hafif azalmadan kaynaklanıyor.

Özellikle Atakule İş Merkezi’nde Mart 2010’da yüzde 71 olan doluluk oranının Haziran 2010’dan itibaren yüzde 60.6’ya inmesinin bilançoyu olumsuz etkilediği görülüyor. Ancak 2010’un ilk yarısında şirketin net nakit pozisyonu yılbaşına göre yüzde 15.6 artışla 17.8 milyon TL oldu.

Hisse senedi ise son bir ayda endeksin yüzde 6, son üç ayda ise yüzde 5 altında performans gösterdi. Atakule GYO’nun Haziran 2010 sonu itibariyle 192.7 milyon TL net aktif değeri bulunuyor. Şirket hisseleri buna göre 31 Ağustos 2010 itibariyle piyasada yüzde 46 iskontoyla işlem görüyor. Hedef fiyatımız 1.80 TL. Hisse için “endeksin üzerinde getiri” öngörüyoruz.

 

İş GYO: Şirket, 2010 yılının ilk yarısında beklentimiz olan 24 milyon TL’nin biraz altında (22 milyon TL) net kar açıkladı.

Bu rakam, 2009’un ilk yarısına göre yüzde 12 gerilemeye işaret ediyor. İş GYO’nun FAVÖK’ü (finansman giderleri, amortisman giderleri ve vergi öncesi kar) bu yılın ilk altı aylık döneminde 32 milyon TL oldu.

Şirket, aynı dönemde 47 milyon TL net satış geliri açıkladı. FVAÖK, 2009’un ilk yarısına göre yüzde 3, net satış geliri ise yüzde 12 yükseldi. Bu yılın ikinci çeyreğindeki 18.3 milyon TL’lik kira geliri ise geçen yılla aynı seviyelerde kalmış oldu. İş GYO’nun 2010 yılı satış gelirlerinin 2009’a oranla yüzde 7 yükselerek 95 milyon TL olmasını bekliyoruz.

Net kar tahminimizse geçen yıla oranla yüzde 1 artışla 61 milyon TL. Borsada işlem gören GYO’lar arasında en yüksek iskontoya sahip hisselerden biri olan İş GYO için hedef fiyatımız 2.08 TL. “Endeksin üzerinde getiri” tahmin ediyoruz.

 

mynet 

GÜNCEL BORSA FORUMUNA ÜCRETSİZ HIZLI ÜYELİK İÇN TIKLAYINIZ.

Son Güncelleme: Pazar, 19 Eylül 2010 10:25
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.