Resimli Haber
Kredi kartı faizleri değişmedi PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 21 Eylül 2011 14:06

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadı.

Kredi kartı işlemlerinde 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmedi, söz konusu oranlar 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacak.


TCMB tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Ekim 2011-31 Aralık 2011 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, TL için yüzde 2.12, dolar için yüzde 1.70 ve Euro için yüzde 1.64, aylık azami gecikme faizi oranı ise TL için yüzde 2.62, dolar için yüzde 2.20 ve Euro için ise yüzde 2.14.

Açıklamada, söz konusu oranların azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün olmadığı belirtilerek, bankaların bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebileceği kaydedildi.

 
Al götür, kullan getir PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 21 Eylül 2011 14:03

Avrupa'da belediyelerin sunduğu şehir bisikleti hizmetinin bir benzeri İstanbul'da otomobille verilmeye başlandı.

Şehrin belli noktalarına abonelerin alıp kullanması için araçlar yerleştiriliyor. Saati 9.99 TL'den başlayan fiyatlarla kiralanan araçları kullanan aboneler, işleri bittikten sonra aracı aynı yere bırakıyor.

Ancak isteyen, ek bir ücret ödeyerek aracı farklı bir yerde de bırakabiliyor. Aracın yakıtı ücrete dahil oluyor, ancak kilometre başına 50 kuruş ücret alınıyor. Yakıt, anlaşmalı istasyonlardan temin ediliyor.

Sistemi Türkiye'ye getiren Mobilizm Turizm'in Pazarlama Direktörü Orkun Biliş, sistemin ABD, İngiltere ve İspanya'da kullanıldığını ifade etti. Takvim'de yer alan haberde Türkiye'de 2 aydır bu sistemi uyguladıklarını belirten Biliş, büyük ilgi gördüklerini ve şu anda 30 olan araç sayısını artırmayı düşündüklerini söyledi. İstanbul'da 4 noktada hizmet verdiklerini anlatan Biliş, "Yoğun talep olan yerlerde 24 saat içinde hizmet noktamızı açabiliyoruz. Yakın zamanda Ankara'da da bu sistemi uygulayacağız. Bunun yanında Beykent, Sabancı, Koç ve Yeditepe üniversiteleri ile de anlaşmak üzereyiz" dedi.

SIRADA LÜKS VAR
Biliş, sistemden yararlanmak için 50 TL'lik yıllık üyelik ücreti alındığını kaydetti. Araç alındığı noktaya bırakılmadığı zaman, söylenen yere gidip alabildiklerini vurgulayan Biliş, "Fakat bunun için ek bir ücret talep ediyoruz. Örneğin; Beşiktaş'tan alınan bir araç havaalanında bırakıldıysa, biz aracı oradan almak karşılığında 40-50 lira gibi ekstra bir ücret istiyoruz" diye konuştu. Biliş, önümüzdeki dönemde lüks araçlar alıp bu konudaki talepleri de karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Sistem abonelik ile çalışıyor. Abone olan kişi, dilediği arabayı istediği kadar kullanıp, kullandığı kadar ödüyor. Mobilizm park noktasına giden abone elindeki kartı aracın camına okuttuğunda kapılar açılıyor. Arabanın anahtarı aracın torpido gözünde bulunuyor.

Abone önceden rezervasyon yaptırdığı aracı ister saatlik, isterse tüm gün kullanabiliyor.

 

MODELE GÖRE FİYAT SEÇENEĞİ
Model Saatlik ücret Günlük ücret Km ücreti
Smart ForTwo 9.99 TL 79.90 TL 50 krş
Ford Fiesta 14.99 TL 119.90 TL 50 krş
Mini Cooper 24.99 TL 199.90 TL 50 krş
 
Kıdem tazminatında 3 seçenek PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 21 Eylül 2011 14:01

"Kıdem Tazminatı" uygulamasında işçinin, kaç yıl sonunda para almaya hak kazanacağı tartışması sürüyor.

Hükümetin yeni kıdem tazminatı projesi üzerindeki tartışmalar sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının kaldırılarak, her işçinin kişisel hesabı şeklinde bir kıdem fonu oluşturulmasının planlandığını doğrulayarak, 'Sosyal taraflarla görüşmeden birşey söylemek mümkün değil. Henüz bir taslak de ortada yok' dedi.

Akşam gazetesinin haberine göre; hükümet bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, üç koldan kıdem tazminatının değiştirilmesine dönük yeni bir model üzerinde duruyor. İşveren, rekabet gücünün yükseltilmesi için kıdem tazminatının kaldırılması yönünde hükümete yönelik baskısını artırıyor.

3,5 YA DA 10 YIL
Ancak kıdem tazminatının yumaşak karnını 'süre tartışması' oluşturuyor. Mevcut sistemde, bir çalışanın kıdem tazminatına hak kazanması için en az 1 yıl çalışması gerekiyor. Her tam yıl için işçiye 30 günlük brüt maaşı oranında ödeme yapılıyor. Yeni modelde ise bir işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için en az 3 yıl, 5 yıl veya 10 yıl çalışması planlanıyor. Öte yandan Kıdem Tazminatı Fonu üzerinde biriken paranın Hazine bonusu üzerinden nemalanması da düşünülüyor.

SON DEĞİL ORTALAMA MAAŞI DİKKATE ALINACAK
Mevcut uygulamada, işçiler kıdem tazminatını son brüt maaşı üzerinden alıyor. Yeni sistemde ise bir işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazandığı süre içindeki ortalama maaşı esas alınacak.

