Şirket Haberleri
Torunlar, 13 Ekim'de talep toplayacak PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 09 Ekim 2010 17:47

Fiyat aralığını 5,50 – 7,50 TL olarak belirleyen firma, yüzde 25,16'sını halka arz edecek.

İSTANBUL - Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıklarından Torunlar GYO'nun halka arzında talep toplama tarihleri belirlendi. Torunlar GYO halka arzında talepler 13-14-15 Ekim 2010 tarihlerinde toplanacak. Halka arz fiyat aralığı 5,50 – 7,50 TL olan Torunlar GYO'nun hisselerinin % 25,16'sı halka arz edilecek.

Torunlar GYO halka arzında hisselerin % 20'lik bölümü yurtiçi yatırımcılara, % 80'i yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Halka arzda yurtiçi bireysel yatırımcılar; ilgili teminatları kabul eden konsorsiyum üyelerinden likit fonları, döviz ve DİBS'lerini teminat göstererek talepte bulunabilecekler. Halka arzda, sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemleri birlikte kullanılacak.

2.65 milyar TL portföy değerine sahip Torunlar GYO'nun, tamamlanmış projeler bazında portföyünün yüzde 89'unu kira geliri elde edilen AVM yatırımları oluşturuyor. Torunlar GYO, portföyünde yer alan arsalar üzerine geliştirdiği projeler için de 2014 yılı sonuna kadar 858 milyon TL yatırım planlıyor.

Halka arz edilecek hisselerin % 80'i yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrılırken, % 20'lik bölüm yurtiçi yatırımcılara ayrıldı. Yurt içi yatırımcılara ayrılan toplam arzın % 10'u yurtiçi bireysel yatırımcılara diğer % 10'u ise yurtiçi kurumsal yatırımcılara yapılacak. Torunlar GYO'nun halka arzına yurt içinde İş Yatırım liderliğinde 30 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum, yurt dışında ise İş Yatırım'la beraber JP Morgan aracılık ediyor.

14 yılda devleşti

1996 yılında kurulan Toray İnşaat'ın, 2008 Ocak ayında SPK onayı ile gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesiyle Torunlar GYO adını alan şirket bugün Türkiye'nin lider alışveriş merkezi projeleri geliştiren şirketlerinden. Firmanın tamamlanmış projeleri arasında Bursa Zafer Plaza, Bursa Korupark AVM ve Korupark Evleri bulunuyor. Torunlar GYO'nun % 99,99 pay ile Antalya Deepo Outlet, Yeni Gimat'taki % 14,83 pay sahipliği ile Ankamall ve Crowne Plaza, % 44,6 pay ile Marmaris Netsel Marina ve % 41,4 pay ile Nishİstanbul projelerinde yatırımları bulunuyor. Torunlar GYO'nun İstanbul'daki ilk AVM yatırımı Torium Alışveriş Merkezi'nin ise Ekim ayında açılması planlanıyor.

Torunlar GYO'nun planlanan yatırımları arasında ise Mall Of İstanbul, Torun Tower, Kemankeş Butik Otel ve Turkmall ortaklığı ile gerçekleştirilen Samsun Bulvar AVM bulunuyor. Yatırımların 2010-2011 yılı içerisinde başlatılması hedefleniyor.

 
Sabancı 4 şirketini daha halka açıyor PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 04 Ekim 2010 19:12Sabancı Holding, uygun zaman ve zeminde şirketlerinden Enerjisa, Teknosa, Temsa ve Avivasa’yı halka arz etmeyi planlıyor.

Holdingin halka açılma hedeflerini düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan CEO Zafer Kurtul, "Bizim Bileşik Endeks’te şu an itibariyle 12 şirketimiz bulunu yor. Bu şirketlerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası içindeki payı yüzde 13. Bunlara ilave olarak uygun bir zaman ve zeminde Enerjisa, Teknosa, Temsa ve Avivasa’yı da halka arz edeceğiz." dedi.

 
Denizbank, sendikasyon kredisi aldı PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 01 Ekim 2010 16:53
Denizbank, uluslararası piyasalardan Standard Charted ve Wells Fargo koordinatörlüğünde 650 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı.


Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, kredinin tamamının ihracatın finansmanında kullanılacağını bildirdi.

Sendikasyon kredisi için düzenlenen imza töreninde Denizbank Genel Müdür Hakan Ateş verdiği bilgilerde kredinin Dolar ve Euro olmak üzere iki dilimden oluştuğunu belirtti.12 ülkeden 30 bankanın katılımıyla sağlanan kredi bir yıl vadeli olacak. Kredinin toplam maliyetinin ise yıllık Libor / Euribor + yüzde 1.3 olduğu açıklandı.

