Resimli Haber
Bakan Yıldırım'dan memurlara müjde! PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Eylül 2011 12:56

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, memurlara toplu sözleşme imkanı getirecek yasal düzenlemenin Ekim ayının ikinci haftasında çıkarılmış olacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti milletvekilleri İlknur Denizli, Nesrin Ulema ve Hamza Dağ ile Memur Sen İzmir İl Temsilciliğini ziyaret etti.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Abdürrahim Şenocak'ın memurlara toplu sözleşme olanağı getirecek yasal düzenlemenin bir an önce yapılması talebini değerlendirdi.

İzmir'de 120 binin üzerindeki kamu çalışanının yaklaşık yüzde 10'unun Memur Sen'in aktif üyesi olduğunu belirten Yıldırım, sendikanın kamuda son yıllarda güç kazanmasının arkasında kamu çalışanlarının haklarını kollaması yanında, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve anayasa referandumu sürecinde antidemokratik girişimlere karşı kararlı duruşunun etkili olduğunu söyledi.

Yeni anayasada toplu görüşmenin kalktığını, toplu sözleşmenin geldiğini, uyum yasaları çıkarılamadığı için toplu görüşme de toplu sözleşme de yapılamadığını, bir hukuki boşluğun dolduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

''Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, sosyal taraflarla bir araya gelerek bu konuyu görüştüler, az önce sayın Faruk Çelik'ten teyit aldım. Ekim ayının ikinci haftasında toplu sözleşme ile ilgili ikincil düzenleme yani anayasadan sonraki yasal düzenleme çıkmış olacak Meclis'te. Böylece bu sene bitmeden toplu sözleşmeyi de kamuda çalışan memurlar, sendikalar marifetiyle, kamu idareleriyle gerçekleştirmiş olacaklar. Böylece örgütlü toplum, örgütlü çalışma hayatıyla ilgili çok ciddi bir adımı da atmış olacağız. Artık bu ayıplı anayasanın getirdiği, yıllardan beri çalışanların gündeminde olan bu konuyu da tamamen çözmüş olacağız.''

 
MB zorunlu karşılıkları düşürdü PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Eylül 2011 12:52

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 1 yıla kadar vadeli yabancı zorunlu karşılıklarda yarım puanlık indirime gitti.

Merkez Bankası 1 yıla kadar vadeli yabancı zorunlu karşılıkları düşürdü. TCMB 1 yıla kadar vadeli yabancı zorunlu karşılıkları yarım puan indirerek yüzde 11.5'e; 1 yıldan uzun yabancı para zorunlu karşılıkları ise yüzde 9.5'e çektiğini açıkladı.


Değişiklik uyarınca, munzam karşılıkların yüzde 10'u döviz olarak tutulabilecek.

MB'nin kararına göre bankalar, Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 10'unu altın olarak tutabilecek.

 
‘Jet Fadıl’ otomobil üretecek PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Eylül 2011 12:45

“Jet Fadıl” olarak tanınan Siirtspor Başkanı Fadıl Akgündüz, Siirt'e otomobil fabrikası kuracağını açıkladı.

Spor Toto 3. Lig 3. Grup takımlarından Siirtspor Kulübü Başkanı M. Fadıl Akgündüz, kente daha önce yatırım yapmak istediğini ancak engellemelerle karşılaştığını söyledi.

Artık durum değiştiğini belirten Akgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kamuoyunda “Jet Fadıl” olarak nitelendirilen Fadıl Akgündüz, şöyle konuştu:

''Siirt'e üç alanda yatırım yapmayı planladık. Birincisi spor alanındaki yatırımdır. 'Amacımız öncelikle bu yıl şampiyon olmak ve ileride Avrupa liglerinde top koşturacak bir takım oluşturmaktır. 15 yıl önce aldığım 150 dönümlük bir arsam var. Bu arsamı daha önceki yıllarda spor tesisi kurmak için almıştım. Ancak burası şimdi il merkezinde kalmış. Bu alana Capris Gold ayarında büyük 7 yıldızlı bir otel yapacağım. Bu otelle birlikte konut ve alışveriş merkezi de içerisinde yer alacak. Bu sitede en az on bin kişi yaşayacak. Bunun projesini Capris Gold ve diğer yatırımların projesini çizen İngiliz mimarlık firması yapacak. Firma sahibi ile gelip burada incelemeler yapacağız ve bir kaç aya kadar projeyi tamamlayacağız.''