Örneğin bir işçi kıdem tazminatını almaya 10 yıllık hizmet süresi sonunda hak kazanırsa, her yıl için 30 günlük brüt maaşı hesaplanacak. Ancak son maaşı yerine ortalama maaşı esas alınacağı için, kıdem tazminatı oranı da büyük ölçüde düşecek.

 
EPDK'dan kritik akaryakıt kararı PDF Yazdır e-Posta
Salı, 20 Eylül 2011 10:45

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, cari açığın azaltılması ve yerli biyoyakıtların üretiminin teşviği için akaryakıta tarımsal ürün katkısı konusunda yaptığı düzenleme ile önemli bir karara imza attı.

Buna göre Kurul, 2013 yılından itibaren benzin ve motorinde her yıl arttırılmak üzere yerli katkı ilave zorunluluğu getirdi. Bu tarihten itibaren akaryakıta her yıl artan oranlarda yerli tarım ürünlerinden üretilen etanol ve biodizel ilave edilecek.

EPDK'dan yapılan açıklamaya göre, Kurul dün aldığı karar ile piyasaya akaryakıt olarak arz edilen benzin türlerine, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 2, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle de en az yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol ilave edilmesi zorunlu kılındı.

Piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunluluğu getirildi.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN EK GELİR VE İSTİHDAM İMKANI

EPDK Başkanı Hasan Köktaş da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, aldıkları kararın önümüzdeki birkaç yıl içinde hem cari açığın azaltılması hem de yerli tarım üretimi açısından çok büyük önem taşıdığı söyledi.

Bu kararı, Hükümetin yerli ürün kullanımının teşvik edilmesi yönündeki kararı ve bu kapsamda geçtiğimiz günlerde yayımlanan Başbakanlık Genelgesi çerçevesinde aldıklarını vurgulayan Köktaş, Türkiye'nin petrol ihtiyacının çok büyük bir kısmının ithalat yoluyla karşıladığı dikkate alındığında, bu karar sayesinde, yerli tarım ürünlerinden elde edilecek biyoyakıtların enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını bildirdi.

Yerli katkının payı tedricen arttıkça o orandaki döviz çıkışının da son bulacağını dikkati çeken Köktaş, ayrıca yerli tarım ürünlerinden biyoyakıt üretiminin teşvik edilmesiyle belirli tarım ürünlerine olan talebin artacağını ve tarım sektörü için ek gelir ve istihdam imkanı oluşacağını kaydetti.

Bu karar üzerinde çok uzun zamandır çalışıldığını ve konuyla ilgili Maliye, Tarım ve Köyişleri, Enerji Bakanlığı ile rafineri, dağıtım şirketleri gibi tüm kesimlerin değerlendirmelerini aldıklarını belirten Köktaş, “Konunun ülkemizin tarımsal üretim imkanlarından, ekonomimize katkısına, fiyatlara ve vergi gelirlerine etkisine kadar tüm boyutlarını ele alarak tedrici bir geçişi uygun gördük” dedi.

BİODİZEL TESİSLERİ YENİDEN EKONOMİYE KAZANIRILACAK

Kararın Türkiye'deki atıl durumdaki biodizel tesislerinin tekrar ülkeye kazandırılmasına da katkısı olacağını belirten Köktaş, şöyle konuştu:

“Türkiye'de biyodizel dünyadaki gelişmelerin etkisinde 2000'li yılların başında gündeme gelmişti. Biyodizelin ilk başlarda ÖTV dışında tutulması nedeniyle yatırımlar dünyaya paralel biçimde hızla arttı. Bugün ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon ton kurulu kapasite bulunduğu tahmin ediliyor. Zamanla, petrol piyasasında haksız rekabet oluşturduğu iddialarının sonucunda vergi avantajının ortadan kalkması ile biyodizel üretim kapasitenin büyük kısmı atıl duruma düşmüştü. Harmanlama zorunluluğu getirilmesi ile bu atıl kapasitenin kullanılması sağlanacak.”

 
Altın 2300 doları aşacak Newmont Madencilik'in CEO'su Richard O'Brien'a göre değerli metal bu yıl 2,000 dolar/onsu, 2012'de de 2,300 dolar/ons'u aşacak. Facebook'ta Paylaş Güncelleme:20 Eylül 2011 10:17 Altın 2300 doları aşacak ABD'nin en büyük altın üre PDF Yazdır e-Posta
Salı, 20 Eylül 2011 10:43

Newmont Madencilik'in CEO'su Richard O'Brien'a göre değerli metal bu yıl 2,000 dolar/onsu, 2012'de de 2,300 dolar/ons'u aşacak.

ABD'nin en büyük altın üreticisi Newmont Madencilik'in üst düzey yöneticisi Richard O'Brien sene sonunda altının 2,000 dolara yükselebileceğini söyledi.

O'Brien, ABD'deki bir forumda yaptığı açıklamada, 2012'de de metal fiyatlarının 2,300 dolar/ons'a yükseleceğini öngördü.

Şirketin CEO'su, "Önümüzdeki 5 ila 7 sene arasında altın fiyatlarında boğa piyasasının devam edeceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Bu ayın başında yeni rekora imza atan metal fiyatları 1920 yılından bu yana en uzun süreli artışını kaydediyor. 6 Eylül'de 1,921.15 dolarla rekor kıran altın şu sıralarda gelen satışlarla 1,770.07 dolara kadar geriledi. New York'ta Aralık teslim kontrat ise 1,772 dolara düştü.

Altın fiyatları bu sene yüzde 25 artarken Newmont hisseleri ise yüzde 7.9 yükseldi. ADB'nin en büyük altın üreticisi olan firma, Nisan ayında hissedarlarına temettüyü altın fiyatlarına göre endeksleyeceğini açıklamıştı.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 3 > 463

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.