Temettü Endeksi Geliyor PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Pazar, 26 Haziran 2011 13:23

temet

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) 1 Temmuz'dan itibaren Temettü Endeksi ve Temettü 25 Endeksi'ni hesaplamaya başlayacağı bildirildi.Endekslerin senede iki defa gözden geçirileceği, bu gözden geçirmelerde belirlenen şirket değişikliklerinin göstergelere yansıtılacağı ifade edildi,

İMKB Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Temettü Endeksi ve Temettü 25 Endeksi'nin hesaplanmaya başlanmasına karar verildi. Başlangıç değerlerinin Ulusal 100 Endeks'in 30 Haziran 2011 tarihli kapanış değeri olması öngörüldü. Hisse Senedi Endeksleri Temel Kuralları'na dair 3 Aralık 2010 tarih, 353 sayılı Genelgenin iptal edilmesine hükmedildi. Ayrıca yeniden belirlenen temel kuralların kabulüne, endekslerin hesaplanmaya başlanacağı 1 Temmuz-31 Aralık 2011 döneminde Temettü Endeksi ve Temettü 25 Endeksi şirketleri ile Temettü 25 Endeksi için saptanan yedek şirketlerin oluşturulmasına karar verildi.

Temettü 25 Endeksi nasıl seçilecek?

Hisse Senedi Endeksleri Temel Kuralları'na uyarınca Temettü Endeksi, Son 3 senelik mali tablolarında kar bulunan, bu dönemlerle ilgili olarak nakit temettü dağıtmış ve en son açıklanan mali tablolarından geriye doğru 12 aylık dönemde karı olan şirketlerden oluşacak. Temettü 25 Endeksi ise, Temettü Endeksi'nde yer alan hisse senetlerinin arasından seçilen, değerleme günü itibariyle temettü verimlerinin büyükten küçüğe doğru sıralamasında ilk 2/3'lük dilimde yer alan ve fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri en büyük 25 hisse senedinden teşekkül edecek.

Şirketlerin dağıttığı temettü tutarları belirlenirken, borsada işlem görmeye başladıktan sonra ödenen temettüler dikkate alınacak. Bu tutarlardan aynı dönem içinde ortaklara rüçhan hakları kullandırılarak yapılan bedelli artırım tutarı ile rüçhan hakkı kullanım fiyatının çarpılması ile bulunan ortaklardan tahsil edilen tutar çıkartılacak.

Temettü endeksleri, mayıs ve kasım ayları sonu itibariyle senede iki defa gözden geçirilecek ve bu gözden geçirmelerde belirlenen şirket değişiklikleri, ocak-haziran ve temmuz-aralık dönemlerinde göstergelere yansıtılacak. Başlangıç değerleri, Ulusal 100 Endeks'in 30 Haziran 2011 tarihli kapanış değeri olacak.

 

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:19
 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.