Şirket Haberleri
Martı GYO için ilk talep yarın alınıyor PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 15 Eylül 2010 19:24

Halka arz için 1,42-1,60 lira aralığında iki gün talep toplanacak.

İSTANBUL - Turizm odaklı gayrimenkul yatırım ortaklığı Martı GYO'nun, yüzde 49'u, yarın başlayacak ve iki gün sürecek 1,42-1,60 lira aralığındaki talep toplamanın ardından halka arz edilecek.

Konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Martı GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin, 1967 yılında adım attıkları turizm sektöründe Türkiye'nin ilk resort tatil köyünü kurduklarını ve 1989 yılında Martı Otel İşletmelerini halka açtıklarını kaydetti.

Net aktif değeri 156 milyon lira, ödenmiş sermayesi 56 milyon lira olan Martı GYO'nun, faaliyet gösterdiği sektörlerin sürdürülebilir büyümesi adına örnek olacağına inancını dile getiren Narin, şirketin karma (hibrid) diye adlandırılan portföyü sayesinde hem düzenli kira getirisi, hem de turizm ve gayrimenkulde gerçekleştirecekleri proje ve yatırım planları ile gelecekten umutlu olduklarını vurguladı.

50-55 milyon dolar gelir bekleniyor

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Narin, halka arzdan 50-55 milyon dolar seviyesinde gelir beklediklerini belirtti.

İki senelik yatırım programı kapsamında Martı Sarıgerme ve Martı Giova tesislerinin inşa edilerek 2012 yılında hizmete girmesini, Martı Myra'da renovasyona gitmeyi, Narinpark'ın 2. fazının inşaatının da 2011 sonunda başlamasını planladıklarını anlatan Narin, halka arzda elde edilecek gelirin ardından 27 milyon dolarlık borcun kapatılacağını ve şirketin net nakit pozisyona geçeceğini söyledi.

Narin, "Sarıgerme ve Giova yatırımları ile Myra'nın renovasyonunu içeren 3 senelik yatırım programımız var. Bu çerçevede 2013'e kadar 45-50 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Halka arz öncesi yurt dışında roadshow'a çıktıklarını ve beklediklerinin üzerinde bir yabancı ilgisiyle karşılaştıklarını kaydeden Narin, hisselerin 23 ya da 24 Eylül 2010'da borsada işlem görmeye başlayacağını kaydetti.

Narin, "2020 yılına kadar 300 milyon dolar net aktif büyüklüğe ve 30 milyon dolar kira gelirine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

İMKB'nin ilk turizm odaklı GYO'su olacak

Verilen bilgiye göre, konsorsiyum liderliğini Oyak Yatırım'ın yapacağı halka arz için 16-17 Eylül 2010 tarihlerinde 1,42-1,60 lira fiyat aralığında talep toplanacak. Mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması yoluyla, yüzde 96 oranında sermaye artırımına gidilerek 54 milyon liralık hisse ihraç edecek olan Martı GYO, İMKB'nin ilk turizm odaklı GYO'su olacak.

Martı GYO, portföyünde bulunan turizm tesisleri Antalya Kemer bölgesindeki Martı Myra ve Marmaris Orhaniye'deki Martı Marina'nın yanı sıra, Çerkezköy'de 2008 yılında yapımına başladığı Narin Park yaşam alanı ve konut projesiyle öne çıkıyor. Ayrıca, şirketin halihazırdaki portföyünde üst hakkı ve bina olarak yer alan Muğla Dalaman bölgesindeki Martı Sarıgerme ve Marmaris Gökova körfezindeki Martı Giova'ya yönelik yatırım planları bulunuyor.

Bu tesislerin portföy değerleri ise Martı Myra için 96,9 milyon lira, Martı Marina için 25,8 milyon lira, Narin Park için 37,38 milyon lira, Martı Sarıgerme için 14,45 milyon lira, Martı Giova için 9,1 milyon lira olarak sıralanıyor.

Çoğunluk hissesi Martı Otel İşletmelerine ait olan Mart GYO'nun 1 Nisan 2009-31 Mart 2010 döneminde satış gelirleri 10 milyon lira olarak gerçekleşti.

 
Beşiktaş altını basacaklar PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 11 Eylül 2010 08:47

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş.(İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, Beşiktaş Spor Kulübü ile yaptıkları 1 yıllık anlaşma kapsamında 1 gram, 2,5 gram, 5 ve 10 gram şeklinde Beşiktaş altını basacaklarını bildirdi.

