Martta Borsa Kazandırdı, Dolar Kaybettirdi PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Pazartesi, 12 Nisan 2010 10:00

Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine Göre Mart Ayında Yatırımcısına En Çok Kazandıran, Rekor Üstüne Rekor Kıran Borsa Oldu. Borsa Tüfe ile İndirgendiğinde Yüzde 2,45, Üfe ile İndirgendiğinde İse Yüzde 1,08 Oranlarına Kazandırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine Göre Mart Ayında Yatırımcısına En Çok Kazandıran, Rekor Üstüne Rekor Kıran Borsa Oldu. Borsa Tüfe ile İndirgendiğinde Yüzde 2,45, Üfe ile İndirgendiğinde İse Yüzde 1,08 Oranlarına Kazandırdı.


Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre mart ayında yatırımcısına en çok kazandıran, rekor üstüne rekor kıran borsa oldu. Borsa TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,45, ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1,08 oranlarına kazandırdı.

ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından külçe altın yüzde 1,05 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Buna karşılık, mevduat faizi yüzde 1,27, Amerikan doları yüzde 0,66 ve Euro yüzde 1,48 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi yüzde 0,07, Amerikan doları yüzde 0,69 ve külçe altın yüzde 2,42 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken, Euro yüzde 0,15 oranında kaybettirdi.

Üç aylık, altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde de en yüksek reel getiri yine borsada oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 100 Endeksi üç aylık değerlendirmede; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,37, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,67 oranında reel getiri sağladı. Altı aylık değerlendirmeye göre de ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,19, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,42 oranında yatırımcısına kazandırdı. Aynı dönemde Euro, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,88, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,35 oranında en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde; en fazla reel getiri oranlarına göre, İMKB 100 Endeksi, mevduat faizi, külçe altın, Euro ve Amerikan doları olarak sıralandı. ÜFE ile indirgendiğinde, İMKB 100 Endeksi yüzde 105,16 ve mevduat faizi yüzde 2,77 oranında yatırımcısına reel getiri sağladı. Diğer taraftan külçe altın yüzde 0,27, Euro yüzde 14,07 ve Amerikan doları yüzde 17,43 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise İMKB 100 Endeksi yüzde 103,32 ve mevduat faizi yüzde 1,85 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın yüzde 1,16, Euro yüzde 14,84 ve Amerikan doları yüzde 18,17 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

 

(CİHAN)

 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.