Karlardaki büyüme 2008'den kötü PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Pazar, 14 Ağustos 2011 12:07

Şirketlerin ilk 6 aylık kârları, 2008 yılındaki krizde bile bu kadar düşmemişti

kar

Şirketler 2011 yılının ilk yarı kârlarını açıklıyor. Solo bilançolar 12 Ağustos’ta tamamlandı. 26 Ağustos’ta konsolide bilançolar tamamlanmış olacak. Açıklanan 177 şirketin ilk yarıyıl verilerine göre, şirketlerin kârı 2008 yılındaki krizde bile bu kadar düşmemişti.

Borsa şirketlerinin net kârı 2011 yılının altı aylık döneminde yüzde 6 oranında azalma gösterdi. 2008 yılındaki krizde borsa şirketlerinin ilk yarıyıl kârlarındaki azalma yüzde 0,32 olarak gerçekleşmişti. 2011 yılının altı aylık döneminde 177 borsa şirketi 12.7 milyar TL net kâr açıkladı. 2010 yılının altı aylık döneminde 177 şirketin net kârı 13.5 milyar TL seviyesinde bulunuyordu. 2008 krizinde şirketlerdeki erime altı aylık dönemde yüzde 0.30 olarak gerçekleşirken 2001 krizinde ise şirket kârları ilk yarıda yüzde 10.68 gerilemişti.

Asıl etki ikinci yarıda

Bilançolardaki asıl hasar ikinci yarıda görülecek. Kurların hareketlerinden dolayı finansman giderleri ve satışların maliyeti artacak. Şirketlerin artan maliyetleri kârların azalmasına neden olacak.

Dış piyasalara bağlı olarak düşen borsanın, azalan kârlarla toparlanması zor görünüyor. Ancak bir süre sonra defter değerinin altına kayan borsa şirketleri yatırımcıların ilgisini çekecektir. Azalan kârlılıklar, şirketlerde defter değerine göre ucuz firmaları öne çıkarmaya başlayacak. İlerleyen süreçte kârlılıkların yanı sıra, defter değerinin altına kayan borsa şirketleri de mercek altına alınacak. Öte yandan hisselerdeki değer kaybının devam etmesi büyük ortaklar için alım fırsatı da verecek.

Düşen hisselere alım

Özellikle aşırı düşen hisselere büyük ortakların uygun bulduğu seviyelerden alımlar gelecek. Ancak mevcut durumda henüz bu seviyelere gelindiğini söylemek zor. Zira borsadaki düşüşe baktığımızda değer kaybı maksimum kapanış olan 70.072 seviyesine göre yüzde 25 aşağılarda. Oysaki 2008 krizinde İMKB100 Endeksi, 58.231 seviyesinden 21.228 seviyesine kadar gerilemiş ve yüzde 63.54 oranında değer yitirmişti.

2001 krizinde de borsa 19.577 seviyesindeki zirve kapanışa göre yüzde 63.42 oranında değer kaybederek 7.159 seviyesine kadar gerilemişti. Eğer gelişmeler bu şekilde devam eder ve şirketlerin maliyet kalemleri yükselirse şüphesiz kârlar azalmaya devam edecek. Amerika ve Avrupa merkezli kaynama durulmadığı taktirde beraberinde hisselerde satışların devam etmesine neden olacak. Yatırımcıların orta ve uzun vadeli hisse alımlarında biraz daha bekleyerek yeni dip oluşumlarını görmesi uzun vadede yüksek kazançlar elde etmelerine imkan sağlayacaktır.

İyimserler azalıyor

Dünya borsalarında dalgalanmalar yaşandıkça iyimserler de azalıyor. Yeni fiyatlar daha aşağıda oluşmaya başladı. Kısa dönem için önemli destek seviyelerine kadar gelindiği için önümüzdeki günlerde sert düşüş sonrası tepki hareketleri görmek mümkün. Ancak orta ve uzun dönemli çıkış trendleri kaybedildiğine göre bu seviyelerde dip oluşumundan bahsetmek için erken. Bu seviyelerin daha aşağı noktaları test etme olasılığının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Gündeme bakıldığında piyasayı olumsuz etkileyen faktörler geçerliliğini ve varlığını halen sürdürüyor.

NOT DÜŞÜŞLERİ DEVAM EDECEK KORKUSU

Amerika’da ekonomideki yavaşlama, S&P’den gelen sürpriz not indirimi piyasaları sarsarken FED’in faizlerin 2013 yılına kadar aynı kalacağı yönündeki açıklaması yaraya pek de merhem olmadı. Satış baskısı devam etmekle birlikte kısa dönem için düşüş durdu. Ancak tepki alımları görülüyor.

Avrupa’da borç risklerine ilişkin endişeler boyut değiştirerek devam ediyor. Son günlerde İtalya’dan sonra Fransa da nasibini aldı. Üstelik bazı Fransız bankaları olumsuz spekülasyonlara konu oldu. Fransa, AB’nin temel iki direğinden biri. Bu açıdan piyasaların hassasiyeti daha fazla oldu. Ancak Fransa ile ilgili haberlere inanıp inanmama noktasında piyasalar oldukça temkinli. ABD ile Fransa son ekonomik sıkıntıların kaynağı olmaya devam ediyor.

Asya ise ABD ve Avrupa’daki gelişmeleri izliyor. Çin hem bölgenin hem de global ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor.

 

AÇIKLANACAK VERİLER

15 Ağustos 2011

02:50  Japonya GSYİH-Yıllık 2Ç Geçici

02:50  Japonya GSYİH 2Ç Geçici

10:00  Türkiye İşsizlik oranı May.

15:30  ABD FED Sanayi Endeksi Ağu.

