Organik kumaşa talep artıyor PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Pazar, 17 Nisan 2011 20:08

Bossa'nın ürettiği 'organik kumaş'a talep giderek artıyor.SİVRİSİNEK kovan gömleklik kumaş da üreten ve kumaş üretim sektörünün önde gelen temsilcilerinden, dünyaca ünlü markalara tekstil ürünü veren Bossa, kimyasal madde içermeyen, organik pamuktan ürettikleri, giysi kaynaklı kanser ve türevi hastalıklara yakalanma riskini en aza indiren 'organik kumaş'a talep giderek artıyor.

Bossa Dış Giyim Tekstil İşletmeleri İnsan Kaynakları Müdürü Regaib Baykal, sertifikalı organik pamuktan kumaş üretiminin sektörde yenilik olduğunu söyledi. Baykele, bu kumaşın toplam üretimin şimdilik binde 5 oranında olduğunu söyledi. Organik kumaş üretimini arttırmayı planladıklarını ancak, hammaddesi olan 'organik pamuk' üretiminin yetersiz olduğunu anlatan Baykale, şöyle dedi:

"Pamuk daha tarladayken kimyasal maddelerin kullanılmadığının sertifikasyonu sağlanıyor. O şekilde sertifikalı pamuktan nihai ürünler üretiyoruz. Özellikle Avrupa'da yüksek gelir grubundaki nihai tüketiciler organik pamuktan üretilmiş kumaşları, bunlardan dikilmiş ürünleri tercih ediyor. Bunlar da diğer elyaflara göre fiyat olarak çok yüksek. Tüketici bu organik, geri dönüşümlü ürünlere ekstra bir ücret vermeye hazır. Ürünün ciddi bir pazarı var. Organik pamuklu kumaşları da özellikle sağılığına özen gösteren bir kitle önemsiyor. Organik kumaşta fiyat, ipliğin kalınlığına göre değişmekle birlikte metrede 1-3 Euro daha pahalı olabiliyor. Giysiler nedeniyle kanser ve türevi hastalıklara yakalanma riskini en aza indiren organik kumaş üretiminin pazar payı her geçen gün artıyor. Ancak, organik kumaşı üretebilmeniz için organik pamuk bulmanız lazım ve şu an dünyadaki organik pamuk alanları da oldukça kısıtlı. Şu an bizim bu alanda yaptığımız üretim, toplam üretimimizin yaklaşık binde 5'i civarında."

SİVRİSİNEK KOVAN GÖMLEK
Yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını anlatan Baykal, yıkama laboratuarı kurduklarını, müşterilere yıkanmış mamul olarak sunum yaptıklarını belirterek, "Daha önce üretimini yaptığımız anti-selülit kot kumaşlarımız, sivrisinek kovuculu gömleklik kumaş, ütü gerektirmeyen non-iron dediğimiz kumaşlarımızla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Bu kumaşları dünya markalarına veriyoruz, onlar da ürün haline getirip tüketiciye sunuyor. Bununla birlikte bizim kumaşta asıl sağlamaya çalıştığımız, geri dönüşümlü ürünleri yaygınlaştırmak. Doğaya ve çevreye karşı duyarlı toplumlarda tercih edilen ürünler. Geri dönüşümlü kağıt gibi, bu da geri dönüşümlü kumaş olarak tanımlanabilir. Bunu da, eskiden kumaş haline getirilmiş elyafların tekrar bozularak, iplik haline getirilip dokumasıyla elde ediyoruz. Bu tür ürünleri yaygınlaştırırsak, ekolojik dengeye sahip çıkmış oluruz" diye konuştu.

Bossa Dış Giyim Tekstil İşletmeleri İnsan Kaynakları Müdürü Regaib Baykal, 2009 ve 2010 yıllarında, kendilerini tekstil sektöründe en fazla etkileyen etkenin pamuktaki hammadde fiyatlarındaki artış olduğunu anlattı. Baykal, buna karşın Avrupa'nın, son dönemlerde artık yakın coğrafya olması nedeniyle Türkiye'yi tercih ettiğini bildirdi. Bu yıl, geçen yıla göre satışlarını yüzde 20 arttırmayı planladıklarını anlatan Baykal, hedeflerinin 50 milyon metre ve 250 milyon dolar satış olduğunu kaydetti.

'TEKSTİL ARTIK DAHA UCUZ OLMAYACAK'
Baykal, tekstil sektörünü en fazla etkileyen olayın pamuktaki fiyat artışı olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçte tekstilin ucuz olma devrinin bir süre sona ereceğini öngördüğünü sözlerine ekleyen Baykal, şunları söyledi:

"2015'e kadar hammadde fiyatlarının yüksekliği nedeniyle kumaş fiyatları da yüksek olacak. Dünyada pamuk fiyatları çok yükseldiği için pamuk artık değerli bir ürün haline geldi. Bu sebeple de arz yükseliyor. Arz talebe ne kadar yaklaşırsa fiyat belli bir dengeye oturacaktır. Şu an 5 dolarlara yaklaşmış bir pamuk fiyatı çok yüksek bir fiyat. Sadece Adana ya da Türkiye'de yükselmedi, her yerde fiyat artışı oldu. Bunlarla birlikte, bundan sonraki dönemde Uzakdoğu ülkelerinin sahip olduğu dezavantajların da etkisiyle, Türkiye'nin AB ülkelerine satışlarında da yükselme olacaktır. Ayrıca Uzakdoğu'dan gelen ucuz kumaşlarla yapılan nihai ürünler yerine daha kaliteli, Türkiye'de üretilmiş kumaşlar ile ortaya çıkan ürünlerle fiyatların iç piyasada yüzde 10- 15 kadar artacağını düşünüyorum."

Tahsin ÜLKER/ADANA, (DHA)

 

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.