Şirket Haberleri
Ülker’den 1 milyar TL’lik hisse satışı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Pazar, 10 Temmuz 2011 10:42

Son dönemde yaptığı şirket alımlarıyla gündeme gelen Ülker Bisküvi’nin ana hissedarı Yildız Holding, şimdi de sahip olduğu şirketlerde 1 milyar TL’ye yakın hisse satışı yapmaya hazırlanıyor.Haziran başında Migros’ta Şok mağazalarını 600 milyon TL’ye satın alan Yıldız Holding ve Ülker Ailesi dün Ülker Bisküvi, FFK Fon Finansal Kiralama, Sağlam GYO, Gözde Finansal ve Kerevitaş’ta hisse satmak için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu. Hisse satışına konu olan şirketler arasında en büyük payı Ülker Bisküvi alıyor. Yıldız Holding, Orhan Özokur, Murat Ülker, Fatma Betül Ülker, Ali Ülker ve Ahsen Özkur, toplamda şirket sermayesinin yüzde 39.48’ine denk 113 milyon 165 bin adet Ülker Bisküvi hissesini satmak için MKK’ya kayıt yaptırdı. MKK’ya kaydettiren hisselerin dünkü kapanış fiyatına göre (5.48 TL) değeri 620.1 milyon TL’ye denk geliyor. Ülker Biskuvi’nin yüzde 20’si borsada işlem görüyor.

Yıldız Holding, sermayesi 35.5 milyon TL olan Gözde Finansal’da 28.4 milyon adet hisseyi satmak için MKK’ya kaydettirdi. Sermayenin yüzde 80.04’üne denk gelen bu hisselerin değeri ise 134.8 milyon TL seviyesinde. Gözde Finansal’ın halka açıklık oranı yüzde 18.

FFK’nın yüzde 80.04’ü satışta

Hisse satışı için MKK’ya başvurulan bir diğer grup şirketi ise FFK Fon Finansal Kiralama. Yıldız Holding, 46.8 milyon TL sermayeli FFK Fon Finansal Kiralama’nın yüzde 80.4’üne denk gelen 37.5 milyon adet hisseyi satacak. Bu hisselerin değeri 75.7 milyon TL düzeyinde bulunuyor.

Sağlam GYO’nun satışa konu olan yüzde 49.29 hissesinin değeri ise 45.5 milyon TL. Yıldız Holding’in gayrimenkul şirketi Sağlam GYO’nun, Yıldız Holding, Sinpaş GYO ve Akkök Grubu’nun 3 büyük ortak olduğu Saf Gayrimenkul ile birleştirme kararı almıştı.

Yıldız Holding, Kerevitaş’ın da yüzde 27.76’lık kısmını satmak için harekete geçti.

Grup şirketlerindeki hisse satışının dışında Ali Ülker, sahip olduğu 1.6 milyon adet Albaraka Türk hissesini satmak için MKK’ya başvurdu. Bu hisselerin değeri 3.7 milyon TL.(VATAN)

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 01:34
 
Bundan sonra ne olacak? PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 03 Temmuz 2011 18:04


Şike soruşturması kapsamında 12 ilde 40'a yakın kişi gözaltına alındı. Takım yöneticilerinin gözaltına alınması akıllara şu soruyu getirdi; "Şike yapıldığı kanıtlanan takımlara ne olacak?"

Sporda şiddet yasasına göre, yöneticileri şike yaptığı belirlenen takımlar hangi takım olursa olsun küme düşürülecek.

Kurala göre; şike yaptığı tespit edilen takım bir alt lige düşürülecek. Şikeye karışan isimlerin suçları sabit görülürse 5 ile 12 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecekler.

31 Mart'ta yürürlüğe giren Sporda Şiddet Yasası ne diyor?

Şike ve teşvik primi
MADDE 11 – (1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

(2) Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.

(4) Suçun;
a) Kamu görevinin sağladığı güven veya nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle,
b) Spor kulübünün yönetim kurulu başkan veya üyeleri tarafından,
c) Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde,
ç) Bahis oyunlarının sonuçlarını etkilemek amacıyla, işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Suçun bir müsabakada bir takımın başarılı olmasını sağlamak amacıyla teşvik primi verilmesi veya vaat edilmesi suretiyle işlenmesi halinde bu madde hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında indirilir.

(6) Bu madde hükümleri;
a) Milli takımlara veya milli sporculara başarılı olmalarını sağlamak amacıyla,
b) Spor kulüpleri tarafından kendi takım oyuncularına veya teknik heyetine müsabakada başarılı olabilmelerini sağlamak amacıyla,
prim verilmesi veya vaadinde bulunulması halinde uygulanmaz.
(7) Suçun spor kulüplerinin veya sair bir tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, ayrıca bunlara, şike veya teşvik primi miktarı kadar idari para cezası verilir. Ancak, verilecek idari para cezasının miktarı yüzbin Türk Lirasından az olamaz.
(8) Müsabaka yapılmadan önce suçun ortaya çıkmasını sağlayan kişiye ceza verilmez.

