Migros'tan Ülker'e şok Yazdır
Cumartesi, 18 Haziran 2011 15:10

Şok indirim marketlerini Murat Ülker'e satan Migros, boş durmadı. Firma şimdi de uygun fiyata bol çeşidin satıldığı Mjet marketlerini büyütüyor

migrosBünyesindeki indirim market markası Şok'u 600 milyon TL'ye bünyesinde Ülker'i de bulunduran Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Finansal Hizmetler'e satan Migros, şimdi de küçük metrekarelerde ağırlıklı jet kasalarla çalışan Mjet marketlerini büyütüyor. Sayıları 20'nin üzerine çıkan mağazaların konsepti dar alana mümkün olduğunca fazla çeşit ürün sığdırabilmek. 125 metrekarelik dükkanlarda 2 bin 500 çeşit ürün bulunuyor.

KÂR EDEN MAĞAZALARI VERMEDİ

Mjet ne Şok'taki fiyatlar kadar ucuz ne de Migros kadar pahalı. Yani ne bir indirim marketi ne de bir hipermarket. İkisinin ortasında konumlandırılan Mjet'lerin en büyük özelliği hızlı alışverişe imkân sağlaması. Jet kasalar insansız alışverişe imkan veriyor. Mjet'lerde kasanın yanındaki kahveciden karton bardakla kahve de satın alınabiliyor. Sektör yetkilileri Migros'un kâr etmeyen Şok'u Ülker'e çok iyi bir fiyata sattığını, hatta satıştan önce lokasyonu ve müşteri trafiği açısından iyi iş yapan bazı Şok mağazalarını da Mjet'e dönüştürdüğünü söylediler. Migros satıştan elde ettiği gelirle Mjet'i büyüterek yine Türkiye çapında bir zincire dönüştürecek. Marka, BİM'in stratejisinden farklı olarak gelir durumunun orta ve orta üstü grubun bulunduğu yerlerdeki mahalle arası bakkal ve marketlere rakip olacak.

Yereller Ülker'e tepki gösteriyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Selamet Aygün, "Tedarikçimiz Ülker'in rakibimiz olması federasyon üyeleri ve perakende sektörünü tedirgin etti" dedi. Ülker'in TPF'ye bağlı üyelerin raflarında ürünlerini sattığı ve ürünler arasında yüzde 10 gibi bir paya sahip olduğunu dile getiren Aygün, "Bu yeni durum 'Perakendenin önemli tedarikçisi aynı zamanda rakibimiz mi olacak?' sorusunu gündeme getirdi. Bu haksız rekabet durumunun ortadan kaldırılmasını bekliyoruz" dedi. Bu arada yerel market temsilcileri Ülker'den ses çıkmazsa toplu tepki gösterebileceklerini belirttiler.

sabah