Nobel ödüllü ekonomist uyardı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 25 Ağustos 2010 06:38Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Joseph Stiglitz, ‘euro bölgesi hükümetleri bütçe açıklarını azaltma adına harcamalarını kıstığı için bölgenin çift dipli resesyona girme riski taşıdığını’ söyledi.

Stiglitz, Dublin merkezli RTE Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Sadece bütçe açığının resminin daha iyi görünmesi için yüksek getirili yatırımlarda yapılan kesintiler gerçekten akılsızca” dedi.  

Bu yıl Yunanistan'ın borç krizinin euro bölgesindeki yatırımcı güvenini aşındırmasından sonra üye ülkelerin hükümetleri bütçe açıklarını, AB'nin gayri safi yurt içi hâsılanın (GSYİH) yüzde 3'ü olarak belirlediği seviyenin altına indirmek için çabalarını artırdı.         

Stiglitz, “Avrupa'da birçok hükümetin, gerçekçi olmayab yüzde 3 gibi suni bir rakama odaklanması ve bilânçonun sadece bir tarafına bakması nedeniyle Avrupa çift dipli resesyona girme riski taşıyor” diye konuştu.  

Avrupa Komisyonu’nun Mayıs ayı tahminlerine göre, euro bölgesinde geçen yıl GSYİH'nin yüzde 6,3 seviyesinde olan bütçe açığının bu yıl GSYİH'nin yüzde 6,6'sına yükselmesi bekleniyor. Geçen yıl bütçe açığının GSYİH’ye oranı yüzde 13,6 olan Yunanistan'ın, bu oranı bu yıl yüzde 8,1'e ve 2014 yılında AB limitlerine indireceği tahmin ediliyor.

Komisyon, geçen yıl bütçe açığı GSYİH'nin yüzde 14,3'üne ulaşan İrlanda’nın bu yıl banka kurtarma maliyetleri hariç açığı yüzde 11,7’ye indireceğini tahmin ediyor.

İrlanda'nın açıkça Avrupa'da ne olacağına karar vermek için çok küçük olduğunu belirten Stiglitz, “Almanya, İngiltere ve diğer önemli ülkeler bu aşırı tasarrufçu tavrını sürdürürse İrlanda bundan zarar görür” dedi.

Şirketlerin halen işçi çıkardığını, ekonomideki büyümenin kısa sürede güçlenmesini beklemediğini ifade eden Stiglitz, “Sorun şu; biz bu mevcut krizden çok hızlı çıkamıyoruz” dedi.  

STRES TESTLERİ ARTIRILABİLİR

Diğer yandan, AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, “Euro bölgesinde bankacılık sektörüne güveni desteklemek için Avrupalı bankaların daha sık stres testine tabi tutulabileceğini” söyledi.  

Rehn, dün New York'ta Bloomberg Televizyonu'na verdiği demeçte, AB'nin, geçen ay sona eren bankacılık stres testinin tekrarı için “bir zaman aralığı” düşündüğünü belirterek, “Bu, maliye bakanlarıyla tartışmamız gereken bir konu” dedi.

Avrupalı maliye bakanlarıyla 7 Eylül'de Brüksel'de görüşecek olan Rehn, stres testlerinin, şeffaf, sağlam ve eksiksiz bir analiz için güveni sağlamlaştırmak amacıyla çok kullanışlı bir araç olduğunu belirtti.

Avrupa'daki bankaların şoklara dayanıklılığını ölçmek amacıyla yapılan ve 20 ülkeden 91 bankanın dahil edildiği stres testini sadece 5 küçük bölgesel İspanyol bankası, Almanya ve Yunanistan'dan ise birer banka geçememişti

Son Güncelleme: Çarşamba, 25 Ağustos 2010 06:42
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.