Akgündüz, geçmiş yıllarda kurma girişiminde bulunduğu ancak gerçekleştirmediği Siirt'e otomobil fabrikası ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

''Batman ve diğer çevre illere de yayılacak olan bu fabrikada 4 bin kişi çalışacak. Bu fabrikaya İstanbul'daki Capris Gold otelinin tamamlanmasının ardından başlayacağım. Daha önce dünyanın 7 ülkesinden İmza otomobili için bir araya getirdiğim uzmanları tekrar topladım, çalışmalara başladılar. Sanırım 2012 yılının sonlarında fabrikada çalışmalara başlayacağız. 2015 yılında da ilk otomobili üreteceğiz. Daha önce ürettiğimiz İmza prototipini Cenevre Otomobil Fuarında sergiledik. Bunu Mercedes başta olmak üzere büyük otomobil firmaları kopyaladılar. Bu nedenle yeni modeller üreteceğiz.”

Akgündüz, kendisi hakkında açılan bütün davaların beraatla sonuçlandığını da sözlerine ekledi.

 
TL’nin Sembolü Tamam Şimdi de “IN GOD WE TRUST”, TL’sında Olsa İyi Olur. PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Eylül 2011 12:41

22.Kasım.2010 tarihinde bir özel TV kanalında “TL’nin sembolü olması gerektiğini” gerekçeleriyle ilk kez canlı yayında tavsiye etmiştim. 24.Kasım. 2010 tarihinde de aynı konu bir gazetede benimle aynı konuda yapılmış bir röportaj olarak yayınlanmıştı.

Beni çok destekleyenler oldu.

Öğreniyoruz ki, Merkez Bankası 31.Ekim.2011 tarihi sonuna kadar "simge" yarışması başvurularını kabul edecekmiş. Bu konuda sözümüzün dinlendiğine sevinmemek mümkün mü? Ülkeye hizmet böyle olsa gerek.

Yalnız hatırlatırım, "sembol" ifadesini ben kullandım. Yayın kuruluşlarından aldığım bilgiye göre, Merkez Bankası "simge" ifadesini kullanmış. Sembol ile simge arasında farklılığa bakmak lazım! Benim kullandığım sembol kelimesi anlam olarak biraz daha belirgin olsa gerek… Sembol kelimesini çok araştırıp, kullanmıştım.

Ancak, doların üzerinde “In God We Trust” var ya, onu da bir değerlendirelim. Belki TL sembolü gibi, aşağıdaki minik sözümüz de dinlenebilir belki.

Yukarıdaki yazının geniş anlamı “Allah’a güveniyoruz.”

Güvenmek şu demek. Tarlayı sürmek ve tohum ekmek sonra Allah’a tevekkül etmek gibi bir durum. Topraktan fışkıracak buğday başağını Allah’ın takdirinden beklemektir. Buğday başağını o topraktan çıkartan Yaratan, tarlayı sürüp buğday tohumunun ekilmesi şartına bağlamış. Malum fiili dua yapılmazsa, başak meydana gelmez.

Eskiden Amerikan doları üzerinde “In Gold We trust” yani, Altın’a güveniyoruz” yazılıymış. “L” harfi düşürülmüş. “In God We trust” yani “Allah’a güveniyoruz” olmuş. Şimdi dolarda bu yazı yazılı.

Para sıradan bir mal değil. Parayı para yapan parayı piyasaya sokan egemen gücün varlığı, yani devletin taahhüdüdür. Paranın değeri nereden geliyor sanırsınız?

Para egemenliğin hem simgesi ve hem de önemli bir aracı. Para ülkenin gücünü gösteren önemli bir araç...

Her bir doların karşılığı altındır imajı verilip büyük bir güç elde eden ABD 1970’li yıllarda General De Gaule’nin dolarları altına çevirmek istemesi ile dolar ile altın bağlantısını kopardı. ABD o zamana kadar faizsiz kredi anlamı taşıyan para basımını hızlandırmış, dikkatleri üzerine çekmişti. Paranın üzerine “Gold” (altın) yerine “L” ‘yi çıkartıp “God” (Allah) yazdı.

Şimdi doların gücü altın yerine ABD’nin egemenliğine endekslenmiş. Yani devletin ve ülkenin gücü doların arkasında…

Hatırlanırsa, Kuveyt dinarı para olarak harcanırken, Irak ordusu Kuveyt’e girdiğinde bütün dinarlar kâğıt parçası olmuştu. Kuveyt dinarı arkasındaki egemen güç yok olunca, dinar’da kâğıda dönüşmüştü.

Genelleme yapılırsa ve tersinden bakılırsa, paranın gücü kalmamışsa egemenlik gücü kalmamış göstergesinin işareti alınıyor ya da yabancı paraya dayanan ekonominin egemenliği söz konusu olduğunda, ülke parasının gücünden söz edilemez denilebilir.

Yerli paranın gücü el emeği işidir. Üretimdir. İhracat gücüdür. Yatırımların otoritesidir. Marka gücüdür. Aranılan ürünlere sahip olan ülke gücüdür. Sözle elde edilecek güç değildir bunlar...

