Şirket Haberleri
Katmerciler, Borsa'da işlem görmek için başvurdu PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 29 Eylül 2010 19:32


Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi'nin halka arz edeceği hisse tutarı 3 milyon lira, halka arz sonrası sermayesi ise 12 milyon 500 bin lira olacak.

İSTANBUL - Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., Borsa'da işlem görmek üzere dün başvuruda bulundu.

İMKB'nin internet sitesinde yayımlanan duyuruda yer alan bilgilerde, Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi'nin halka arz edeceği hisse tutarı 3 milyon lira, halka arz sonrası sermayesi ise 12 milyon 500 bin lira olarak görülüyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1985 yılında İsmail Katmerci tarafından ikinci grup şirketi olarak kuruldu. Üretim tesislerini 1993 yılında 14.500 metrekare arsa üzerinde 3.200 metrekare kapalı alanda yürütmek üzere İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi-Çiğli adresine taşındı. 1996 yılında kapalı alan 3.300 metrekare artırılarak 6.500 metrekareye çıkarıldı.

Katmerciler halen İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde 31.500 metrekare arsa üzerinde 12.000 metrekaresi kapalı alanda araç üstü ekipman üretimi yapmaya devam ediyor.

1998 yılında Japonya'ya ihracata başlayan şirket, bugüne kadar Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Ortadoğu'ya uzanan geniş bir coğrafyada 39 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

 
SPK'dan Halk GMYO'nun kuruluşuna onay PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Pazar, 19 Eylül 2010 12:45


Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı 477 milyon lira sermaye ile kurulucak

ANKARA  - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin 1 milyar 500 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içinde 477 milyon lira çıkarılmış sermaye ile kurulmasına ilişkin talebi olumlu karşıladı.

SPK'nin haftalık bültenine göre, Kurul, Diyarbakır Tuğla ve Kiremit Sanayii ve Ticaret A.O'nun, ortak sayısının 200'ün altında olması ve sermayesinin yüzde 95'inin 20'den az sayıda (8) ortağa ait olması nedenleriyle Kurul kaydından çıkarılması talebinin olumlu karşılanmasına karar verdi.

Bültende, Finans Finansal Kiralama A.Ş. paylarına yapılan zorunlu çağrı sürecine ilişkin olarak, Ankara 15. İdare Mahkemesinin 13 Ağustos 2010 tarihli kararı ile SPK'nin 14 Haziran 2010 tarihli kararının yürütmesinin durdurulduğu anımsatıldı. Bu çerçevede kurul, zorunlu çağrı yükümlülüğü bulunan National Bank of Greece S.A. (NBG) tarafından Finans Finansal Kiralama A.Ş. paylarına uygulanacak çağrı fiyatı olarak 2,60 liralık fiyata, 18 Ağustos 2006 tarihinden itibaren kırk beş gün sonrasından başlayarak çağrının tekrarlanacağı ödeme gününe kadar geçen her gün için Türkiye Bankalar Birliğince açıklanan haftalık TRLIBOR oranı uygulanarak hesaplanacak faizin eklenmesiyle elde edilecek fiyat üzerinden çağrının yenilenmesini kararlaştırdı.

Kurul, Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş'nin halka açılması amacıyla esas sözleşmesinin bazı maddelerinin tadiline ve 25 milyon lira tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçişine izin verilmesi talebini olumlu karşıladı.

Kurul, Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin, kurucusu olduğu "Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. A Tipi Karma Fonu"nun "Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Özel Sektör ve Kamu SGMK B Tipi Değişken Fonu"na dönüşümü nedeniyle yapılacak içtüzük değişikliğine izin verilmesine ve dönüşüme ilişkin duyuru metninin yayımlandığı tarih ile yeni hususların yürürlüğe giriş tarihi arasında kalan süre zarfında başvuru konusu fonun yeni katılma payı satışlarının durdurulmasına karar verdi.

SPK, Bizim Menkul Değerler A.Ş'nin (Aracı Kurum) ortaklık yapısı değişikliğine izin verilmesi başvurusunu, HSBC Bank A.Ş. Koruma Amaçlı Şemsiye Fonuna bağlı B Tipi yüzde 100 Anapara Koruma Amaçlı Onbirinci Alt Fonunun birinci ihraç katılma paylarının halka arzına ilişkin talebi olumlu karşıladı.