-"KREDİNİN TAMAMI İHRACATIN FİNANSMANINDA KULLANILACAK"-

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş sağladıkları sendikasyon kredisinin tamamının ihracatın finansmanında kullanacaklarını söyleyerek temiz edilen sendikasyon kredisinin geniş bir katılımla sağlandığına dikkat çekti. Türkiye'nin uluslararasında platformda risk priminin giderek düştüğünü belirten Hakan Ateş "Krediyi piyasadaki mevcut en iyi şartlar ve maliyetlerle temin ettik.

Dünya piyasalarının içinde bulunduğu ortamda böylesine önemli bir meblağda ve bu şartlarda kredi temin etmek, Denizbank'ın gücünü de ortaya koymuştur" dedi. Ateş, girişimciler için yeni kaynak yaratmaya ve alternatif çözümler üretmeye devam edeceklerini bildirdi.

(ANKA)

Son Güncelleme: Cuma, 01 Ekim 2010 18:29
 
PİYASA YAPICILIĞI UYGULANAN HİSSELER PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 01 Ekim 2010 15:42

Yeni dönemde yatırım ortaklıklarında piyasa yapıcısı kurumlar belirlendi

İMKB’NİN KONUYLA İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Piyasa Yapıcılı Sürekli Müzayede İşlem Yöntemine Geçen Paylar;


Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ATLAS.E),
(Piyasa yapıcı üye: MTY),

Avrasya Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AVRSY.E),
(Piyasa yapıcı üye: MTY),

Merkez B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MZBYO.E),
(Piyasa yapıcı üye: MTY),

Metro Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (METYO.E),
(Piyasa yapıcı üye: MTY),

Info Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (INFYO.E),
(Piyasa yapıcı üye: IYF),

Infotrend B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IBTYO.E),
(Piyasa yapıcı üye: IYF),

Son Güncelleme: Cuma, 01 Ekim 2010 18:29
 
1.2 milyar TL'lik rekor teklif PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 30 Eylül 2010 20:59

Emlak GYO’nun Ayazağa’daki 242 dönüm arsasına biçilen muhammen bedel ikiye katlandı
TOKİ iştiraki Emlak GYO’nun İstanbul Ayazağa’daki arsası için şirkete 1.2 milyar TL’lik hasılat payı teklif edildi. Dün gerçekleştirilen ihalenin ikinci oturumunda Metal Yapı-Özüm Petrol-Yeşil İnşaat-NASA İnşaat-K Yapı Gayrimenkul-Taşçılar Madencilik Ortak Girişimi 3.2 milyar TL’lik toplam hasılat üzerinden Emlak GYO’ya yüzde 37.1 pay, yani 1.2 milyar TL önererek en yüksek teklifi verdi. Konsorsiyum, artan gelir üzerinden de şirkete yüzde 37.20 oranında pay vermeyi taahhüt etti.

6 şirketten oluşan konsorsiyuma dün yeni bir şirket daha eklendi. Tekstil ve denim sektöründe faaliyet gösteren Leke Jeans’in de katılmasıyla konsorsiyum 7 ortaklı yapıya döndü.

AĞAOĞLU VE ESER KOVALADI
İhalenin ilk oturumunda 10 şirket teklif vermişti. Dünkü ikinci oturumda ise Emay İnşaat, Türkerler İnşaat’ın bulunduğu ortaklık ve Erciyes Endüstri’nin bulunduğu konsorsiyum ihaleden çekildi. Geri kalan 7 teklif istekli arasında 3 sözlü, 1 de yazılı tur yapıldı. Buna göre, en yüksek ikinci teklifi Ali Ağaoğlu’nun şirketi Akdeniz İnşaat, üçüncü en yüksek teklifi ise Eser Mühendislik-Eser Üst Yapı ortaklığı verdi. Soyak, Artaş İnşaat, Nurol-Mesa ortaklığı ile Eroğlu Yapı geride kaldı. İhalede oluşan rakamla, 604 milyon 940 bin TL olarak beklenen asgari bedel (muhammen bedel) ikiye katlandı.

‘UZUN ZAMANDIR BÖYLE İHALE OLMADI’
Ayazağa’daki 242 dönümlük arazinin hasılat paylaşımı modeliyle yapılan ihalesi, Emlak GYO için rekor bir gelirin habercisi oldu. Şirketin bugüne kadar yapılan hasılat paylaşımı ihalelerinde teklif olarak aldığı en yüksek gelir, Şubat 2010’da Varyap-GAP İnşaat ortak girişiminin Ataşehir’deki 99 dönümlük araziye verdiği 1.1 milyar TL’lik toplam gelir üzerinden 501 milyon TL pay idi. İki arazi arasında büyüklük açısından ciddi fark olmasına rağmen 1.2 milyar TL’nin gerçek bir gelir rekoru olduğunu ifade eden Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Uzun zamandır böyle bir ihale görmemiştik. Bu kıyasıya yarış ve oluşan güzel rakam piyasadaki ve sektördeki canlanmanın bir işaretidir diye algılıyoruz. Rekor kırıldı” dedi.

