Stopaj sıfırlandı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Perşembe, 30 Eylül 2010 20:48

Gelir Vergisi Kanununun yatırım araçlarıyla ilgili geçici 67'nci maddesinde yapılan değişiklikler ile yeniden düzenlenen stopaj oranları, yarından itibaren uygulanmaya başlanıyor.Bakanlar Kurulu'nun stopaj oranlarıyla ilgili Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, tam ve dar mükellef gerçek kişi ve kurumlar tarafından hisse senetlerine ve hisse senedi endekslerine dayalı olarak yapılan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören aracı kurumlar varantları dahil olmak üzere menkul kıymetler yatırım ortaklıkları hisse senetleri haricindeki hisse senetlerinden elde edilen kazançlara yüzde sıfır stopaj uygulanacak.

Bu oran, Kurumlar Vergisi Kanununun 2'nci maddesi kapsamındaki mükellefler ile münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artışı kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan mükelleflerden Sermaye Piyasası Kanununa göre kurulan yatırım fonları ve yatırım ortaklıklarıyla benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığınca belirlenenler tarafından elde edilen kazançlar hariç diğer kazançlar için yüzde 10 olacak.

Bu şekilde hisse senedi alım satım kazançları dışındaki diğer iratlar için sermaye şirketleri dışındaki mükellefler yüzde 10 stopaj ödeyecek.

Sözkonusu Karar uyarınca, 1 numaralı fıkra dışında kalan menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarından elde edilen gelirler de, tam ve dar mükellef ayrımı yapılmaksızın yüzde 10 stopaja tabi tutulacak.

Son Güncelleme: Perşembe, 30 Eylül 2010 20:53
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.