Kredi siciliniz kötü mü? PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 29 Eylül 2010 19:27

Bankalar kredi vermeyi reddederse ne yapmanız gerekir? Tıklayın, öğrenin...
Bankaya gidiyorsunuz. Kredi çekmek istiyorsunuz. Banka sizin kredinizi onaylanmadığını söylüyor. Sebep olarak kredi siciliniz kötü. Peki, kredi sicili nedir? Kim tutuyor?

Aslında bunu okulda aldığımız karneye benzetebiliriz. Finansal okulun karnesi 'kredi sicili'dir. Kredi ve kredi kartı kullananlar ile kefil olan herkesin kredi sicili tutuluyor. İki ayrı kurumda kredi kaydımız tutuluyor.

1. KREDİ KAYIT BÜROSU

- Kredi kuruluşları (banka, finans, sigorta, tüketici finans kuruluşları) kredi takibini kolaylaştırmak amacı ile bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu kurmuşlar.

- Bilgiler ortak havuzda toplanıyor, kredi kuruluşlarından gelen veriler ile her ay güncelliyor.

- Kredi kartı, kredi kullananların ve kefil olanların olumlu, olumsuz tüm bilgileri 5 sene boyunca saklıyor.

- Kuruluşlardan gelen bilgileri hiçbir değişiklik, birleştirme, ekleme vb. işlem yapmadan saklıyor.

- Kredi onayını veya ret kararını Kredi Kayıt Bürosu vermez, sadece mevcut bilgileri görüntüler. Kredi onay ya da ret kararını banka verir.

- Kredi başvurunuz reddedildi. Kredi Kayıt Bürosu size direkt olarak bilgi vermekle yükümlü değil. Eğer mevcut bilgilere bir itirazınız varsa, siz kredi için başvurduğunuz bankanız üzerinden itirazınızı iletirsiniz, Kredi Kayıt Bürosu yanıtını size iletmekle yükümlüdür. En fazla 24 saat içerisinde itirazınızın sonucu size iletilir.

2. T.C. MERKEZ BANKASI

Kara liste diye bir şey yok!

-T.C. Merkez Bankası ile bankalar arasında karşılıksız çek, protestolu senet ve bireysel kredi, kredi kartı borçlarınız yasal takibe düşerse Merkez Bankasının oluşturduğu kayıtlara girer.

-T.C. Merkez Bankası’nda kredi hesapları kapanışından itibaren 5 yıl bilgiler tutuluyor. 5 yıl geçtikten sonra kaydınız Merkez Bankası'ndan silinir. Fakat bu kaydın oluştuğu bankanın bunu kendi kayıtlarından sileceği anlamına gelmez, yine aynı bankaya gittiğinizde bu kayıt zayıf bir ihtimal olsa da karşınıza çıkabilir.

-Diyelim ki, kredi başvurunuz reddedildi: Merkez Bankası Kara Listesi'ndesiniz denildi. Bunu T.C. Merkez Bankası, kişi sadece kendisi elden, posta yazılı dilekçe başvuru yaptığında cevaplandırmaktadır.

Bilgi almak için http://www.tcmb.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.

Özetle:
-Kara liste yok, liste var.

-Kredi alırken tek kriter siciliniz değildir, bankaların farklı kriterleri var.

-İtiraz edebilirsiniz.

-Olumlu kredi sicili hayatınızı kolaylaştırır. Ev, araba, tüketici kredisi, acil borçlanma…

-Önemi gittikçe artacak: İleride daha da yaygınlaşacak. Riskinize dayalı kredi faiz oranı avantajları olabilir.

Son Güncelleme: Perşembe, 30 Eylül 2010 06:26
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.