Referandum sonrası alınacak hisseler! PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Pazar, 05 Eylül 2010 11:36
Piyasalar referandum sonrası nasıl bir seyir izleyecek? Uzmanlar hangi hisseleri öneriyor?

Referandum sonuçlarının dogrudan yada dolaylı olarak ekonomi üzerinde etkisi olmayacaktır. Fakat gelecege yönelik piyasa bekleyislerini sekillendirecektir.

2011 yılı içerisinde en büyük belirsizlik siyasi alanda yasanacaktır. 2011 yılında gerçeklesecek seçim ve seçim öncesinde yasanacak süreç ekonomi üzerinde belirleyici olacaktır. Referandum sonucunda çıkacak sonuç, 2011 piyasa beklentilerini sekillendirecektir.

Arastırma kurulusları ve piyasa beklentileri referandumun evet oylarının fazla çıkacagı yönündedir.

Fiyatlandırmalar bu en ideal senaryo çerçevesinde gerçeklesmistir. Yani en iyiyi zaten &MKB’de fiyatlandırılmıstır. Beklentiden sapacak her türlü sonuç ve beklentinin gerçeklesmesi &MKB’de kar realizasyonlarını tetikleyecektir. Referandum sonrasında beklentimiz yurtdısı belirsizlikler paralel satısların artması ve yükselisin basladıgı nokta olan 58.500’e geri dönüstür. Bankacılık sektörünün 3. ve 4. çeyrek bilanço döneminde karlılıklarının düsecek olması ve ABD’de 2 Kasım’da gerçeklesecek ara seçimler 58.500 seviyelerinde dip noktalarının olusmasına neden

olabilir.Bu yüzden referandum sonrasında betası yüksek hisselerden, daha defansif olan alfası yüksek hisselere geçis yapılmalıdır.

Endeksteki olası yükselislerin satıs fırsatı olarak degerlendirilmesi gerektigini düsünüyoruz.

Endekste 62,000 seviyesine yasanabilecek yükselislerin, referandum sonrası yasanacak olası bir yukarı hareketin de sınırlı kalacagı beklentimiz paralelinde, önemli bir satıs fırsatı sunacagını düsünüyoruz. Bu süreçte Beta’sı yüksek olan hisselerden Alfa’sı yüksek hisselere geçis yapılmasını tavsiye ediyoruz.Akenerji (AKENR, AL)

-Akenerji’de yapılan sermaye harcamaları 2010 yılında kapasiteyi 373 MW’tan 589 MW’ta %58 oranında yükselmesine öncülük edecektir. Akenerjinin yatırım portföyünü hidroelektrik santralleriyle çesitlendirmesini beklemekteyiz.

-Yaptıgı sermaye harcamalarının sonucunda bu harcamaların karlılıga da yansımasını ve karlılıgın 2010 senesinde %70 artmasını beklemekteyiz. Bu paralelde Akenerji için “AL” tavsiyemizi korumaktayız. Bu gelismelerle Akenerjinin bu sene endeksin üzerinde getiri saglamasını beklemekteyiz.

-2010 yılında sanayi üretim göstergelerinde normallesmeyle ve elektrik talebinde ve fiyatlarında artıs beklentisyle, Akenerji avantaj yakalayacak ve piyasa üstünde performans beklenmektedir. “AL” tavsiyemizi 4,1 TL hedef fiyatla korumaktayız.

Bim A.S (BIMAS, AL)

-Düsük beta ve yüksek alfasıyla defansif hisselerin basında gelen Bim’in bu dönemde portföylerde bulunması gerektigini düsünüyoruz.

-Özel markalı ürünlerin toplam satıs hacmi içersindeki payının arttırıyor olması sirketin kar marjı açısından olumlu.

-Yurtiçinde oldugu gibi yurtdısında da magaza sayısının artmaya devam etmesini bekliyoruz.

-Rakipleri konumundaki Migros’u istiraki Sok ve Diasa ile A101’e göre rekabet gücü daha yüksek seviyede.

-Hammadde fiyatlarındaki artıs mevcut dönemde sirketin kar marjı üzerinde baskı yaratıyor olsa da bu etkinin önümüzdeki dönemde etkisinin azalmasını bekliyoruz.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, AL)

-Gübre Fabrikaları, Türkiye’nin en büyük çiftçi organizasyonu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin %80’lik bir oranla istirakidir. Tarım Kredi Kooperatifleri, tüm kimyevi gübre ihtiyacını Gübre Fabrikaları’ndan karsılamaktadır. Bu nedenle iç pazar talebi fiilen garantilenmis durumdadır. Geçtigimiz yılın sonbahar aylarında imzalanan son tedarik anlasması 2013’e kadardır ve bu bes yıl sonunda anlasma yenilenecektir.

