Kamuya hangi alanda kaç kişi alınacak? PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Salı, 20 Nisan 2010 21:37

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl kamuya büyük çoğunluğu kadrolu olmak üzere 40 bin öğretmen, 20 bin polis ve 7 bin öğretim görevlisi alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın doktor ve hemşire ihtiyacı için bakanlıkla görüşüp ayrıca bir sayı belirleneceğini ifade eden Şimşek, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'na da sayı sınırı olmaksızın denetim elemanı alınacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Şimşek, Dünya Bankası Türkiye Ülke Ekonomik Raporu  çerçevesinde, “Kayıt dışılık: Nedenler, Sonuçlar, Politikalar” konu başlığı  altındaki raporun tanıtımı için düzenlenen toplantının çıkışında gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Devlete 100 bin memur alımına ilişkin bir soru üzerine, mali disiplin ve  Orta Vadeli Mali Programın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti ve bundan  herhangi bir sapma öngörmediklerini ifade etti. Şimşek, şöyle devam etti:

“Geçen sene eskiden emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni  personel alınabiliyordu. Biz bunu Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde  yüzde 50'ye çıkardık. Konuya bu çerçeveden bakmak lazım. Dolayısıyla bu aşamada  rakamlardan çok ülkenin öncelikli ihtiyaçlarını dikkate alan bir çaba  içerisindeyiz. Bizim için öncelik her zaman eğitim olmuştur. O nedenle Milli Eğitim  Bakanlığının öğretmen ihtiyacını karşılama konusunda bir çalışma yapıldı, orada  40 bin kişilik kadro söz konusu. İkinci olarak bizim için güvenlik de çok  önemlidir. İçişleri bakanlığının personel talebi vardı. 20 bin polis alınması  konusunda. Ondan sonra da ağırlığımız denetim elemanları ve sağlık.”

Şimşek, kayıt dışılıkla mücadele eden, bu mücadelede öncü rolü oynayan  Maliye ile Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlıklarına denetim elemanı alınması  konusunda personel rejiminin getirdiği kısıtlamaları kaldırdıklarını bildirdi.  Bakan Şimşek, “Denetim elemanı konusunda bu kuruluşlara çok büyük bir serbestlik  tanıdık. Bunun da ötesinde her yıl olduğu gibi Türkiye'nin doktor, hemşire  açığının giderilmesi konusunda da bir çaba var” dedi.

Bütün bunları 2010 bütçesi ve Orta Vadeli Mali Programda yer aldığı  şekilde götürdüklerini ifade eden Şimşek, hiçbir şekilde kendileri için çıpa  niteliğinde olan Orta Vadeli mali programdan bir sapmanın söz konusu olmadığını  yineledi. Şimşek Maliye Bakanlığı olarak bu hedeflerin tutturulması için her türlü  çabayı göstereceklerini, her türlü tedbiri alacaklarını belirtti.

Kamuya memur alımının 100 bini bulup bulmayacağının sorulması üzerine  Maliye Bakanı, rakam konusunda bir şey telaffuz etmek istemediğini belirterek,  Türkiye'nin ihtiyaçlarına ve bütçenin kriterlerine göre gereken düzenlemeleri  yapacaklarını bildirdi.

 

ÖZÜRLÜ PERSONEL ALIMLARI

Maliye Bakanı, kamuya alınacak özürlü personellerle ilgili bir soru  üzerine de bu konuda düzenlemeleri bütçe Kanununda gerçekleştirdiklerine dikkat  çekti. “Başbakanın açıklamalarını ve benim bugünkü açıklamalarımı Orta Vadeli  Program çerçevesinde düşünmeniz lazım” diyen Şimşek, kamu kurumlarının özürlü  istihdamına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti.

Bunun personel alımlarındaki sınırlamalardan kaynaklandığını kaydeden  Şimşek, “Kamu kurumları geçmişte bu nedenle özürlü alımından imtina etmiş. Biz  dedik ki (Özürlü alımı personel üst limitlerine tabi değil) bu şekilde 38 bin  özürlünün istihdamına imkan sağladık. Tabii hepsi bu yıl alınacak demek değil”  diye konuştu.

Son Güncelleme: Salı, 20 Nisan 2010 21:40
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.