Bir borsacı, bir doktor, bir memur, bir garson, bir üniversite hocası, bir yayıncı, bir yazar, bir muhabir, bir personel şefi ne üretir?  Hani görünen belli hizmetleri üretir. Ama bu hizmeti dünyaya ihraç edebiliyor muyuz? Bu hizmetlere yatırım yapıyor muyuz? Bu hizmetler tarıma, sanayiye, teknolojiye, enerjiye, yatırımlara katkı sağlıyor mu? Takdiri siz yapın. Bence önemli olan bu sorulara ve benzer birçok soruya cevap aranmalı…

Türkiye’yi geliştirecek ve yenileştirecek keşifler ve çalışmalar yaptıklarını söyleyenler, el işini kafa işini biri birlerine karıştırarak izah ederler. El işi üretimdir. Yapılan iş sonuçta üretim olmalıdır. Üretime yönelmeyen işler düşündürücüdür.

Laf üreten entelektüeller sadece eleştirmekle toplumun kendine güvenini güvensizliğe, güvensizliğini lafla hipnotize ederek güvene dönüştürme gücüne sahipler. Çünkü birçok entelektüel güç, çoğu zaman işine geleni, menfaatine uyanı yapar derler. İşte bu ayırımı yapan samimi insanlar bazı gerçekleri ortaya koymalılar.

Ekonomist entelektüeller her şeyin fiyatını söyleyen ama hiçbir şeyin değerini vermeyen adamdır derler. Ekonomistler emeklerini artırsalar çok imkanlar gün yüzüne çıkar.

Ekonomist fikirlere ve düşüncelere her zamankinden daha çok muhtaç bir zamandayız.

TL sembolünü uygulamaya sokacak olan Merkez Bankası’nın, paramızın üzerine “ O Yaratan bir, tektir.” Yani ihlas süresinin ilk ayetini para üzerine yazsa ne olur? İktisadi hayata sosyolojik bir güç olmaz mı? "Yaratan" "Allah" anlamında bir saygı ifadesini yorumlar.

Allah isminin paranın üzerinde yazılmaması konusu hürmeten bu şekilde tercih edilmeli. Allah kelimesi kutsal bir isimdir. Yaratan kelimesi aynı anlamı veriyor sanırım.

Peki neden yazılsın? Söyledim ya! İktisadi hayata manevi bir destek olur.

Para da bizim inancımız olsun, iyi değil mi? Para daha tasarruflu kullanılır. Bütün ülke insanlarını mutlu edeceğine eminim.

Bir yarış değil. Bir hakaret değil. Bir karşı duruş değil. Kasıt hiç yok.

Sadece küçük bir hatır.

 
Dikkat! Kara liste geliyor PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Eylül 2011 12:36

Konut kredilerinde sıkı yönetim ilanı BDDK, hazırladığı genelge ile konut kredilerinde ‘sıkıyönetim’ ilan etti. Kredi kullanan da kullandıran da sıkı takip edilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların konut kredisi uygulamalarına ilişkin incelemesini tamamladı. İnceleme sonrasında, bankaların konut kredisi kullanımında bazı usulsüz işlemlere imza attıkları belirlendi. Bu tespitler üzerine düğmeye basan BDDK, konut kredilerinde ‘sıkıyönetim’ olarak nitelendirilen genelge yayınladı. Genelgede, konut kredisi kullanımını zorlaştıracak 4 düzenleme yer aldı.

Bankalar kara liste hazırlayacak STAR’ın ulaştığı genelgede, konut kredisindeki usulsüz işlemlerin özellikle ‘emlak ofisleri ve galericiler’ aracılığı ile kullanılan kredilerde yoğunlaştığına dikkat çekilerek, tüm bankalara, bu kapsamda kullanılan konut kredileri ile ilgili inceleme yapılması istendi. Genelgede, kredilere aracılık eden herhangi bir odaya bağlı olmayan galerici ve emlak ofislerine yönelik kara liste oluşturulması da istendi. Genelgede, tüketicilerin bankalara sunduğu gelir beyanlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, gelir beyanlarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtları ile karşılaştırılması, bu kapsamda kullandırılan kredilerin de mercek altına alınması hükmü yer aldı.

Genelgedeki düzenlemeler şöyle: -Banka Teftiş Kurulları, emlak ofisleri ve galericiler gibi meslek gruplarının aracılık ettiği konut kredilerinin tamamını inceleyecek. İnceleme sonucunda hazırlanan raporlar BDDK’ya sunulacak.

-Emlak odasına veya diğer meslek odalarına kayıtlı olmayan emlak ofisleri gibi aracılarla ilgili bir kara liste oluşturulacak. Genelgenin gönderildiği tüm bankalar, bu listeye katkı sağlayacak.

-Konut kredisi için verilen gelir beyanları SGK kayıtları ile karşılaştırılacak. Eksik veya yalan gelir beyanlarıyla ilgili işlem yapılacak.

-Bu kapsamda kullanılan bireysel krediler de incelenecek. Risk analizleri yapılacak. (STAR)

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 9 > 463

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.