-"İran’ın ve Orta Dogu’nun en büyük kimyevi gübre tesisine sahip olan Razi Petrokimya Sirketi’nin devralınması, Gübre Fabrikaları’na ciddi maliyet avantajları getirecektir. Bu avantajlar, su an için Razi’nin alımından kaynaklanan borçların yüksek gözükmesi sebebi ve küresel mali krizin etkisiyle gölgelenmektedir. Bununla birlikte, Razi tesislerinin, önceden varsayılana oranla daha ciddi bir yenileme yatırımlarına ihtiyacı oldugu görülmüstür. Ancak buna ragmen, Razi’nin satın alınmıs olmasının Gübre Fabrikalarını farklı kılmaya yetecegine inanıyoruz.

Koç Holding (KCHOL, AL)

-Genis dagıtım agı ve müsteri tabanıyla tüketiciye dayalı sektölerde liderligini sürdüren sirket

gelirlerinin %75’inin yurtiçinden saglamaktadır ki bu da Türkiye ekonomisinde yasanan toparlanmadan en çok fayda saglayacak sirketlerin basında gelmesini saglamakatadır.

-Azalan borçluluk oranı, stratejik planlama dogrultusunda, satın alma ya da organik büyümeyle temel sektörlerdeki yogunlasmanın ve büyümenin devamını saglayacaktır.

-Enerji sektöründeki uzun dönemli startejiler çerçevesinde Koç Holding’in, 2010 yılı içersinde

özellestirilmesi beklenen dogalgaz dagıtım sirketi "GDAS ("stanbul Gaz dagıtım A.S) ihalesine katılması beklenmektedir. Bu da sirket için olumlu yönde bir beklenti yaratmaktadır.

Tofas Oto. (TOASO, AL)

-Yeni Doblo’nun ihracatı yılın ilk çeyreginde basladı. Eski Doblo’ya göre ihracat marjı 3 kat artan Yeni Doblo’nun Tofas’ın finansallarına önümüzdeki dönemde önemli katkı saglaması bekleniyor. Özellikle 2011 yılıyla birlikte söz konusu etki finansal tablolara tam olarak yansıyacak.

-Üretimi yapılan modellerin önemli kısmının yenilenmesi sürecinin ardından sermaye harcamalarının azalaması nedeniyle önümüzdeki dönemde sirketin pozitif serbest nakit akısı saglamasını bekliyoruz.

-Yatırımların ve dolasyısıyla yatırım harcamalarının önemli ölçüde tamamlanmıs olması nedeniyle önümüzdeki dönemde yüksek temettü dagıtım politikasının devem edecegini düsünüyoruz.

Türk Telekom. (TTKOM, AL)

-Emsallerine göre ucuz olması, güçlü nakit akısı, yüksek kar marjının ve temettü verimliligin devam etmesini bekledigimiz hisse senedi için tavsiyemiz AL yönündedir.

-Hissenin defansif özellikleri ve düsük betası da önümüzdeki dönemde olası dalgalanmalara karsı görece güçlü dursunu korumasını saglayacaktır.

-Yılın ikinci çeyreginde açıkadıgı finansal sonuçlar sirketin sabit hatlardaki rekabet gücünü ve

operasyonel karlılıgını teyit etmistir. Yurtdısındaki satınalma fırsatlarını da takip eden sirketin

yılbasından itibaren endeksin üzerinde göstredigi performansın önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz.

Yapı Kredi Sigorta. (YKSGR, AL)

-Sirket, %99,9 istiraki olan Yapı Kredi Emeklilik sirketini bünyesinden ayırarak sadece sigortacılık faaliyetlerini yürüten bir yapıya kavusmak için girisimlerini baslattı.

-Bu sürecin tamamlanmasının ardından, Yapı Kredi Sigorta’nın daha önce ertelenen satıs sürecinin tekrar gündeme gelecegini düsünüyoruz.

-Sirketin yeni uygulamaya basladıgı sigorta politkası fiyatlama sisteminin önümüzdeki dönemde karlılıga pozitif yansımasını bekliyoruz.

GLOBAL MENKUL DEĞERLER ARAŞTIRMA SERVİSİ

 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.