TAKIMLARA KÜME DÜŞME CEZASI
Ayrıca, şike ve teşvik primine karıştığı kanıtlanan kulüplere de Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 55. maddesi gereğince küme düşme cezası veriliyor.

Futbol Disiplin Talimatı'nın ''Müsabaka Sonucunu Etkileme'' başlığında yer alan 55. maddesi şöyle:

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

 

HTSPOR.COM

 

FENERBAHÇE SAYFASI

Son Güncelleme: Pazar, 03 Temmuz 2011 18:08
 
Galip ÖZTÜRK Varan’ı aldı PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Cuma, 24 Haziran 2011 21:38Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, Varan Turizm’i satın aldı. Metro Holding İletişim Direktörü Necmi Hatipoğlu, Galip Öztürk’in Varan Turizm’i Metro Turizm’den bağımsız olarak kendi adına satın aldığını bildirdi.

Varan Turizm’in bir süredir satış yönünde arayışta olduğunu ve çeşitli firmalarla görüştüğünü belirten Hatipoğlu, Galip Öztürk’ün geçen hafta yaptığı görüşmelerin ardından satışın gerçekleştiğini anlattı. Varan Turizm’in filosunda 43’ü öz mal olmak üzere 120 otobüs bulunduğunu söyleyen Hatipoğlu, Varan’ın marka değeri yüksek bir şirket olduğunun altını çizdi. Varan’ın 200 satış ofisinin de devralındığını bildiren Hatipoğlu, Varan otobüslerinin mola verdiği tesislerinin ise bu satın almaya dahil olmadığını söyledi.


Varan markası korunacak

Varan’ın karayolu ile yolcu taşımacılığında A ve A + segmentindeki yolculara hitap ettiğini hatırlatan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Varan’ın çizgisinden ödün vermeyeceğiz. Varan markasını koruyarak A ve A + sınıfında büyüme odaklı yapılanma içinde olacağız. Varan, yeni yatırımlarla daha çok yolcu taşır, daha çok sefer yapar duruma gelecek. Yeni personel alımına gideceğiz, yeni otobüsler alacağız. Varan’da uzun zamandır yeni yatırım olmadığı için otobüsler biraz yıpranmış. Filo yenileme konusunda gerekeni yapacağız.”

Hatipoğlu, Varan Turizm’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine ise Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) başkanlığı yapmış Rüştü Terzi’nin getirileceğini bildirdi.

 
Ülker satış haberiyle yine şaşırttı PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 24 Haziran 2011 21:36

Yaptığı uluslararası şirket alımlarıyla gündeme gelen Ülker, bu sefer bir satış haberine konu oldu.


Starbucks'ın en büyük rakibi ABD'li Caribou Coffee, Ülker'in kahve zinciri Cafe Crown'u satın aldı. Türkiye'nin önde gelen gruplarından Ülker, alışverişte. Geçen günlerde Şok'u 600 milyon liraya satın alarak discount (indirimli market) sektörüne adım atan Ülker, bünyesindeki kafe zinciri Cafe Crown'u ise dünyada Starbucks'un en büyük rakibi Caribou Coffee'ye sattı. Başarılı markaları satın alması ile ünlü Ülker'in Cafe Crown'u elden çıkaracağı uzun bir süredir sektörde konuşuluyordu.

16 ülkede 415 şubesi var Radikal gazetesinin haberine göre; 2003 yılında Yıldız Holding bünyesinde kurulan Cafe Crown'un 7 farklı şehirde 28 şubesi bulunuyor. Şubelerin yarısı franchise. 1992 yılında kurulan ABD'li Caribou Coffee'nin ise 16 ülkede 500'ün üzerinde şubesi bulunuyor.

Şirket, ABD pazarında Starbucks'tan sonra ikinci büyük kahve zinciri. 2010 yılında 283 milyon dolar ciroya ulaşan ABD'li zincirin dünya genelinde 6 binin üzerinde çalışanı bulunuyor.

200 milyon dolarlık rekabet Türkiye kahve pazarı 200 milyon dolarlık bir hacme ulaştı. Sert bir rekabetin yaşandığı sektörün iddialı oyuncuları arasında Starbucks, Robert's Coffee, Gloria Jeans, Illy, Caffee Nero, Testa Rossa, Kahve Dünyası, Lavazza, Coffee Republic yer alıyor. Caribou'nun da pazara adım atması ile rekabetin daha da artması bekleniyor.

 
Migros'tan Ülker'e şok PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 18 Haziran 2011 15:10

Şok indirim marketlerini Murat Ülker'e satan Migros, boş durmadı. Firma şimdi de uygun fiyata bol çeşidin satıldığı Mjet marketlerini büyütüyor

migros

Son Güncelleme: Pazar, 20 Mayıs 2012 02:20
Devamını oku...
 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 1 > 66

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.