Enerji sektörü yabancıların gözdesi PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 17 Temmuz 2010 19:30

Yılın ilk 5 ayında Türkiye'ye giren 1,4 milyar dolarlık yabancı sermayenin 383 milyon doları enerji alanına yatırım yaptı.

Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteninden derlenen verilere göre, Türkiye'ye bu yılın Ocak-Mayıs döneminde giren yabancı sermayenin sektörlere göre dağılımında, elektrik-gaz ve su ile imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri ön planda yer aldı.

Bu dönemde 1 milyar 437 milyon dolarlık yabancı sermayenin 383 milyon doları yatırım alanı olarak elektrik-gaz ve suyu, 336 milyon doları imalat sanayini, 197 milyon doları da inşaat sektörünü seçti.

Yabancılar, mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründe 148 milyon dolarlık, toptan ve perakende ticarette 109 milyon dolarlık, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri alanında 68 milyon dolarlık, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri alanında 65 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleştirdi.

-SERMAYE GİRİŞİNİN ÇOĞU AB'DEN-

Bu dönemde Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 80,5'i AB kaynaklı oldu.

En fazla sermaye, 236 milyon dolar ile Fransa'dan geldi, bunu 132 milyon dolar ile Hollanda, 131 milyon dolar ile İngiltere izledi.

Almanya'dan 66 milyon dolarlık, İtalya'dan ise 13 milyon dolarlık sermaye girişi olurken, AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinden ise 48 milyon dolarlık doğrudan sermaye geldi.

Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ABD'den 55 milyon dolarlık, bir önceki yıl Ocak-Mayıs döneminde hiç doğrudan sermaye girişi gerçekleşmeyen Kanada'dan ise 54 milyon dolar tutarında sermaye geldi.

Türkiye'ye ilk 5 ayda Asya'dan 123 milyon dolar, Yakın ve Ortadoğu ülkelerinden 98 milyon dolar, , Asya'dan 123 milyon dolar, körfez ülkelerinden ise sadece 82 milyon dolar sermaye girişi oldu.

-HER 10 ŞİRKETİN 3'Ü TİCARETLE UĞRAŞIYOR-

Ocak-Mayıs döneminde uluslararası sermayeli 1.252 şirket kuruldu. Bunun 1.026'sını yeni şirketler, 193'ünü iştirakler, 33'ünü de şubeler oluşturdu.

Bu şekilde Türkiye'de uluslararası sermayeli şirket sayısı da 24 bin 924'e ulaştı. Bunların da 19 bin 645'i yeni, 4 bin 644'ü iştirak, 635'i de şubelerden meydana geldi.

Verilere göre, uluslararası sermayeli her 10 şirketin 3'ü ticaretle uğraşıyor, 2'si imalat sanayiinde, 1'i de gayrimenkul kiralamada faaliyet gösteriyor.


Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Temmuz 2010 19:32
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.