Halaç, Fenerbahçe Kulübünün 100. yılında Fenerbahçe altını bastıklarını hatırlatarak, yurtdışında da birkaç büyük kulüple altın basmak için görüştüklerini ve bu görüşmelerden olumlu sonuçlar beklediklerini söyledi.

Beşiktaş Kulübü ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde Beşiktaş altını basacaklarını belirten Halaç, şunları kaydetti:

''Bunda bir limitimiz yok. Ne kadar talep gelirse satabildiğimiz kadar basacağız. Kulüp ile 1 senelik anlaşmamız var. Henüz tanıtımını da yapmadık, tanıtımına hazırlıyoruz. 1 sene boyunca onların altınlarını üretip satacağız. Bu altınlar kulübe de gelir olacak. 1 gram, 2,5 gram, 5 gram ve 10 gram şeklinde her keseye, her cebe göre basacağız. Fiyatları ise günlük altın fiyatına endeksli olacak. Basımını gerçekleştireceğimiz Beşiktaş altınları, kuyumcularda ve Beşiktaş store'larda satılacak.

Hatta güzel birşey de yapacağız. Beşiktaş'ın 108. yılı anısına 108 temalı altın basmak istiyoruz. Daha kulüpten onay almadık, kulüpten onay bekliyoruz. Beşiktaş'ın her senesi için farklı temalı, her biri birbirinden ayrı çok özel altın olacak. Her senesi için bir altın... Hatta bastığımız her kalıbı kıracağız, bir daha yapılamayacak.''

 
İhlas Yayın ile Kiler 'kayıtlı sermaye'ye geçiyor PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 03 Eylül 2010 06:44


SPK, 2 şirketin halka açılma amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçişine izin verdi.

ANKARA - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İhlas Yayın Holding A.Ş ile Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin halka açılma amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçişine izin verdi.

SPK'nın haftalık bültenine göre, İhlas Yayın Holding A.Ş'nin halka açılma amacıyla esas sözleşmesinin bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik hazırlanan tadil tasarılarına uygun görüş verilmesi ve 600 milyon TL tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçişine Kurulca izin verilmesi talebi olumlu karşılandı.

Kurul, Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin de halka açılma amacıyla esas sözleşmesinin bazı maddelerinin tadili, bazı maddelerinin çıkarılması, esas sözleşmeye geçici madde eklenmesine yönelik hazırlanan tadil tasarılarına uygun görüş verilmesi ve 500 milyon liralık tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçişine izin verilmesi talebinin de olumlu karşılanmasına karar verdi.

Diğer SPK kararları

Gisad Dış Ticaret A.Ş'nin ortak sayısının 2007 ve 2008 yıllarında 200'ün altına inmesi nedeniyle Kurul kaydından çıkarılması talebinin olumlu karşılanmasına karar verildi.

Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. İhtisaslaşmış İMKB Ulusal 30 Endeks Emeklilik Yatırım Fonunun "Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu"na dönüşümü nedeniyle yapılacak iç tüzük değişikliklerine izin veren Kurul, Fortis Bank A.Ş'nin kurucusu olduğu ve yatırım dönemi sona eren Fortis Bank A.Ş. "B Tipi Yüzde 100 Anapara Koruma Amaçlı Birinci Yatırım Fonu"nun tasfiyesine izin verdi.

Fortis Bank A.Ş. Koruma Amaçlı Şemsiye Fonuna Bağlı "B Tipi yüzde 100 Anapara Koruma Amaçlı Yedinci Alt Fon"un katılma paylarının halka arzına ilişkin talebini olumlu karşılayan Kurul, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Garantili Şemsiye Fonuna bağlı "B Tipi yüzde 100 Anapara Garantili Onuncu Alt Fon"un birinci ihraç katılma paylarının halka arzına ilişkin talebin de olumlu karşılanmasına karar verdi.

Menkul kıymet ihraçları

Öte yandan, Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş, 15 milyon TL tutarında iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz hisse senedi ihracı nedeniyle Kurula başvuruda bulundu.

Aktif Yatırım Bankası A.Ş, 700 milyon TL tutarında banka bonosu ihracı için Kurula başvuruda bulunurken, bunun halka arz edilmeksizin tahsisli olarak ve/veya nitelikli yatırımcılara satış şeklinde ihraç edilmesi planlanıyor.