Menkul kıymet ihraçları

Öte yandan, Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. 4 milyon 200 bin lira bedelli, Despec Bilgisayar Pazarlama ve Ticaret A.Ş. 500 bin lira ve İhlas Yayın Holding A.Ş. 60 milyon lira halka arz edilmesi yoluyla hisse senedi ihracı için kurula başvurdu.

Vakıf Emeklilik A.Ş. Büyüme Amaçlı Grup Katılım Esnek Emeklilik Yatırım Fonu, Yatırım Fonu Katılma Belgesi ve Emeklilik Yatırım Fonu ihracı nedeniyle kurula başvurdu.

Kurul, Anadolu Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. unvanlı bir girişim sermayesi yatırım ortaklığının kuruluşuna ilişkin esas sözleşmenin onaylanması yönündeki talebi, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin 1 milyar 500 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içinde 477 milyon lira çıkarılmış sermaye ile kurulmasına ilişkin talebi, UniCredit Menkul Değerler A.Ş'nin yatırım danışmanlığı faaliyetinde bulunmasına ilişkin başvurusunu olumlu karşıladı.

 

 
LİMAK'IN LİSANSI SONA ERDİRİLDİ PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 18 Eylül 2010 21:13
Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Tunceli'deki Uzunçayır HES projesinin üretim lisansı iptal edildi


//

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin Tunceli'deki Uzunçayır HES projesinin üretim lisansı, İlkem Mühendislik Elektrik Üretim Makina İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin Karaköy HES üretim lisansı ve Mil-Ten Müteahhitlik Hafriyat ve Ticaret Limited Şirketinin otoprodüktör lisansı sona erdirildi. Alenka Enerji üretim ve Yatırım Şirketinin üretim lisansı da iptal edildi.
EPDK, Turcas Gaz Toptan Satış A.Ş, Aktif Doğal Gaz Ticaret A.Ş ve Petgas Doğalgaz Servis Test Mühendislik Müşavirlik Sanayi ve Ticaret A.Ş, Erdgaz Doğalgaz Toptan Satış A.Ş ve Hattuşa Enerji Gaz İthalat ve Sanayi Ticaret A.Ş'ye de 10 yıl süreyle ithalat spot lisansı verdi. Hattuşa Enerji Gaz İthalat ve Sanayi Ticaret A.Ş'ye ayrıca toptan satış lisansı verildi.

Kurul, Erdgaz Doğal Gaz Toptan Satış A.Ş'nin toptan satış lisansını ise sona erdirdi.
EPDK, 16 kuruluşa da Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde madeni yağ, ihrakiye teslimi ve iletim lisansı verdi. 2 firmanın LPG depolama lisansı da sonlandırıldı

 
Yıldız Holding'e ikinci Alman ortak geldi PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Cumartesi, 18 Eylül 2010 10:10

Obaçay için Alman Laurens Spethman ile ortaklığa giden Yıldız Holding, meyve suyunda ise Alman Eckes-Granini Group ile el sıkıştı. Ortaklar meyve suyu alanındaki premium markalarını farklı pazarlara açmak için işbirliği yapacak

Son Güncelleme: Cumartesi, 18 Eylül 2010 10:21
Devamını oku...
 
16 ülke Türkiye'nin dilinden konuşacak! PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 17 Eylül 2010 21:04


