Şirket Haberleri
Şekerbank sendikasyon kredisi aldı PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 24 Aralık 2010 20:50

Banka, uluslararası piyasalardan 35 milyon dolar ve 41 milyon euro olmak üzere 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi sağladı.

İSTANBUL - Şekerbank uluslararası piyasalardan 35 milyon USD ve 41 milyon Euro olmak üzere 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi sağladı. Krediye ilişkin anlaşma 22 Aralık 2010 tarihinde imzalandı.

Bankadan KAP’a yapılan bilgilendirmede; kredi işleminin 11 bankanın USD ve Euro cinsinden katılımı ile gerçekleştiği belirtildi. Söz konusu kredinin, Commerzbank Aktiengesellschaft, Bank of Montreal, Intesa Sanpaolo S.p.A. ve Wells Fargo Bank, National Association'dan oluşan düzenleyici bankalar grubu tarafından yönetildiği bilgisi verilirken, kredinin dış ticaretin finansmanında kullanılacağı kaydedildi. Kredinin baz faiz oranı LIBOR (EURIBOR) + %0.90 olarak belirlendi.

 
11 ayda 45 bin 610 şirket kuruldu PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Cuma, 24 Aralık 2010 20:48

Kurulan şirket sayısı 2010 yılının Ocak-Kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.4 arttı.

ANKARA – Kurulan şirket sayısı 2010 yılının ilk 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.4 artarak 45 bin 610’e yükselirken, kapanan şirket sayısı yüzde 9.1 artışla 9 bin 679’a ulaştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2010 yılı Kasım ayına ait kurulan kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, bu yılın ilk 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısında yüzde 16.4 artış yaşandı. Böylece geçen yılın Ocak-Kasım döneminde 39 bin 182 şirket kuruluşu gerçekleşirken bu sayı bu yılın aynı döneminde 45 bin 610 oldu. Anılan dönemde kooperatif sayısı yüzde 35.5 artarak bin 423’e çıktı. Gerçek kişi ticari işletmesi sayısında ise yüzde 14.3 oranında artış meydana geldi. Böylece gerçek kişi ticari işletmesi sayısı 45 bin 982 oldu.

Kapanan şirket sayısında yüzde 9.1 artış

Bu yılın Ocak-Kasım döneminde kapanan şirket sayısında yüzde 9.1 artış görüldü. Geçen yılın ilk 11 ayında kapanan şirket sayısı 8 bin 873 iken bu sayı söz konusu dönemde 9 bin 679 olarak gerçekleşti. Kapanan kooperatif sayısı yüzde 3.9 artarak bin 675 olurken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise yüzde 9 azalarak 27 bin 479 olarak gerçekleşti.

Kurulan şirket sayısı kasımda yüzde 21 azaldı

2010 yılı Kasım ayında kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 21 azalarak 3 bin 316’ya geriledi. Anılan dönemde kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı bir önceki aya göre yüzde 14.6 azalarak 3 bin 565’e düşerken, kurulan kooperatif sayısı ise yüzde 5.6 azalışla 84 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde kapanan şirket sayısında ise yüzde 17.8’lik bir azalma meydana geldi. Böylece Kasım ayında 633 şirket kapanışı gerçekleşti. Söz konusu dönemde kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı bir önceki aya göre yüzde 21.2 oranında azalarak 2 bin 118’e geriledi. Anılan dönemde kapanan kooperatif sayısı ise 122 oldu.

 

 
İş Bankası, Rusya'da banka için BDDK'dan izni aldı PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 19 Aralık 2010 16:40

Rusya'da faaliyet gösteren Closed Joint Stock Company Bank Sofia'nın satın alınması için BDDK'dan izin çıktı.

İSTANBUL - İş Bankası, Rusya'da banka alımı için BDDK'dan gerekli izni aldı.

Banka'nın KAP'a yaptığı bilgilendirmede; "Bankamızca, Rusya'da faaliyet gösteren Closed Joint Stock Company Bank Sofia'nın satın alınmasına ilişkin olarak gerekli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu izni alınmıştır" denildi.

 
Turkcell: Sırbistan Telekom için karar yok PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 19 Aralık 2010 16:35

Turkcell, Sırbistan Telekom ihalesine teklif verdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

İSTANBUL - Turkcell, Sırbistan Telekom ihalesine ilişkin alınmış bir kararlarının bulunmadığını duyurdu.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, bazı basın yayın organlarında, "Sırbistan Telekom'un yüzde 51'lik çoğunluk hisse satışı ile ilgili olarak Turkcell'in en iyi teklifi verdiği" haberlerinin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "Şirketimiz, çevre ülkelerdeki potansiyel iş geliştirme projelerini yakından takip etmektedir ve bu kapsamda Sırbistan Telekom ihalesiyle ilgili olarak da inceleme ve araştırma çalışmalarını yürütmektedir. Ancak, şirketimiz tarafından ihaleye katılma veya teklif verme konusu ile ilgili alınmış herhangi bir karar bulunmamaktadır" denildi.

Konu ile ilgili olarak kamunun bilgilendirilmesi gereken bir hususun gerçekleşmesi durumunda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili tebliği gereğince kamuya duyuru yapılacağı bildirildi.

 
İlk banka bonosu ihracı tamamlandı PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 19 Aralık 2010 16:34

Akbank'ın 1 milyar liralık bonosunda faiz yüzde 7.28, fiyat 96,571 TL olarak gerçekleşti.

İSTANBUL - Akbank, bir mevduat bankası tarafından Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilmiş ilk banka bonosu ihracını tamamladı.

Banka'dan yapılan açıklamada, 9-10 Aralık tarihlerinde talep toplama işlemleri tamamlanan, faiz oranı yüzde 7.28 olarak belirlenen 178 gün vadeli bononun fiyatının 96,571 TL olarak gerçekleştiği bildirildi. Toplanan talep neticesinde bononun yüzde 96,57'si Yurt İçi Kurumsal yatırımcılara, yüzde 3,43'ü ise Yurt İçi Bireysel yatırımcılara tahsis edildi.

Akbank'ın, bono ihracı ile ilgili açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, "Gelişmiş finans piyasalarında olduğu gibi ülkemizde de hem devlet bonolarının hem de şirketlerin ve banka bonolarının işlem gördüğü bir sürece giriliyor.

Akbank olarak yurt içindeki banka bonosu ihracımız ile bu anlamda bir öncü oluyoruz. Başarıyla tamamladığımız bono ihracımız yatırımcıların Akbank'ın sürdürülebilir yüksek performansına ve Bankamızın geleceğine duyduğu güvenin bir teyidi. Akbank olarak ilklere imza atmaya ve yatırımcılara yenilikçi finansal enstrümanlar sunmaya devam edeceğiz" dedi.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 6 > 66

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.