16 Ağustos 2011

15:30  ABD, Temmuz ayı konut başlangıçları.

ABD, Temmuz ayı sanayi üretimi verileri.

TCMB-TÜİK, Temmuz ayı tüketici güven endeksi.

Hazine, 4 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracı.

17 Ağustos 2011

Hazine, 1.3 milyar TL iç borç ödemesinde bulunacak.

15:30  ABD, Temmuz ayı ÜFE verileri.

TCMB, Haziran ayı özel sektör dış borcu.

18 Ağustos 2011

TÜİK, Mayıs dönemi işsizlik verileri.

TCMB, Haziran ayı uluslararası yatırım pozisyonu verileri.

15:30  ABD, haftalık işsizlik başvuruları verisi.

15:30  ABD, Temmuz ayı TÜFE verileri.

17:00  ABD, Temmuz ayı ikinci el konut satışları.

19 Ağustos 2011

07:30  Japonya’da Haziran ayı tüm sanayi aktivite endeksi açıklanacak

09:00  Almanya’da Temmuz ayı ÜFE açıklanacak.

10:00  TOBB Temmuz ayında açılan-kapanan şirket sayılarını   açıklayacak.Dış şoklara karşı kırılganlık sürüyor

İMKB endeksi, dış piyasalardaki gelişmelere bağlı hareket ediyor. Dış piyasalarda toparlanma olmadan iç piyasaların denge bulması zor. Ancak endekste yaşanan sert düşüş kısa dönem için önemli ölçüde olumsuz fiyatlamanın yapıldığını gösteriyor. Döviz kurları direnç noktalarına, endeks ise destek seviyelerine yakın seyrediyor. Bu açıdan dış kaynaklı olağan dışı bir gelişme olmazsa  önümüzdeki hafta daha dengeli bir piyasa görebiliriz. Endeksin 50.000 seviyesinin altına her geri çekilmelesinde tepki hareketiyle karşılaşması kısa dönemde alıcıların gelmeye başladığını göstermesi açısından önemli.  

BORSA

Destekler oluşmaya başladı

Yeni destek ve denge arayışına giren endekste 49.000-48.500 kısa dönem için destek noktaları olarak öne çıkmaya başladı. Orta ve uzun dönemli destek oluşumu için daha erken. Tepki alımlarında ilk önemli direnç ise 54.000 seviyesinde.

DÖVİZ

Gerilim arttıkça yükseliyor

Piyasalarda gerilim artıkça döviz kurlarında yükseliş görüldü. Dolar/TL paritesinde 1.74-1.75 ilk destekler olarak görülürken dirençler 1.80-1.82  seviyelerinde. Euro/TL paritesinde 2.50-2.46 destek seviyeleri, ilk önemli dirençler 2.57-2.60  seviyelerinde bulunuyor.

FAİZ

Enflasyon ve Merkez etkisi

Enflasyon ve Merkez Bankası faiz indirimin etkisiyle düşüş sürüyor. Düşüşün devamında önemli yüzde 8.00 ve 7.80 seviyeleri izlenebilir. Sert düşüş sonrası kısa süreli yukarı hareketler gözlenebilir. Ancak faizlerdeki düşük seyir korunuyor.

ALTIN

Kâr satışları görülüyor

Çıkış trendi yeniden devam etmekle birlikte 1.800 psikolojik direnç seviyesinde kar satışları görüldü. Satışlar derinlik kazanmış değil daha çok düzletme boyutunda. İlk destekler 1.730-1.720 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.800-1.814  seviyelerinde bulunuyor.

DIŞ PİYASALAR

Denge bulmaya çalışıyor

Avrupa’daki borç riski taşıyan ülkeler ile ilgili spekülasyonlara Fransa’nın da eklenmesi ve Fransız bankaları için yapılan olumsuz değerlendirmeler fiyatlara olumsuz yansıdı. ABD’nin not indiriminden sonra Avrupa’daki gelişmeler moralleri bozdu. Endekslerde yaşanan sert düşüş olumsuz fiyatlamanın önemli ölçüde yapıldığı izlenimi vermekle birlikte piyasayı yukarıya taşıyacak beklentiler henüz oluşmuş değil. Önümüzdeki salı Merkel-Sarkozy görüşmesinin piyasalara ne ölçüde yarar sağlayacağını izleyeceğiz. Ancak FED’in faiz kararının etkisi görüldükten sonra toplantı sonucuna çok da ümit bağlamamak gerekiyor. Dalga boylarının kısalarak denge oluşumu önümüzdeki hafta belli oranda  sağlanabilir.   ABD

Destekler test edildi

Sert düşüş sonrası kısa dönemli ilk destekler 10.200-10.000 seviyelerinde oluştu. İlk dirençler ise 10.700 - 11.300 ve 11.500’de. Tepki alımlarının güç kazanması için 11.500 geçilmeli.

BREZİLYA

Tepki alımları geldi

Düşüş trendi devam etmekle birlikte destek seviyelerinden tepki alımları geldi. Destekler 51.000 ve 48.000 olarak görülüyor. Önemli dirençler ise 56.000-57.000 seviyelerinde.

JAPONYA

Tepki zayıf

Sert düşüşe gelen tepki alımları henüz güç kazanmış değil. Destekler 8.800-8650 seviyelerinde bulunurken ilk dirençler 9.150 ve 9.400 seviyelerinde.

ALMANYA

Güç kaybı sürüyor

Düşüş sonrası gelen tepki alımları henüz güç kazanmış değil. İlk önemli destek seviyesi 5.500 olarak görülürken ilk dirençler ise 6.100 seviyesinde.

 

 

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:18
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.