Rekabetten vize çıktı. Türk Telekom fiber ipekyoluyla Avrupa'ya altından girdi


Rekabet Kurulu, haftalardır merakla beklenen vizeyi bugün verdi. Türk Telekom'un Avrupa'nın en büyük fiber optik ağına sahip olan Invitel'i satın almasının önünde hiçbir engel kalmadı. Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Invitel Holdings A/S ile Invitel International’ın hisselerinin yüzde 100’ünün 221 milyon Euro karşılığında satın alınmasına ilişkin bir hisse alım anlaşması imzaladı.  Türk Telekom bu alım için yaklaşık 197 milyon Euro ödeyecek. 17 BİN KİLOMETRELİK OPTİK AĞ
Invitel International, Orta ve Güneydoğu Avrupa’da 16 ülkede 27 bin kilometrelik optik fiber ağı ile hizmet veren önde gelen bağımsız toptan data ve kapasite servis sağlayıcıları arasında yer alıyor. Invitel International’ın 2009 yılsonu itibariyle gelirleri 121,1 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Anlaşma, Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesi açısından önem taşıyor. Türk Telekom içinse Avrupa pazarına, daha da ötesinde küresel pazara atılmış güçlü bir adım oluşturuyor. Coğrafi bir “bağlantı merkezi” olma konusunda eşsiz bir konumda bulunan Türk Telekom, uçtan uca güvenilir hizmetler almaya kritik önem veren uluslararası data ve geniş bant müşterileri ile arasındaki ilişkilerin bu anlaşma ile daha da güçlendirecek.

Invitel International,  aralarında Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, Romanya, Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketin hizmet verdiği müşterileri arasında dünyanın önde gelen telekomünikasyon kuruluşları, internet servis sağlayıcılar ile AB ülkeleri ve ABD’den çok sayıda önemli kablo TV sunucu ve firması bulunuyor. 2009 yılsonu itibariyle gelirleri 121,1 milyon Euro olup, FAVÖK 41,6 milyon Euro olarak gerçekleşen Invitel International, Orta ve Doğu Avrupa’da müşterilerinin beklentilerini yüksek kaliteli, güvenilir ve esnek telekomünikasyon çözümleri ile karşılama misyonu ile faaliyetlerini sürdürüyor. AĞLARIN YÜZDE 80'İ INVITEL'İN
Fiber hatların yaklaşık yüzde 80’i Invitel International’a ait ya da uzun dönemli IRU (Indefeassible Right of Use) anlaşmalarına bağlı bulunuyor.
Sabit ya da cep telefonlarından uluslararası yapılan aramalar, önceden belirlenmiş olan uluslar arası ve yerel iletişim ağları aracılığıyla, aranan numaranın bağlı olduğu sabit ya da mobil işletmeciye ve bu işletmeci tarafından da aranan aboneye iletilir. Her ülkedeki yerleşik ve alternatif işletmecilerin birbirleriyle yapmış oldukları karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde uluslar arası ses taşımacılığı toptan olarak gerçekleştirilmektedir. Bu anlaşmalar kapsamında gerçekleşen ses trafiği işletmeciler arasında karşılıklı olarak ücretlendirilir. TÜRKİYE KITALARARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ OLUYOR
İnternet bulutu olarak adlandırılan  ortama giriş belirli ülkelerdeki varlık noktaları (PoP) üzerinden sağlanmaktadır. Bu varlık noktaları her kıtadaki belli başlı şehirlerde bulunmaktadır. Internet trafiği söz konusu varlık noktaları (PoP)  üzerinden iletildiği için dünyadaki tüm işletmeciler bu noktalara fiber optik kablolarla bağlantı gerçekleştirmek zorundadır. Dolayısıyla telekomünikasyon işletmecilerinin yapmış oldukları internet trafiği iletimi bütünleşik olarak ve tüm işletmeciler arasında toptan olarak karşılıklı biçimde yapılmaktadır.

Değişen teknoloji koşulları ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda işletmeciler arasında toptan ses, veri ve  internet satış faaliyeti kaçınılmaz bir gereklilik halini almış olup, işletmeci gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturur hale gelmiştir.

Türk Telekom da, yurt içi ve yurtdışında bulunan iletişim ağları aracılığıyla toptan ses ve veri iletimi alanındaki pazar payını Ortadoğu ve Avrupa’da artırmıştır. Bu bağlamda Türkiye’den Avrupa ve Amerika’ya doğru olan internet bağlantısını 445 Gbps kapasitesine ulaştırmıştır. Bunun yanı sıra Türk Telekom Kafkaslar, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de gerçekleştirmekte olduğu projelerle Türkiye’yi kıtalararası iletişim köprüsü konumuna getirmiş tarihi ipek yolunu fiber optik ağlarla yeniden oluşturmuştur.

 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 9 > 66

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.