Nedir bu sıcak para sorunu? PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Salı, 21 Aralık 2010 11:36Milliyet yazarı Güngör Uras son günlerin en çok tartışılan konusu sıcak para sorununu köşesine taşıdı.

Sıcak para, faiz almak, borsada para kazanmak için bir ülkeye “şıp diye giren, şıp diye çıkan” paradır.


(1) Ne kadar ve ne zaman geleceği, çıkacağı belli değildir.

(2) Büyük ölçüde girince   ülkede döviz fiyatını düşürür.  Düşük fiyatlı döviz,ucuz ithalat kapısı açar. Ucuz ithalat üretimi bozar. Döviz açığını (cari açığı) büyütür.

(3) Ucuz döviz ihracatı zorlaştırır. Üretici malını ya düşük fiyatla ihraç eder, ya da ihracat yapamaz. Üretim geriler.

(4) Ülkeye faiz için, borsada kazanmak için fazla döviz girince, bu dövizler ülkenin alın teri karşılığı ortaya çıkan gelirine  eklenir. Yenilir, yutulur. İnsanlar gelirinden fazla harcama şansı elde eder. Ülke sahte bir şekilde büyümüş görünür.

Sıcak paraya kapıları kapatabilecek durumda değiliz.

(1) Döviz gelirimiz gideri karşılamıyor. İlk 10 ayda ithalat  gideri 147 milyar, ihracat geliri 92 milyar, ış ticaret açığı 55 milyar dolar.Turizm ve diğer gelirlerle azaltmışız ama, cari açık 35.7 milyar dolar. Kapatmak için döviz bulmak zorundayız.

(2) Bu açığı kapatmanın en sağlam yolu doğrudan yabancı sermaye. Bu kalıcı  yabancı paradır. Fabrika yapmak, varlık satın almak için gelen paradır.  10 ay buradan 4.5 milyar dolar geldi. Açığı kapatmıyor.

(3) O zaman mecbur kalıyoruz, hisse senedi, bono satın almak için gelen  dövize ve de dış borç bulmaya. Sonuçta “sıcak para” sorunu ortaya çıkıyor. Biz istiyoruz ki, borsaya, bonoya gelecek döviz    zırt pırt girip çıkmasın. Kullanılan kredi uzun vadeli olsun.

(4) İlk 10 ayda portföy yatırımı olarak ülkeye 15.4 milyar dolar döviz girdi. Özel sektörde bankalar ve şirketler 25.2 milyar dolar kredi getirdi.

(5) Nereden geldiği belli olmayan döviz ile 10 ayda sermaye hareketi ile ülkeye giren  toplam döviz 46.5 milyar dolar. Bizim döviz açığımız 35.7 milyar dolar. Demek ki 10 ayda ihtiyaç fazlası 10.8 milyar dolar döviz girdi. İşte bu da dolar fiyatını düşüren fazlalıktır.

Ne yapmak istiyoruz? Sıcak paraya kapıyı kapatamayız. Dünyada para bol. 46 milyar dolar dünya için fındık fıstık parası. Bizim için önemli. Ekonomi sıcak para ile ayakta, ‘gelsin de az gelsin’ diyoruz.

Bu sıcak para neden geliyor?  Para kazanmak için geliyor. Döviz getirenlere başka ülkelere göre daha fazla kazandırıyoruz. ‘Gelmesinler’ diyerek borsayı kapatamayacağımız için faizi düşürmeye çalışıyoruz, ‘daha az  yabancı para gelir’ diyoruz.

Son Güncelleme: Salı, 21 Aralık 2010 21:54
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.