Uzanların rekor tazminat davası sonuçlandı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Salı, 10 Ağustos 2010 20:38Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılmış çok önemli bir davayı daha kazandı. 19 milyar dolar tazminat talebiyle başlatılan yargılama Türkiye'nin lehine sonuçlandı.

Ürdün asıllı Saba Fakes tarafından Yatırım ve Uyuşmazlıkların Çözümü İçin Uluslararası Merkez'de açılan 19 milyar dolar tazminat talepli dava, TMSF'nin literatüre bir hukuk zaferi olarak geçecek mücadelesinin ardından Türkiye'nin lehine sonuçlandı.

Hollanda vatandaşı Fakes tarafından Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri'ne hissedar olduğu ve Telsim varlıklarının TMSF tarafından Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.'ye satışı sonucunda zarara uğradığı iddiasıyla Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan tazminat davası TMSF'nin profesyonelce yürüttüğü hukuk mücadelesinin ardından lehe çevrildi.

Türkiye Cumhuriyeti adına TMSF tarafından takip edilen 'tahkim' yargılaması üç yıldan daha kısa bir sürede sonuçlandırılarak büyük bir başarıya imza atılmış oldu.

Bugüne kadar tahkimde başlatılmış en yüksek tazminat miktarının talep edildiği davada TMSF, çalıştığı profesyonel hukukçular, uzman ekip ve belirlenen strateji kapsamında Uzan Ailesi tarafından özellikle yurtdışında açılmış tüm davalarda, hakimlerin kafasını karıştırmak ve davaları uzatmak için kullanılan ve yine Saba Fakes tarafından sözkonusu tahkim yargılamasında da kullanılacağı düşünülen birçok kafa karıştırıcı detayın tahkim içinde dile getirilmesinin önüne geçti.

Dünya Bankası Paris ofisindeki duruşmaların ardından hakem heyeti tarafından yapılan değerlendirme ve incelemeler sonucunda 14 Temmuz 2010 tarihinde; Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü İçin Uluslararası Merkez, sözkonusu tahkim başvurusunda yargılama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle, "Tahkim başvurusunun reddedilmesine", davacı Saba Fakes tarafından tahkim masrafları ile avukatlık ücreti ve masraflarının Türkiye Cumhuriyeti'ne ödenmesine karar verdi.

Kararın açıklanmasının ardından Saba Fakes tarafından ICSID Konvansiyonu kapsamında 120 gün içinde "Kararın geçersi kılınması" talebinde bulunulabilecek.

Daha önce de Telsim ve Rumeli Telekom'un Kazakistan'da yaptığı yatırım ve kurduğu GSM şirketiyle ilgili resmi makamlarla ortaya çıkan uyuşmazlıkta 'hakem heyeti' şirketler lehine karar vermiş ve Kazakistan, Telsim ve Rumeli Telekom'a 165 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı.

TMSF'nin iki önemli 'tahkim' davasını kazanmasının ardından Cem Uzan ile Enerji Bakanlığı arasında halihazırda süren Libananco Davası'nda da Türkiye'nin eli güçlenmiş oldu. (BLOOMBERG HT)

 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.