Aktif Yatırım Bankası A.Ş ayrıca 100 milyon lira tutarında banka bonosu ihracı için Kurula başvurdu. Bunun da halka arz edilmek suretiyle TL cinsinden ihraç edilmesi planlanıyor.

Koç Tüketici Finansmanı A.Ş, 200 milyon lira tutarında, Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş 100 milyon lira tutarında tahvil ihracı nedeniyle Kurula başvuruda bulundu. Tahvillerin halka arz edilmek suretiyle ihraç edilmesi planlanıyor.

İhlas Yayın Holding A.Ş ile Hateks Hatay Tekstil San. ve Tic. A.Ş halka açılmak amacıyla kayıtlı sermaye sistemine geçmek için Kurula müracaat etti. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş 10 milyar lira tutarında "Gelir Amaçlı Alternatif Esnek Emeklilik Yatırım fonu ihracı nedeniyle Kurula başvuruda bulundu.

Kurul, Hedef Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin 1 milyon 700 bin lira tutarındaki bedelli hisse senedi ihraç talebini olumlu karşılayarak kayda aldı.

ING Bank A.Ş'nin 1 milyar TL başlangıç tutarlı ING Bank A.Ş. Koruma Amaçlı Şemsiye Fonunun kuruluşuna ve katılma paylarının kayda alınmasına ilişkin talebi olumlu karşılandı.

Eurobank Tekfen A.Ş'nin kurucusu olduğu 200 milyon TL başlangıç tutarlı Eurobank Tekfen A.Ş. B Tipi Altın Fonunun kuruluşuna ve katılma paylarının kayda alınmasına izin verildi.

 
Borsada transfer coşkusu PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 02 Eylül 2010 06:28

Transfer döneminin son gününde Wolfsburg'un Boşnak yıldızı Misimovic'i renklerine bağlayan, Liverpool'un sol beki Emiliano Insua'yı bir yıllığına kiralayarak şov yapan Galatasaray borsada da fırtına gibi esti

Galatasaray Sportif AŞ'nin hisseleri dün yüzde 5.60 değer kazandı. Günün en çok prim yapan onbirinci hissesi olan Galasataray'ın piyasa değeri 498 milyon liraya çıktı. Galasataray hisseleri zıplarken, rakipleri ise günü ekside tamamladı. Trabzonspor'un hisseleri dün 5.30, Beşiktaş hisseleri 3.43, Fenerbahçe hisseleri ise yüzde 0.94 değer yitirdi. Yurtdışı piyasaların etkisiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı tatilinin ardından dün güne satıcılı başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, tepki alımları ile toparlandı. Endeks ikinci seansta 670.69 puan artışla günü 59 bin 972 puandan tamamladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi yüzde 1.06 değer kazandı.

 
AFM hisseleri Esas Holding'e geçti PDF Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Çarşamba, 01 Eylül 2010 21:17


Eurasia, hisseleri 125.3 milyon lira bedelle devretti.

İSTANBUL  - AFM, toplam sermayesinin yüzde 88,01'ini temsil eden hisseleri Esas Holding'e devir bedelinin 125 milyon 301 bin 111 lira olduğu, buna göre hisse başına fiyatın 6,94 ABD Doları (10,55 lira) olarak gerçekleştiği bildirildi.

Son Güncelleme: Çarşamba, 01 Eylül 2010 21:18
Devamını oku...
 
BaşlatÖnceki12345678910SonrakiSonSayfa 10 > 66

Son Anket

2011 yılında hangi yatırım aracı daha çok kazançlı olur?
 
www.GuncelBorsa.com

SİZLERİN SAYESİNDE GÜN VE GÜN BÜYÜYEN SİTEMİZ 6.000, FACEBOOK SAYFAMIZ 2.500 SINIRINA DAYANDI.

Devamını oku...
 
Banka kartlarıyla internetten alışveriş!

Verified by Visa platformu artık Visa Electron banka kartlarıyla da internet üzerinden güvenli alışveriş yapma imkanı sunduğu bildirildi.

Devamını oku...
 
Ve sonunda Türkiye'den de petrol çıktı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, müjdeli haberi verdi

Devamını oku...
 

zsd

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.