KONUTLARIN FİYATI DA YÜKSELDİ
194 dönümü konut alanı olan ve 5 bine yakın konut inşa edilebilecek arazide, bu rakamlara göre, konutların metrekare fiyatının da yükseldiğini belirten Kurum, “Biz ulaşılabilir bir fiyat düşünmüştük. Fakat görünen o ki, metrekare fiyatı nereden baksanız 4 bin 500 TL’yi bulur. Yine de proje ortaya çıkmadan bu konuda kesin bir şey söylemek doğru değil. İhale sonucunu 1 hafta içinde açıklayacağız” diye konuştu.

‘Rakam düşük, araziyi çok iyi şartlarda aldık’
En iyi teklifi veren konsorsiyumda yer alan Yeşil İnşaat’ın sahibi Engin Yeşil, 1.2 milyar TL’lik rakamı çok iyi bulduklarını belirtti. Yeşil, “Böyle bir araziyi çok iyi şartlarda aldık. Türkiye’nin bugünkü şartlarına göre, yapacağımız projenin mükemmel getirisi olacağına eminiz” dedi. ABD’li ‘Emlak Kralı’ Donald Trump’ın Türkiye’deki projelerinde isim hakkına sahip olan Yeşil, “Kendisi bu proje için de arzulu” yorumunu yaptı. Konsorsiyumun yüzde 50’nin üzerinde payla lideri olan Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklı da, ihalenin onaylanması durumunda Emlak GYO’ya 250 milyon TL’lik bir ön ödeme yapacaklarını belirterek, “1.5 milyar TL’lik yatırımla, Türkiye’de olmayan bir proje yapacağız. İnşaata 3-4 ay içinde başlamak istiyoruz. Mimari proje yarışması açacağız” dedi.

‘En büyüklerin önüne geçtik’
Ömer Saçaklı, ihalede Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin önüne geçmelerini şöyle değerlendirdi: “Türkiye’nin önemli inşaat şirketlerinden Yeşil İnşaat’ın gayreti, en büyük tekstil firmalarından Leke Jeans’in inşaat işine girme arzusu ve heyecanı, Regnum’un eski ortağı ve K Yapı’nın sahibi Murat Karaduman’ın mimarlık ve inşaat tecrübeleri, Metal Yapı’nın proje geliştirme tecrübesi birleşince en büyük firmaların önüne geçtik.”

Denimciler arazi için yarıştı
Emlak GYO’nun İstanbul Ataşehir’deki merkezindeki ihale salonu, uzun zamandır ilk kez bu kadar kalabalıktı. Akdeniz İnşaat’ın sahibi Ali Ağaoğlu ve  Genel Müdür Hasan Rahvalı, Soyak Holding’in patronu Erkut Soyak ve CEO Vekili Emre Çamlıbel, Artaş İnşaat’ın sahibi Süleyman Çetinsaya’nın da aralarında bulunduğu sektörün önde gelen yöneticileri kıyasıya yarıştı. Eryap’ın ve denim markası Colins’in sahibi Nurettin Eroğlu da salonda bulundu. Ancak en iyi teklif Leke Jeans’in de ortak olduğu konsorsiyumdan geldi.

En iyi teklifi kimler verdi?
Metal Yapı: Konsorsiyumda yüzde 50’nin üzerinde payla lider. Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinde geliştirdiği konut projeleriyle öne çıkıyor. Fatih’teki Historia Alışveriş Merkezi’nin ortağı. Florya’da bir proje daha yapıyor.

Özün Petrol: Metal Yapı’nın iştiraki.

Leke Jeans: Sahibi, Cengiz Acar. 400 mağazalı büyük bir hazır giyim ve jean markası. 4 bin çalışanı var. Konsorsiyuma dün dahil oldu. İlk inşaat işi bu arazi.

K Yapı Gayrimenkul: Sahibi, Mimar Murat Karaduman, Öztürk Ailesi’nin gayrimenkul şirketi Regnum’un eski ortağı. Yüzde 10 hissesini 2008’de satarak şirketten ayrıldı.

Yeşil İnşaat: Yeşil Kundura’nın sahibi Yeşil Ailesi’nin gayrimenkul şirketi. Beylikdüzü’ndeki Innovia projesine devam ediyor. Trump markasının Türkiye’deki isim hakkı ortağı.

NASA İnşaat: ABD Savunma Bakanlığı’nın Afganistan’daki askeri üs ve karargahlarına servis hizmeti veren, İncirlik Üssü’ne şantiye ve karargah hizmeti veren firma.

Taşçılar Madencilik: Cephe firması.

GAZETE HABERTÜRK - MENEKŞE ATASELİM

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 8 > 66

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.